Na každém kroku potkáváme v Irsku tajuplné stopy minulosti. Ať už jsou to prehistorické hrobky z doby kamenné, stojící keltské kříže nebo opuštěné ruiny prostých domků kdesi na útesech. Projděme si ve fotkách ta nejlepší místa.
Hrad Trim a opuštěná vesnice Achill
Po hodině jízdy severozápadním směrem z Dublinu dojedeme do půvabného městečka Trim ležícího na řece Boyne, kde se nachází stejnojmenná zřícenina hradu. Jde o největší anglonormanskou stavbu v Irsku, kterou zde dal v roce 1173 postavit Hugh de Lacy. Při prohlídce si můžete zavzpomínat na film Statečné srdce (Braveheart) z roku 1995, ve kterém historickou postavu Williama Wallace ztvárnil v hlavní roli slavný Mell Gibson.
Moderní rychlá doba, ve které vše směřuje k co největší ekonomické efektivnosti a růstu zisků, příliš nepřeje životu na odlehlých místech. Není to tak dávno, co tu žili lidé, kteří vystačili prakticky jen s tím, co sami vypěstovali, ulovili v moři a své finanční potřeby pokryli prodejem vlny jejich ovcí, jež se pásli na okolních svazích. Byl to život velmi skromný a prostý. Takový už dnes zřejmě nikdo není ochoten žít. A možná už to ani nelze…
Na ostrově Achill Island v irském hrabství Mayo se nachází opuštěná vesnice Slievemore. Na úpatí stejnojmenné hory tu chátrá pár desítek malých domků. Tento kamenný vchod do jednoho z nich je smutnou vzpomínkou na období velkého hladomoru koncem 19. století. Stálí obyvatelé i sezónní farmáři se tehdy po neúrodě brambor raději přestěhovali blíže k moři, kde se jim naskýtala další možnost obživy.
Mezi svědky historie se v zelené krajině popásají chundelaté ovečky, které se tváří, jakoby ostrov patřiljim a že lidé jsou tu jen jaksi mimochodem trpěni. Snad proto, aby večer v irských hospodách nebylo smutno. Aby hudba hrála, pivo teklo proudem a podlaha se otřásala v rytmu tance.
Irsko leží na druhém největším ostrově Britských ostrovů. Povrch Irska je mírně zvlněný, hornatiny se vyskytují v blízkosti pobřeží. Nejvyšším vrcholem je Carrauntoohill (1041 m) v pohoří Macgillycuddy’s Reek. Irsko se tradičně rozděluje do čtyř provincií: Connacht, Leinster, Munster a Ulster a několika desítek hrabství. Obyvatelé Irska mají gaelský původ, který je důležitou součástí národního povědomí. Irsko vzniklo roku 1922, když vystoupilo ze Spojeného království Velké Británie.
Život a legrace v Irsku
Rozpustilý traktor s vypoulenýma očima a odstátýma ušima si pořídil společnost. Vozí s sebou jednu sympaticky narezlou a štíhlou slečnu, která má ráda vítr ve vlasech a vůni pálícího se oleje. Ráda se vystavuje na sluníčku, aby na své jinak bílé tělo chytla trochu bronzu. Traktor je však pěkné číslo (87501035) a občas svou slečnu vozí i tam, kde jí to moc nevoní.
V Irsku najdeme hospodu na každém rohu, i v nejzapadlejší vesničce jich je hned několik. Většina z nich navíc točí totéž pivo a tak zůstává otázkou, jak bojují o své zákazníky. Zcela jistě tím, že mnoho hospodských zve alespoň na víkendové večery živé kapely, které vyhrávají k pití, zpěvu i tanci. A zdá se, že boj zákazníka začíná už na ulici. Která hospoda má atraktivnější průčelí, je prostě lákavější.
Při svých cestách do Irska se dosud nemohu zbavit pocitů, že obyvatelé Smaragdového ostrova by měli být většinou zrzavých vlasů. Už jsem sice zjistil, že to vůbec není pravda, ale o to větší mám radost, když někoho rusovlasého zahlédnu a mám možnost si jej vyfotit jako důkaz, že „zrzaví dosud nevymřeli“. Tahle mladá irská zrzka byla z mé radosti docela překvapená, ale nakonec měla radost také 🙂
Nejkrásnější útesy
Útesy Slieve League se tyčí v hrabství Donegal na severu Irska, nedaleko vesničky Teelin. Jsou to nejvyšší útesy v Evropě, dosahují závratné výšky 600 m! Nejsou sice tak kolmé, jako třeba Cliffs of Moher, ale ta výška je skutečně rokordní. Po zdolání úzké a hrbolaté stezičky na pokraji srázů se otevírá dechberoucí výhled na skaliska vystupující z modrého moře. Ovšem nic pro ty, jež trpí závratí.
Kudy kráčela historie
Vrcholek kopce Grianán západně od severoirského města Derry vypadá, jakoby měl kamenný klobouček. Stojí tu pevnost Grianán of Aileách, kruhová stavba z doby železné. Její 4m silné zdi byly postaveny před 2.000 lety. Díky rekonstrukci, kterou tato pevnost prošla již koncem 19. století, je možné dnes bezpečně vstoupit dovnitř na veliké kruhové nádvoří a dokonce i vystoupit nahoru na hradby, odkud je báječná vyhlídka na celý poloostrov Inishowen.
Pohanská socha Janusův kámen (Janus Stone) byla objevena na ostově Boa v severní části jezera Lower Lough Erne v severoirském hrabství Fermanagh. Je přibližně dva tisíce let stará. Vykresluje dva obličeje se špičatou bradou, velkýma očima, rovným nosem a pootevřenou pusou. Nahoře mezi hlavami je žlábek, jehož význam sice není znám, ale turisté do něho vkládají mince v dobré víře, že jim přinesou štěstí.
Renesanční budova městské radnice v Belfastu se začala stavět v roce 1888, kdy Belfast dostal od královny Victorie statut města. Dokočena byla v roce 1906. Tehdy se Belfast velmi rychle rozvíjel dokonce počtem obyvatel předběhl Dublin. V Belfastu se tehdy stavěly obrovské záocenánské lodě a stal se nakrátko nejlidnatějším městem na irském ostrově.
Dalších toulek po „smaragdovém ostrově“ se můžete zúčastnit během letošního jarního promítání autora tohoto článku, Martina Loewa. Jako cestovatel, fotograf, průvodce CK Adventura a profesionální cestovatelský promítající vám zprostředkuje skutečně irský zážitek.
Carrick-a-Rede, ostrůvek s lanovým mostem, Irsko
HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.