Některá cestovatelská promítání vás unáší do dané země nejen skrze krásné fotky, ale také prostřednictvím jejich spojení s hudbou a pohybem. Tak dokáží vyjádřit nejen fakta, ale i specifickou atmosféru daleké země. O tvorbě diashow si popovídáme s Martinem Loewem.
Martine, kdy Vás prvně napadlo připravit diashow?
První diashow, které ovšem bylo ve skutečnosti jen malým promítáním pro rodinu a přátele, jsem připravil hned ze své první cesty směřující mimo Evropu. To když jsem se v roce 1996 vydal do Maroka. V tu chvíli jsem okamžitě propadl cestování jako největšímu koníčku, ze kterého jsem si během následujících let vybudoval povolání. Od chvíle, kdy jsem pochopil, jak je svět pestrý, musím jej neustále dál poznávat. A baví mě to poznání předávat dál. Tak dělám diashow.
Kolik promítání už jste vlastně vytvořil?
Musel jsem se teď podívat na svůj web a spočítat to. Mám tam přehled všech diashow, ale už dlouho jsem je nepočítal. Výsledek zní 25. To je skoro malé jubileum. Ostatně, moje diashow mají vlastně letos opravdové výročí! Právě vrcholí desátá sezóna, co s cestovatelským promítáním jezdím po českých městech.
Jaké téma se Vám nejlépe připravovalo?
Těžko říct. Ale pochopitelně platí, že čím je země exotičtější a méně známá, tím je sestavení pořadu snadnější. Cokoliv tak divákovi ukážu, je to pro něj nové a zajímavé – třeba z Mongolska. Naopak vybrat něco nového a zajímavého z míst známých dá mnohem více práce. Vrcholem byla příprava diashow o Slovensku, které zná fakt každý. Na tom jsem si musel dát opravdu záležet.
Jak dlouho příprava diashow trvá?
Když zahrnu dobu od přípravy cesty, přes její realizaci, zpracování nafoceného materiálu, vyhledávání informací, návrh scénáře diashow, přípravu doprovodného slova i hudby, až po organizaci a propagaci vlastního turné, tak jsou to asi dva roky různě intenzivní práce. Každá fáze přípravy vyžaduje svoje. Někdy je poněkud ubíjející poslouchat potřetí stoh cédéček mongolské hudby, aby člověk našel tu správnou k obrázkům, jindy je dost složité poskládat všechny termíny turné tak, aby je bylo možné fyzicky objet. A každopádně zpracování digitálních fotek v počítači obnáší desítky a desítky trochu nezáživných hodin sezení a upřeného hledění do monitoru.
Nejnověji běží pásmo o Islandu. Co Vás na tomto ostrově nejvíce zaujalo?
Zaujalo mě všechno. Bez nadsázky. Island je prostě fascinující. Vodopády, sopky, gejzíry, lávová pole, obrovské ledovce, útesy, vnitrozemí, všechno. A jestli mám vypíchnout třeba jen jedinou věc, tak tou bude tunel v ledovci Kverkfjöll, který tam „protavila“ termální řeka. Na procházku tímhle ledovým tunelem jen tak nezapomenu.
Jak byste sám uvedl své islandské diashow?
Island je další z mých nových diashow vyrobených i promítaných moderní digitální technikou. Výsledkem je audiovizuální pásmo, jež balancuje na pomezí fotografie a filmu. To je nabité nejen informacemi, ale také pocity a emocemi, jež jsou zakleté v obrazech krajin i lidí a v úžasné islandské hudbě. Přitom jde stále o promítání, které doprovázím živým vyprávěním a rozděluji se v něm s diváky o své příběhy, postřehy a zážitky. Během jediného večera společně objedeme celý Island. Ostatně, přijďte se podívat, program turné je na http://www.promitani.cz/island/.
Děkujeme Martinovi za rozhovor.
Martin Loew pracuje jako průvodce CK Adventura. Jeho hlavní destinací je Sibiř a Mongolsko. Mimo tuto činnost se věnuje přípravě fotografických diashow a vlastnímu vystupování na jednotlivých promítání. Pokud vás zajímají další informace o Martinovi, podívejte se na jeho profil.
HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.
promítání je nádherné! můžu doporučit. J.