Druhá nejdelší jeskyně Slovinska má pokračování. Prokázala to speleologická expedice podpořená Expedičním fondem.
Mezinárodní expedice Kačna jama – Reka exploration skončila velkým úspěchem. Českým, Moravským a Maďarským jeskyňářům se během čtrnáctidenní expedice podařilo nalézt pokračování druhé nejdelší jeskyně Slovinska. Objev se podařil dvěma zdatným jeskyním potápěčům Janu Enčevovi a Pavlu Říhovi za koncovým sifonem v nejvzdálenější a nejhůře přístupné části systému. Akce byla závislá na obrovském množství materiálu, který bylo potřeba dopravit na různá místa v jeskyni. Tým čtyřiceti jeskyňářů tento úkol splnil na výbornou a svým neuvěřitelným nasazením dokázal během relativně krátké doby vše zvládnout. Materiál se skládal kromě samotné potápěčské výstroje (14 těžkých speleovaků), z několika set metrů lan Tendon, 4 člunů Gumotex, vybavení na dva podzemní bivaky pro dvě šestice jeskyňářů a v neposlední řadě i výbavu na lezení komínů. Celá expedice byla postavena na taktice postupného přenášení materiálu od vstupní, 180 m hluboké propasti, přes bivak vzdálený 2 km od vchodu až po druhý bivak vzdálený 4 km od vchodu ležící v hloubce 300 m pod povrchem. Cestou bylo potřeba překonat aktivní tok podzemní Reky a deset rozsáhlých jezer šířky 10 m s průměrnou délkou 50 m, nacházející se v povodňové chodbě, která bývá za povodní protékána v celém svém profilu rozvodněnou Rekou. Proto bylo až do druhého bivaku dotaženo telefonní vedení, které zabezpečovalo bezpečný pobyt jeskyňářů pod zemí. Poslední kilometr jeskyně vedoucí ke koncovému sifonu byl již bez telefonního kontaktu s povrchem.
Po týdnu těžké dřiny se podařilo všechen materiál potřebný k potápění nanosit do koncových partií Cimermanova rovu. Odtud v pondělí 6.7.2009 vyrazili potápěči na historicky první průzkum koncového sifonu. Každý z potápěčů byl vybaven čtyřmi nezávislými zdroji vzduchu o celkovém objemu 24 litrů pod tlakem 300 bar. Vrátili se až po třech a půl hodinách. Za velice těžko průstupným sifonem plným naplavených stromů objevili pokračování v podobě gigantické chodby. Její průměrná šířka se pohybuje okolo 15 m. Za dobu strávenou za sifonem urazili touto chodbou bezmála kilometr. Otočili se až v místě, kdy dno chodby pokrývali skalní bloky velikosti autobusů, mezi kterými se nedalo v potápěčských oblecích dobře pohybovat. Chodba šířky 20 m a výšky 30 m nadále pokračovala kamsi do neznáma!
Druhou polovinu expedice strávil expediční tým zpětným retransportem veškerého materiálu. I přes malé zdržení díky letním bouřkám, které na krátkou dobu zvýšili průtok na podzemní Rece ze dvou na čtrnáct kubíků, proběhl přesun materiálu na povrch bez problémů.
Je potřeba vyzdvihnout neuvěřitelné nasazení všech členů expedice, kteří dokázali na této unikátní expedici ze sebe vydat maximum. Výjimkou nebyli ani dlouhodobé pobyty pod zemí na nichž strávili nejzdatnější borci i 97 hodin pod zemí. Samotné expedici předcházela přípravná akce na prodloužený víkend, během níž se připravovaly fixní kotvení a lezl nadějný komín skýtající možnost otevření kratšího vchodu.
Za podporu expedice děkujeme Expedičnímu fondu, jeho sponzorů a zejména firmě Gumotex. Vodonepropustné vaky od firmy Gumotex výborně posloužili pro transport choulostivého elektronického vybavení a potravin za Reku. Škoda jen, že firma Gumotex již nevyrábí námi používané čluny typu Karas, jelikož to jsou výborné čluny využitelné právě zejména ve speleologii.
Vedoucí expedice: Petr Polák, Tomáš Roth
Účastníci expedice Reka exploration (včetně přípravné akce): Viktor Ács, Kamilla Borzsák, Petr Celý, David Čápek, Šárka Čechová, Václav Dobeš, László Egri, Honza Enčev, Pintér Gábor, Tomáš Havelka, Tomáš Gavlas a Skafi, Jarek Gegor, Nelli Gémes, Vít Kaman, Petr Kapusta, Jaroslav Kladivo, Karel Kocourek, Pólo Kořán a Léňa, Ivča Kosíková, Bohuslav Koutecký, Sebastian Kovačič, Vladislav Lipták a Klára, Pepa Loh, Gábor Markó, Franci Musil, Radek Nejezchleb, Vojtěch Pazderka, Jindřich Pernica, Petr Polák, Míla Polívka, Hanka Polívková, Tomáš Prokeš, Norbert Rojtos, Tomáš Roth, Pavel Říha, Lukáš Smetana, Emőke Szabó, Martin Škrobák, Jirka Štěpánek, Sándor Tóth, Helča Vysoká a Ivo Záruba
Expediční fond je podporován těmito společnostmi:
Partneři Expedičního fondu:
Oficiální partneři:
Významní sponzoři Expedičního fondu:
HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.