Kdo by neznal Bajkal, pětinu zásob sladké vody na světě. Na seznam UNESCO nebyl zapsán náhodou – je to světový unikát, jenom živočišných a rostlinných druhů v něm najdete na 1700, z toho tři čtvrtiny endemických.
Milovníkům divočiny má rozhodně co nabídnout. Tady ještě máte opravdu co objevovat, protože jen málokdo se vydá na severní nebo západní břehy, kde je stále pole neorané. To by bylo všechno moc pěkné, kdyby…
…na jeho břehu netrůnila obří celulózka, která podle ruských ekologů největší zásobárnu pitné vody na světě ohrožuje. Kombinát vyrábí bělenou celulózu používanou v mezikontinentálních raketách a patří z větší části miliardáři Děripaskovi. Předloni na podzim se sice ocitla na pokraji bankrotu kvůli pádu cen a výroba byla přerušena, nicméně premiér Putin – i přes protesty místních ochránců životního prostředí -, koncem ledna obnovení výroby povolil: „ Milý Dmitry, vláda Ruské federace schválila usnesení, které umožní pokračovat v práci továrny a v ukládání toxického odpadu do Bajkalu, stejně jako spalování nebezpečných odpadů na jeho břehu.“ Přičteme-li Putinovi, že loni v létě ještě pomohl rozběhnout další Děripaskův podnik v městečku Pikaljovo tamtéž, výbuch nedaleké hliníkárny a pochybnou nominaci starosty Irkutska, nepřekvapí, že ruský server babr.ru zorganizoval internetové hlasování, z něhož vyšel Putin jako úhlavní nepřítel Sibiře se 40 %, Děripasko dostal zatím 15 procent hlasů. Komunistická strana Sovětského svazu, z jejíhož popudu byla celulózka v roce 1966 postavena (a od té doby nemodernizována), vychází z hlasování mnohem příznivěji s nejmenším procentem viny. Putin otevření obhajuje ekonomickým a sociálním dopadem na region, spousta lidí by zůstala bez práce a příjmů, na druhou stranu rozhodnutím celulózku znovu otevřít se postavil všem mezinárodním smlouvám včetně té o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jeho rozhodnutí může zrušit pouze president Medveděv. Podle ředitele ruské odbočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Igora Čestina Bajkalu nyní spíš hrozí, že se ocitne na seznamu ohrožených míst. Zachování přírodních zdrojů však pálí především ekology.
Boj za záchranu jezera začali vést ještě za sovětských dob, kdy v jejich čele stál spisovatel Valentin Rasputin. Celulózka však přetrvala všechny snahy o likvidaci. Vody je sice v Bajkalu asi tolik, jako ve všech pěti velkých východo-kanadských jezerech, ale pokud by bylo třeba takové množství pitné vody vyrobit z vody slané, musely by se na to vynaložit prostředky představující hodnotu zlata vytěženého na celém světě. Místní občané však dali najevo, co je pro ně důležitější – ze 600 000 možných se internetového hlasování zúčastnilo je 23 665. K Bajkalu se vydává letos skupina českých přírodovědců – expedice Něrpa, kteří odtud přivezou mimo jiné unikátní záběry zooplanktonu z optického i elektronového mikroskopu. OutdoorGuide je mediálním partnerem výpravy. Další informace najdete v rubrice Události.
Převzato z www.outdoorguide.cz.
HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.