Humanistické lékařské pracoviště je v kankanské čtvrti Farako I. jediným zdravotnickým střediskem pro obyvatele, hlavně pro chudé děti, sirotky a pro ty, kteří jsou v těžké situaci. Díky podpoře Expedičního fondu se mohou pacienti těšit zkvalitnění služeb.
Chod střediska je zajištěn týmem humanistů pod vedením praktického lékaře pana Mory Traoré (specializovaného gynekologa) a jeho cílem je zajistit základní zdravotní péči dětem, obětem nespravedlivé chudoby. Lékařské pracoviště bylo založeno ve Farako I, jedné z nejlidnatějších čtvrtí nacházející se na sever od středu města Kankan. Existuje zde zdravotnické zařízení umístěné při vstupu do městské části, to je ovšem lidem nedostupné v důsledku nesmírné chudoby, v níž se nachází téměř 80 procent obyvatel.
Pan Traoré dbá na zdraví již přes 200 dětí z projektu Adopce na dálku a ošetřuje obyvatele nejen ze čtvrti Farako, ale také z přilehlých vesnic města Kankan, které nemají žádné pokrytí zdravotního ošetření. Jeho služby jsou bezplatné, žije z dobrovolných příspěvků a darů od svých pacientů.
Letos jsme od Expedičního fondu dostali příspěvek 30000Kč, abychom mohli zkvalitnit služby tohoto střediska. Protože naším cílem bylo realizovat potřeby, které přesahovaly částku 80000Kč, požádali jsme také „dálkové rodiče“ našich dětí z programu Adopce afrických dětí, projektu pomoci na dálku o příspěvek. Nakonec se nám podařilo nasbírat dalších 26800Kč. Dohromady jsme tedy na projekt získali 56800Kč a neuvěřitelné množství zdravotního materiálu. A zde je malé shrnutí toho, jak jsme s těmito dary po konzultaci s místním koordinátorem projektu Oumarem Kanté a doktorem Traoré naložili.
Výchozí situace není jednoduchá, protože hned poté, kdy jsme začali s panem Traoré spolupracovat v roce 2002 díky jeho obětavosti a vysoké motivaci pomáhat druhým, majitel objektu, ve kterém pan doktor bydlí a zároveň provozuje svou lékařskou činnost, začal zvyšovat svému nájemníkovi nájem. Avšak ani tyto dlouholeté dohady a přesvědčování pana Traoré neodradily od jeho aktivit. Nicméně jsme se rozhodli, že bude lepší zejména pro bezproblémové fungování zdravotního střediska a jeho další rozšiřování v budoucnosti, když bude přemístěn jinam. V současné době jsme uzavřeli smlouvu na desetiletý pronájem vhodného místa, které je dostatečně prostorné a po dokončení stavebních prací budeme moci zdravotní středisko přestěhovat. Proto jsme se rozhodli, že nebudeme provádět investice do stavebních úprav v nynějším místě, ale pouze do vybavení, které lze pak při stěhování jednoduše přemístit.
Středisko bylo vybaveno následovně: 5 nemocničních lůžek, 5 zdravotních matrací, 1 vyšetřovací lůžko, 6 ochranných obalů na lůžka, 4 oddělovací závěsy, několik sad povlečení, 1 skříň, 3 stolky pro pacienty.
Pro stavební úpravy v nové lokalitě bylo nakoupeno: 20 pytlů cementu, písek, dlažba, 2 dřevěné dveře, a 3 okenní mříže.
Co se týče přístrojů a zdravotnického materiálu podařilo se nám sehnat zdarma mikroskop a glukometr a několik beden běžného zdravotnického materiálu a léků, které do Guiney dopravíme v únoru 2009.
To vše se podařilo pořídit díky částečné podpoře místních řemeslníků za částku 38000Kč. Zbývající částku 18800Kč použijeme na zakoupení dalších potřebných přístrojů a léků dle aktuálních potřeb vážněji nemocných dětí.
Ve všech našich rozvojových projektech klademe velký důraz na jeho udržitelnost a dlouhodobou činnost. Proto upřednostňujeme v případě nejistot počkat a najít takové řešení, které by projektu umožnilo se dále rozvíjet a aby vložené investice byly využity co nejefektivněji. Realizace projektu trvá někdy déle, ale projekt se pak stává opravdovou a trvalou hodnotou.
Na závěr bych tedy jménem všech, kteří se na realizaci podíleli, velmi ráda poděkovala Expedičnímu fondu za jeho příspěvek pro rozvoj tohoto lékařského pracoviště, které může nyní sloužit kvalitněji a hlavně bezplatně pro ještě větší množství chudých lidí.
Výňatek z cestovních zápisků
Jeden z projektů o.s. Vysokoškolští humanisté, který jsem navštívila na Štědrý den r. 2007, bylo i zdravotní středisko v Kankánu. Neomítnutá jednopodlažní budova, plechové dveře, tmavá chodba, kde postávají anebo na jedné lavici posedávající čekající pacienti. V ordinaci nás vítá usměvavý doktor Traoré se svým pomocníkem. Na naše poměry je pan doktor oblečen dost nezvykle. Místo lékařského pláště má saténový župan karmínové barvy. Místnost je zařízena velice prostě. Dva dřevěné stoly, dvě židle, žádná skříň. Na stolech jsou rozloženy veškeré chirurgické nástroje, zdravotnický materiál, léky. Provádějí se zde nejenom pravidelné měsíční prohlídky adoptivních dětí, ale i ošetření či drobné chirurgické úkony.
Ve vedlejší místnosti je lůžková část. Čtyři postele jsou prázdné, na paté leží schoulená žena napojená na infuzi. Děravé matrace jsou plněné slámou. Zástěnu mezi postelemi tvoří dřevěný rám, na kterém je natažená pytlovina anebo slaměná rohož. Povlečení si musíte přinést vlastní. Na stěnách není žádná výzdoba. Místnost je tmavá, pouze na ženu dopadá oknem sluneční světlo. Přepadá na nás tíseň.
Je čas jít. Srdečně se s panem doktorem loučíme. Čeká nás další z projektů. Setkání s adoptivními dětmi ve škole.
Expediční fond je podporován těmito společnostmi:
Partneři Expedičního fondu:
Oficiální partneři:
Významní sponzoři Expedičního fondu:
HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda se do tohoto projektu nehledají dobrovolníci? Pracuji jako lékař gynekolog-porodník.
Děkuji za odpověď
Články v okolí