Je možné, aby se učitel ze zapadlé africké vesnice dostal na vysokou školu v Praze? Jeden to dokázal. Jak? Na to se zeptáme Petra Kašpara dříve, než natočí další strhující filmový příběh, tentokrát s živým hercem.
Petr Kašpar natočil několik snímků s poměrně odlišnou tématikou. Naše čtenáře jsme už seznamovali s adrenalinovým outdoorovým snímkem Hliněná řeka i velmi citlivým pohledem do surové reality konžských žen Slzy Konga v předchozím rozhovoru. Všechny filmy prezentuje veřejnosti na festivalech jako je Mezinárodní horolezecký filmový festival, Rajbas Kotlík nebo Expediční Kamera.
Nyní se chystá něco zcela jiného…
Na podzim 2007 se česko-slovenská vodácká expedice ocitla během dlouhé plavby po dosud neprobádané řece uprostřed afrického deštného pralesa v ohrožení života. Po mnoha vyčerpávajících dnech putování neprostupnou džunglí dorazili vodáci do horské vesnice Shamma. Právě zde došlo k osudovému setkání s mladým užitelem, který jim pomohl při návratu do civilizace. Firew Gezaheghne využil této jedinečné šance a za pomoci vodáků úplně změnil svůj dosavadní život…
Petře, co se vlastně tehdy na Hliněné řece stalo, že jste se ocitli v ohrožení života?
Nebyli jsme připraveni na řeku, jakou Dintcha je. Původně jsme se vydali na OMO, velkou vodnatou řeku. Jenže Dintcha – Hliněná řeka je horská říčka, která si razí cestu hlubokým kaňonem, ve kterém není místo pro těžce naložený raft. Takže po týdnu brutální dřiny přišlo vyčerpání, dezorientace a já si tam do toho všeho ošklivě zranil nohu. Byli jsme bez jídla, které se zničilo během plavby a hlavně přenášení zablokovaných pasáží. To vše se vyhrotilo tím, že ani po několikadenním bloudění a prodírání se džunglí jsme se nedokázali dostat z kaňonu ven.
Koho tehdy napadlo dostat Frea na studia do Čech?
Freo nás s touto prosbou oslovil už v Shamě. Byla to jeho jediná šance jak změnit svůj život a my jsme byli dar od pánaboha. Když o tom zpětně přemýšlím, tak jsem přesvědčen, že už od prvního okamžiku věděl, co chce.
Nepostrádá ho jeho původní komunita?
Jak jsem tak pochopil, tak je jeden z mnoha. Ale když jej sleduji, tak Facebook boří hranice a vzdálenosti.
Co je předmětem Freova studia a jaké má další životní plány, až školu dodělá?
Původně chtěl na medicínu. Bohužel se mu nepodařilo zdárně udělat přijímačky. Nerozuměl otázkám, v té době měl problémy s češtinou. Ale to je dlouhá historie. A jeho plány? Ty snad z něho dostaneme teď během cesty do Etiopie.
Jak se mu žije v Praze? Už umí česky, má tu kamarády…?
No asi takhle, pádlujeme si na seakajacích někde v Uhrách a najednou SMS od kamaráda: „Potkali jsme Frea v Posazavskym pacifiku. Ma peknou babu.“ To hovoří za vše. Myslím, že v tomto je v pohodě a čeština mu jde velmi dobře.
Děti z vesnice Shama, které Freo učil
Děti z vesnice Shama, které Freo učil
První kritický okamžik – převrácený raft
Freův příběh zní jak z pohádky. Většinou se takové věci v reálu nestávají. Co je podle Tebe příčinou, že se takový zázrak tomuto muži podařil?
Freova obrovská touha a pracovitost. Na druhou stranu se bavíme jen o těch pozlátkách. Ale byly i velmi krušné chvíle. Freo je jeden z mnoha. Pro ty co neznají jeho příběh je obyčejným černochem a s tím bojuje každý den.
Jedete znovu do Etiopie, tentokráte natočit o Freovi film. Bude patrně trochu odlišný od Tvé předchozí tvorby. Jak bys ho srovnal s jinými snímky?
Zjišťuji, že v poslední době je každý film jiný. Je tu zásadní změna v tom, že odjíždíme s detailně připraveným scénářem. Máme připravenou snad každou scénu, slovo… Freo bude hercem, který bude z devadesáti procent dělat věci, které jsou popsány a uloženy někde v křemíkových útrobách mého notebooku. Takže to v podstatě bude skoro hraný film, který jsme si s Markem Kožušníkem vymysleli a v Etiopii jen pořídíme obrázky. Navíc doufám, že se projeví i technický posun. Vezeme kamerový jeřáb, jízdu, obrovský kufr plný objektivů. Celé se bude točit na DSLR, takže to bude dobrodružství.
Kde všude film uvedeš?
Festivaly. Hned po návratu budeme celý příběh prezentovat na festivalech Caminos, Rajbas, Kolem světa. Což budou zážitky z cesty, Freův příběh a další témata, které chceme v Etiopii posbírat. No a až bude film hotov, pak televize, filmové festivaly, DVD…
Díky, Petře, za rozhovor.
Petr Kašpar je dnes nedílnou součástí světa sportovních expedic. Pomohl vzniknout mnoha projektům, které svedly dohromady významné české dobrodruhy i novináře. Je hlavním představitelem skupiny WW8 expedition group. Jeho filmy Hliněná řeka a Slzy Konga loni uváděl filmový festival Expediční kamera.
HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.
že na tej 1. fotce to je celej Obama ?
🙂 čeječe, to říkaj všichni …
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Dokonalé holení nejen na cestách
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.