Ve třetí zprávě přímo z Majajsie nám Alena Žákovská a Milan Daněk představí přímého potomka náčelníka Gadora, který je zachycen na fotografii v knize Pavla Šebesty.
Camerun Highlands 28.3.2008
Naše cesta se pomalu chýlí ke konci. Podařilo se nám navštívit několik dalších vesnic ORANG ASLI.
Kromě oblasti jezer na severu a rezervace Taman Negara zřejmě všichni Orang Asli již žijí ve vesnicích moderního typu. Právě na Temengo Lake jsme zažili ta nejzajímavější setkání. Z ostrova Banding jsme lodí jeli do dvou Jahaiských osad. V těchto místech také působil Pavel Šebesta, ale tenkrát tu jezero nebylo. Vzniklo uměle na řece Perak koncem šedesátých let, prý jako obrana proti nebezpečí z Thajska.
Jahaiové v osadě Desaria poznali v Šebestově knize na fotografii náčelníka Gadora a nadšeně nám přivedli představit jeho vnuka či pravnuka Ramliho.
Nedaleko Geriku jsme se setkali se Senoi-Temiar a koupili od nich foukačku. Orang Asli skupiny Kensiu a Kintak bydlí v očíslovaných domech, dívají se na televizi a jezdí na motorkách.
Velice zajímavé věci jsme se dověděli v okolí Lenggongu, kde se nachází archeologické lokality světového významu. Místní Malajce a Činaný to však moc nezajímá a turistu zde nepotkáte.
Analýzou mitochondrialni DNA bylo vědecky dokázáno, že právě Orang Asli jsou přímými potomky nejstarších lidí, kteří sem před osmdesáti tisící lety doputovali z Afriky.
Doptat se na jeskyni, kde počátkem devadesátých let byla nalezena jedenáct tisíc let stará kostra proslulá jako Perak Man, bylo velice obtížné.
Naše poslední zastávka je v turisticky navštěvované Camerun Hihglands.
Zítra zde podnikneme poznávací cestu po čajových a jahodových plantážích, prý uvidíme Raflezie a motýlí farmu.
Ale i zde žijí Orang Asli, takže poznáme, nakolik se stali atrakcí pro turisty.
Expediční fond je podporován těmito společnostmi:
Partneři Expedičního fondu:
Oficiální partneři:
Významní sponzoři Expedičního fondu:
HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.
Nepochází fotky domorodců z malé "vesničky" nedaleko Kuala Tahan (kousek po proudu řeky? Byl jsem tam v létě a skoro bych se vsadil, že mám fotky úplně stejných dětí.
Ahoj Zdenku, sazku bys sice prohral, ale podobnost neni nijak nahodna. Fotky jsou z oblasti jezer na severu a jedna se stejne jako u Kuala Tahan o Negritos (uziva se tez oznaceni Semangove). U Kuala Tahan jsme take byli a zminovanou vesnicku cca 10 minut po proudu reky navstivili. Ziji v ni negrite skupiny Batek. Na techle fotografiich jsou vsak Jahaiove (cti džahajové).
ta vysočina se jmenuje Cameron Highlands, podle pana Camerona… No není divu že to autor článku zřejmě neví, když si k všudypřítomným plantážím a notoricky známé motýlí farmě u hlavní silnice objedná placený výlet, zřejmě ho dostali na tu Raflezii. :o))
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.