Zajímavé objevy v Kačne Jamě

Zajímavé objevy v Kačne Jamě

Letošní expedice jeskyňářů přinesla zajímavé objevy při průzkumu podzemních prostor vázaných na ponornou řeku Reku. Projekt byl podpořen Expedičním fondem.

Není pochyb o tom, že v oblasti Slovinského klasického Krasu není nadějnější jeskyně pro sledování pokračování toku podzemní Reky, než právě v Kačne jamě. Naši práci věnujeme na rozdíl od našich badatelských předchůdců opačné straně systému Kačne jamy a to, jak se ukazuje, přináší stále více a více poznatků a úspěchů. Po loňském  nečekaném objevu pokračování Západní větve systému, kdy jsme zdokumentovali cca 500 metrů nových prostor Plánivského Rovu, zbylo na dokončení mapovacích prací pro letošní rok ještě úctyhodných 200 metrů. Převážně se jednalo o vertikální úseky navazující na propast Lentilku a komín nad krápníkovou galerií Clean Area.

Plzeňský rov - vstupní úžina

Na letní expedici jsme měli v Plánivském Rovu dva hlavní úkoly. Prvním bylo kopání v závěrečných partiích horního horizontu. Druhým cílem se stal izolovaný sifon v chodbě pod propastí Lentilkou (-75m). Ten překonal speleopotápěč Ivoš Záruba. Zjistil, že se jedná o zhruba 3 metry dlouhý sifon s hloubkou 1,5 metru. Za ním pokračuje chodba, která po dvaceti metech ústí do prostory s vyřícenými bloky. Mezi nimi by se snad na příští expedici dalo prolézt dál. Zhruba v polovině chodby za sifonem se nachází ve stropě  komín s výrazným skapem. I zde by se dalo předpokládat další pokračování.

Ani lidé na povrchu však nelenili a intenzivně bádali v perspektivních lokalitách. Jako nejnadějnější pracoviště byl vytipován Nedohov Dihalnik, kde se postupným rozšiřováním a zabezpečováním skalních bloků postoupilo zhruba 60 cm širokou puklinou s intenzivním průvanem do celkové hloubky 15 metrů. Další práce byli pro nedostatek lidí a přílišnou náročnost přerušeny. V blízké jeskyni v Bukovniku se v nejnižším místě navázalo na neznámé předchůdce a pokračovalo se v rozšiřování úzké propasti směrem k předpokládanému propojení se spodními patry Kačne jamy. Dosáhlo se hloubky zhruba 8 metrů.

Ponor do Lentilky

Čtvrteční odpoledne pro nás nachystalo zcela nečekaný zvrat ve vývoji situace. Prolongační tým, který se o den dřív vrátil z jeskyně nesl neuvěřitelnou zprávu. Ve známé části jeskyně, v partiích pod suťovým kuželem vstupní propasti se podařilo proniknout Tomáši Prokešovy dvěma těsnými úžinami do ohromujícího pokračování. V koncových partiích Rovu človečkih ribic, kde člověk po prolezení dvou úžin leze po čtyřech okolo mohutného závalu, náhle ústí do něčeho nečekaného. Stěny se rozestupují na všechny strany a v mohutné chodbě pokračují do dálky. Chodba S-J směru se rozšiřuje na deset metrů. Po 100 metrech je v celé šířce zasypána dalším závalem. Ze zaměření, které jsme provedli v sobotu, je jasné, že koncový zával leží přímo pod vstupní propastí. Sice padesát metrů pod jejím dnem, nicméně zdejší výrazná tektonika pravděpodobně ovlivnila i takto hluboko poležené místo.

Nejzajímavějším místem nově objeveného Plzeňského Rovu je však sifon! Leží na V-Z puklině a jeho hladina se nachází 12 metrů nad nejbližší známou hladinou. Tento fakt činí z tohoto na první pohled průzračného sifonu, o rozměrech 2x3m a hloubce minimálně 5 metrů, velice zajímavou lokalitu a my se o ni budeme dále intenzivně zajímat. Dle předpokladů se zde nacházíme zhruba 150 metrů horizontálně od aktivního řečiště Reky a výškově minimálně cca 15 m nad ním. Celkově bylo na letní expedici objeveno a zdokumentováno 200 metrů nových chodeb. Již teď plánujeme další dvě expedice v letošním roce, které podnikneme, abychom odhalili další podzemní prostory.

Komín nad kaňonem

Poděkování

Naše poděkování patří portálu HedvabnaStezka.cz, která podpořila náš projekt ve svém Expedičním fondu, který sponzorují Humi, Koktejl, CK Adventura a Evropská pojišťovna, která navíc zdarma pojistila část výpravy výborným pojištěním!

Závěrem mi dovolte, abych poděkoval všem členům expedice, za jejich obětavou práci v podzemí i na povrchu! Byli jsme skvělý tým a já pevně věřím, že spolu zanedlouho odhalíme jedno z velkých tajemství, které doposud skrývá Kačna jama!

Členové expedice

Hana Benešová, Veronika Čačková, Radim Dvořák, Tomáš Gavlas, Lukáš Jelínek, Pavel Kalenda, Ondřej Kalenda, Karel Kocourek, Ivana Kosíková, Miroslav Kotol, Sebastian Kovačič, Linda Kovačičová, František Musil, Radek Nejezchleb, Tomáš Pavelka, Vojtěch Pazderka, Jindřich Pernica, Míla Polívka, Hana Polívková, Tomáš Prokeš, Tomáš Roth, Jan Rovenský, Tomáš Šindelář, Martin Škrobák, Lukáš Smetana, Jiří Štěpánek, Petra Tomanová, Jana Vaňáčková, Helena Vysoká a Ivo Záruba.

Expediční fond je podporován těmito společnostmi:

Partneři Expedičního fondu:

Koktejl_2.jpg

Humi.jpg

ECP_1.jpg

ESO travel_2.jpg

Gumotex.jpg

Hedvabn___stezka.jpg

Oficiální partneři:

__esk___speleologick___slope__nost.jpg

__esk___horolezeck___svaz___mal__.JPG

Významní sponzoři Expedičního fondu:

Sambarsport

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

dany

Koho tahle velmi zajimava expedice zaujala a chtel by videt jeste trochu vic a setkat se s ucastniky, tak ma prilezitost na 10. rocniku festivalu RAJBAS * OUTDOOR * KOTLIK 21.-23.11.2008 v Blansku. Prezentace speleologu je zarazena do programu spolu s radou dalsich akci napr. horolezeckych, vodackych …

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: