Když Jack Kerouack psal své On the Road, napasoval příběh na reálie amerického středozápadu. Jenže základní myšlenka umět naslouchat a být vnímavý je univerzálně přenosná. Ne každý, kdo je nazýván cestovatelem, opravdu má cestovatelské „uši“.
Cestování jako obrana před mystifikací
„Já už jedu domů, tak vám nechám mapu,“ nabídla dívenka, která se asi jmenovala jinak, ale říkejme jí třeba Hildegarda. Byli jsme na Islandu a sešli jsme se tři. Já z čerstvě nesocialistického Československa, Japonec, který objížděl Island na kole, a ona. Dívčina z tábora, který ještě před dvěma lety patřil k tomu „zlému“. Najednou jsme si svou špatnou školskou angličtinou měli co povídat. Ne o politickém zřízení, ale kde mají levné kafe, v které hospodě mají zbytečně draho a kudy se dostat na ideální místo k přespání. Zážitek z Islandu zůstal coby velké poučení.
Pouť prostorem „on the road“ není chlubení se, že jsem čural pod pyramidami a neutopil se v Mrtvém moři. Čím více člověk poznává různorodost světa, tím méně ostře ji odsuzuje. Díky zkušeností z Blízkého východu vím, že Arab nerovná se terorista, Rusko není Putin a Che Guevara podobně jako Lenin nikdy neumírá, leč zůstává jen nic neříkajícím symbolem. Ruští „námořníci“ před Aurorou vydělávají na stejném kulturním memu, jako vietnamští prodavači triček: symbol je nehynoucí.
Jenže na to, aby si to „našinec“ s plnou vervou uvědomil, musí vyrazit za „hranice všedních dnů“ a být ochotný přijímat okolní svět v jeho bezprostřednosti. Pak pochopí jinou dimenzi „socialistické“ Kuby, „teroristického“ Íránu i „demokratických“ USA. Znát svět z příruček je skoro stejné, jako znát těhotenství z vyprávění kamarádek.
Péťo, co je podle tebe na cestování nejlepší?
Myslím, že přestože většinou nejsme profesionální objevitelé a nejčastěji cestujeme ve svém volném čase, s přáteli či rodinou, není to jen pro zábavu. Cestování je totiž podle mě nejlepší možností, jak se běžný člověk může na vlastní kůži učit úctě a toleranci k odlišnému.
Slyšela jsem kdysi jednu holčinu říct, že miluje svět, protože je velký. Myslela na jeho přírodní rozmanitost, na spoustu krás i ošklivostí, na spousty lidských představ, názorů a postojů. Seděli jsem ve Varanasí a pozorovali, jak odplouvají listové misky plné květů. Stmívalo se, z chrámů zněly modlitby a zapálené svíčky mizely jako světlušky v božské řece. Uvědomila jsem si, kolik času uteklo od doby, kdy jsme vyrazili do světa. Už dávno nebylo důležité, kolik toho uvidíme, ale JAK to uvidíme, jak to budeme umět vnímat. Cestování se tak stalo životním stylem, pohledem na svět … a filosofií. Celé měsíce den za dnem ráno vstáváme a jsme odhodláni přijímat nové. To mi na tom připadá nejlepší.
Topí Pigula a Petra Greifová
A co vy? Je pro vás cestování filosofií?
HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.
Nevím, zdali se potřeba cestovat a poznávat dá nazvat životní filosofií, ale rozhodně mi něco z málo cesty z filosofie pomohly odhalit. A taky z politiky, demokracie, přírodních věd, historie, tolerance, náboženství… takže osobně bych bez putování světem byl asi výrazně „hloupější“. Méně vzdělaný (vzdělání neznamená mít titul – právě na cestách jsem poznal mnoho vzdělaných, kteří jej neměli a Plzeň opustili tací, kteří jsou „blbí jak tága“ s titulem tvrdícím opak) a nechápal bych mnohé ze souvislostí, které mi teď přijdou zcela samozřejmé.
Moc pekne vystizene.
Cestovat s otevrenyma ocima i usima leckdy zpusobi pekny zmatek v nasem prehlednem mikrosvete. A kdyz cerna prestane byt cerna a koule kulata, da to hodne koumani, aby si to clovek sam v sobe zase porovnal a zase byl o kousek moudrejsi.
Ti lenosi, co se kolem sebe raci nikdy nedivaji, zustanou hloupi a omezeni. Ti, kteri se podivali, nelibilo se jim, co videli a raci hned zase zavreli oci, zustanou nastvani na veskerou jinakost. … ani nevim, co je horsi.
Já souhlasím s vzdělávacím charakterem cestování. Samozřejmě člověk nesmí jezdit v závěsu nějaké cestovní kanceláře a musí se na cestu poctivě připravit. Nastudovat všechno o kultuře, historii, přečíst si cestopisy, naučit se správně rozumět.
No, ale zábava je to taky, na to bych nezapomínal : -)
dobry den, nezlobte se, ze vas obtezuji,ale pokud jste dr. Marek Hluchy a pochazite z Karl. Varu, a mate mladsi sestru Stepanku, budte tak hodny a ozvete se mi na pridany email, nebo ny cislo 728092990. jsem kamaradka vasi sestry a ztratila jsem s ni kontakt, ktery , bych rada obnovila. dekuji.Olga Mezerova
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.