Expedice Tepui 2009

Expedice Tepui 2009

  Jižní Amerika skrývá nekonečně pestrou paletu zajímavostí. Oblast stolové hory Chimantá ve Venezuele byla pro svou nepřístupnost dlouho obestřena tajemstvím. Do této oblasti se vydala speleologická expedice Tepui, podpořená Expedičním fondem.

Jednou ze skutečných perel je Venezuela. Do Evropy se díky mediální masáži většinou dostávají pouze zprávy o více či méně neutěšené politické situaci. Správný světoběžník si však při zmínce o této zemi ihned vzpomene na příběhy Richarda Halliburtona, nebo ještě lépe, na Ztracený svět Artura Conana Doyla, ve kterém líčí bájnou horu Roraima, kde do dnešní doby přežili ptakoještěři a jiné prehistorické potvory.  

Roraima ale není bájná hora. Je naprosto skutečná a navíc má v masivu stolových hor Chimantá několik dalších sestřiček. Všechny tyto stolové hory jsou součástí Guayánské vysočiny a okolní deštné pralesy převyšují o impozantní kilometr výšky. To samo by stačilo, aby se daly považovat za unikát, ale kromě své geologické jedinečnosti se v nedávné době staly pojmem i mezi speleology.  

Tyto stolové hory totiž ve svém nitru ukrývají jedinečné jeskynní labyrinty v křemencích. Shodou náhod stála při objevu významného jeskynního systému před sedmi lety česká expedice. Vzhledem k obrovskému potenciálu tohoto objevu (jeskyně Krystalové oči – Ojos de Cristal) se sem naši speleologové vypravují už několik let, aby svůj objev podložili vědeckými výzkumy.  

Taková expedice se konala i letos v lednu, kdy čtveřice moravských speleologů zamířila na stolové hory Auyan Tepui a Roraima, aby zde pokračovala ve výzkumu jeskynního systému, odebrala vzorky sedimentů a biologické vzorky pro laboratorní výzkum a rovněž podrobněji prozkoumala nesmírně členitý povrch hory. Jedním z úkolů bylo tentokrát i pořídit kvalitní fotodokumentaci a v mezích množností natočit záběry pro dokumentární film.

Roraima, Venezuela

Ojos de Cristal

Jak už bylo řečeno, objeviteli této jeskyně jsou Češi a Slováci. Nachází se na stolové hoře Roraima a v roce 2002 ji objevil Marek Audy se Zolem Ághem. V současnosti je probádáno 8,2 kilometrů, což znamená, že jde o nejdelší známý jeskynní systém v křemencích na světě. Svůj název dostala podle dvou erozních jamek vytvořených v pískovcové podlaze jeskyně. Tyto přírodní hrnce byly v době objevu plné křišťálových oblázků.

Katamarán

Stolová hora hladká jako stůl je mýtus. Auyan Tepui má povrch zbrázděný tisíci propastí, strží a roklí. Zbylá místa, kde eroze a zub času nevyhlodaly podobnou terénní past, jsou pokrytá hustým deštným lesem nebo ještě lépe bažinami. Průchod takovým terénem je na hranici lidských možností. Jeskyně však není možné hledat pouze z pohodlí vrtulníku, vytipovaná místa je nutné prozkoumat osobně. Naštěstí se rodí skvělý nápad. Stolovou horou protéká řeka, místy značně vodnatá a každý správný Čech je taky vodák. Nejexponovanější úseky tedy zdoláváme na katamaránu. Plavba tisíc metrů nad zbytkem světa je vskutku neopakovatelný vodácký zážitek.

Roraima, Venezuela

Další jeskyně

Objevujeme spousty dalších potenciálních vstupů do nitra hory. Většina z nich končí neprůleznými úžinami nebo je zasedimentovaná, pár však vypadá slibně a do dalších se dostáváme. Při této výpravě však objevujeme pouze méně významné systémy. Prosekávání cesty hustou džunglí je náročné, a to bohužel i časově. Nezbývá tedy, než průzkum nových jeskynní nechat na příště a věnovat se odebírání vzorků a mapování již známých systémů.

Unikátní fauna a flóra

Stolové hory jsou od okolního světa izolované přibližně 65 miliónů let. Díky tomu zde najdeme nepřeberné množství endemitických rostlin i živočichů, jejichž podrobný průzkum zabere ještě několik let. Za naprostý unikát se dá považovat objev biospeleotém, tedy živých forem uvnitř jeskynní. Jsou to jakési krápníkovité útvary, stromatolity, které se mineralogicky dají označit za opál, jenže ouha, tady nemůžeme mluvit o nerostu. U jejich zrodu totiž stály jednobuněčné mikroorganismy. Laboratorní výzkum stále probíhá, ale je možné, že jsme právě objevili důkazy o nejstarších formách života na Zemi. Arthur Conan Doyle měl tedy svým způsobem pravdu, stolové hory ukrývají stopy prehistorických forem života a jsou dodnes unikátními ostrovy zaniknutého světa.

Expediční fond je podporován těmito společnostmi:

Partneři Expedičního fondu:

Koktejl_2.jpg

Humi.jpg

ECP_1.jpg

ESO travel_2.jpg

Gumotex.jpg

Hedvabn___stezka.jpg

Oficiální partneři:

__esk___speleologick___slope__nost.jpg

__esk___horolezeck___svaz___mal__.JPG

Významní sponzoři Expedičního fondu:

Svojtka.jpg

Sambarsport

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí