Stát se fotografem africké divočiny může dnes již téměř každý z nás. Jak se ale fotilo před sto lety? Jakým vývojem prošel vkus diváků, samotní fotografové nebo jejich objekty – tedy krajina, příroda, lidé? To se stane předmětem výzkumu projektu v severní Keni.
Expedice Jana Svatoše chce upozornit nejen na současné společenské postavení fotografie reflektující Afriku, její přírodu a obyvatele, ale také na to, jaké postavení v našem světě má divák, fotograf a fotografovaný objekt. Finanční podpora Expedičního fondu činí 10.000,- Kč a výprava získává filtr na vodu od firmy KATADYN.
Honzo, co je přesně cílem vaší trochu neobvyklé cesty?
V srpnu tohoto roku se chceme v náročném terénu severní Keni pokoušet fotografovat Afriku tak, jako na počátku minulého století – historickou fotografickou analogovou technikou, včetně vyvolávání filmů v přenosné temné komoře. Součástí bude také používání staré klikové kamery Bolex RX 5.
Expedice chce zjistit, zda současný člověk hýčkaný digitálními technologiemi dokáže ještě vůbec pořídit snímky skutečné Afriky starými fotografickými a filmařskými aparáty a zda dokáže přírodu vnímat stejně citlivě jako kdysi fotografičtí průkopníci.
Vedle analogových přístrojů bude expedice operovat i s moderními digitálními technologiemi. Účelem není tyto dvě fotografické metody stavět do opozice, ale spíše poukázat na to, jak ovlivňují práci a myšlení fotografa v terénu a také to, kam fotografování na tomto kontinentu dospělo za téměř sto let svého vývoje.
Proč jste si vybrali zrovna severní Keňu?
Protože je neobvyklou destinací. Expedice míří do oblasti severní Keni k hoře Marsabit v Kaisutské pustině a k prastarému jezeru Turkana. Severní Keňa je odlehlá, polozapomenutá a masovým turismem opomíjená (jednak z důvodu nepříznivých přírodních podmínek, odlehlosti a jednak z důvodu nevybudované turistické infrastruktury). Tvoří výrazný protipól a kontrast na turismus bohatému a zprofanovanému jihu.
Expedice Fotografické návraty je projekt fotografa, žurnalisty a studenta FAMU, Jana Svatoše. Patronát získal od Ambasády ČR v Keni a je také pod přímou záštitou české velvyslankyně v Nairobi, paní Margity Fuchsové.
HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.
Musim vam vyjadrit osobni duchovni podporu. Vas projekt se mi moc libi a bude mi velkou cti stat v soutezi s vasim projektem. Drzim palce at to vyjde a expedice s povede.