HedvabnaStezka.cz pro vás připravila seriál o zákeřných nakažlivých nemocech, které vás mohou na cestách (i jinde) potkat. Buďte opatrní a nebezpečí nepodceňujte.
Nemoc se vyskytuje celosvětově, i ve vyspělých zemích. Se stoupajícím hygienickým standardem klesá její výskyt, snižuje se promořenost obyvatelstva a zároveň stoupá vnímavost populace a riziko epidemií. Nejčastěji se nákaza přenáší přímo od osoby k osobě tzv. fekálně-orální cestou, nebo nepřímo kontaminovanými potravinami, vodou či předměty. Inkubační doba (období od nákazy po objevení prvních příznaků) je 15 – 50 dnů, nejčastěji kolem 30 dnů.
Virus se vylučuje ve stolici 14 dnů před a nejméně 1 týden po propuknutí prvních příznaků. Nákazu může tedy přenášet i člověk netušící o své nemoci a infekčnosti. Je to také období největší nakažlivosti. Nedávno se nakazila virovou hepatitidou A klientka cestovní kanceláře při pobytu ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Egyptě. Kvůli její nemoci bylo nutné zajistit několik desítek osob, včetně rodinných příslušníků (z toho v jednom případě šlo o těhotnou ženu) a kolegyň z práce – nemocná totiž s potížemi celý týden chodila do práce. Navíc byl seznam klientů cestovní kanceláře, kteří pobývali v daném hotelu ve stejném termínu předán spádové hygienické stanici k dalšímu šetření.
Rizikové jsou tepelně neupravené potraviny
Virus je odolný v zevním prostředí (v mrazu přežívá léta), je celkem termostabilní a acidostabilní. K inaktivaci je potřebný až pětiminutový var. Vnímavost k onemocnění je všeobecná, specifická léčba neexistuje.
Léčba a prevence
K základním epidemiologickým opatřením při výskytu této infekce patří izolace nemocného na infekčním oddělení (ze zákona), lékařský dohled u kontaktů v nejbližším okolí nemocného po dobu 50 dnů (nejdelší inkubační doba), zvýšený zdravotnický dozor u osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné (např. vyřazení potravinářů z výkonu práce), opatření k ochraně vodních zdrojů před kontaminací splaškovými (odpadními) vodami.
Jedinou jistotou v prevenci nákazy je očkování, které se provádí neživou vakcínou ve dvoudávkovém schématu v průběhu jednoho roku. Ochrana po očkování nastupuje do 14 dnů po aplikaci první dávky, po aplikaci druhé dávky za 6 až 12 měsíců je ochrana proti hepatitidě typu A dlouhodobá (desetiletí) až doživotní. Cena 1 dávky očkovací látky se pohybuje kolem 1100,- (plus aplikace) a někdy na toto očkování přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních balíčků.
Virová hepatitida A je akutní zánětlivé onemocnění jater, příznaky pramení z poškození funkce jaterních buněk. Převládají symptomy postižení zažívacího systému: nechutenství, nevolnost, zvracení a chřipkové: zvýšená teplota, slabost, únava, méně potom kloubní, kožní a nervové. Lehčí průběh obecně bývá u dětí, s věkem naopak závažnost onemocnění stoupá. Výjimečně může probíhat pod obrazem těžké hepatitidy s fatálním průběhem.
Izolace na infekčním oddělení, omezení pro všechny kontakty (očkování, odběry krve a vyšetřování po dobu 50 dnů), ušlý výdělek při práceneschopnosti, nemluvě o finanční náročnosti všech opatření, která mají zamezit dalšímu šíření do vnímavé populace, kterou ta naše rozhodně je, mluví jednoznačně ve prospěch preventivního očkování.
Docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. se specializuje v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína. Je vedoucím lékařem Očkovacího centra v Ostravě-Hrabůvce a odborným garantem největší sítě očkovacích center (jenž jsou současně i ambulancemi cestovní medicíny) v České republice. Od roku 2004 vede neziskovou mezinárodní humanitární organizaci International Humanity a o dva roky později byl zvolen prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Je autorem více než 350 vědeckých a odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. Je aktivním cestovatelem, navštívil 70 zemí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Je také autorem 10 cestopisů publikovaných v časopisech Cestovatel, Diastyl a Cestopisy.
HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.
Ahoj, díky za tento článek. Myslím, že je víc než vhodné žloutence předejít, a když je to i možné, tak proč ne. My jsme se nechávali očkovat. Někomu to přijde drahé, což mi přijde zcela zcestné. Vzhledem k tomu, že např. VZP dává příspěvek 1300,- na vakcíny hepatitidy A,B, tak tento argument mnohých spořivých lidí padá. Raději se naočkovat a neriskovat!
Naprosto souhlasím, nechávala jsem očkovat sebe i přítele v očkovacím centru, kde nám mimo jiné na základě našeho plánovaného pohybu doporučili i vhodná očkování (ale dají se najít i na netu: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/seznam-statu-(a-z) ) a určitě toho nelituju. V tomhle ohledu by se lidi neměli vymlouvat na nějaký peníze, protože když už se rozhodnou jet do těch zemí, které samy o sobě nejsou nejlevnější, tak by do zdraví měli investovat též.
Děkuji Míša za radu 🙂 Hledala jsem nějaké centrum, ale jelikož nejsem moc zběhlá, tak jsem nevěděla nějaké fajn najít 🙂 Tak se zkusím podívat na tu stránku a tam se tedy i objednává? Je to moje první dovolená mimo ČR a ráda bych šla vyzbrojená všemi dobrými prostředky proti nákaze 🙂
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.