Bavški Grintavec je velmi výrazný vrchol, strmě spadající do údolí Trenta. Při výstupu popsanou trasou je třeba velké vytrvalosti, neboť výškový rozdíl je téměř 2000 m.
Popis trasy
Z vesničky Soča se vydáme od kostela severním směrem přes osadu Lemovje a dále lesem serpentinami strmě vzhůru na Planinu Nad Sočo k lovecké chatě. Odtud cesta pokračuje vzhůru po nevýrazném hřebeni. Pro celou trasu je typický charakter neustálého stoupání. Na konci hřebene přechází stezka do sutě, v závěru vede žlebem až na vrchol. Z vrcholu je překrásný výhled na údolí Zadní Trenta, v němž pramení řeka Soča.
Obzvláště zdatní návštěvníci si mohou trasu prodloužit na Kanski preval a obloukem přes Mali Grintavec a Škrbinu v Brdih se vrátit na hlavní vrchol. Okruh, který skýtá nádherné výhledy na údolí Soče a v dálce na Bovšskou kotlinu, vede po značené cestě v poměrně náročném terénu a lze ho absolvovat zhruba za 3 hodiny. Pokud se nechceme vracet k výchozímu bodu, můžeme k sestupu využít značených cest do údolí Bavšica (viz Planina Bukovec) nebo do údolí Zadní Trenta.
Informace o treku
Příjezdové místo, výchozí bod: vesnička Soča, 487 m.
Možnost občerstvení: Soča.
Časový rozvrh: Soča – Planina nad Sočo 21/2 hod. – Bavški Grintavec 23/4hod. – Soča 31/4 hod., celkově 8˝ hod.
Náročnost: dlouhý, velmi náročný výstup, v létě extrémní horka (nutno vzít sebou dost tekutin!). Uprostřed léta doporučujeme vyrazit na cestu velmi časně.
Nejvyšší bod: Bavški Grintavec, 2347 m.
Převýšení: 1866 m.
Nejvhodnější období: polovina června až konec září.
Upozornění: více se vyplatí přechod hory se sestupem do údolí Bavšica nebo do údolí Zadní Trenty. Sestup po severním hřbetu do průrvy Kanja (2030 m) je po jištěné stezce. Nebezpečí padajících kamenů, proto si sebou vezměte helmu, méně zkušení i horolezecké vybavení.
Italské Alpy – východ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava
Ahoj, mohl bych si o tebe koupit tu simku? Za týden jedu 🙂 Moc díky!!!
Ak si nevzal Lukas simku, tak by som mala zaujem.
Vdaka, Eva
Ahoj.
Zdovolenim bych pozadal o trochu info o Nepalu:)
Jake jsou prosim aktualni ceny treking permitu? A ceny ubytovani a jidla v horach? Pojedu v srpnu a lamu si hlavu jestli se stanem, nebo bez. Chci podniknout trek kolem Annapuren.. Nejaka rada vseobecne?
Diky za kazdou odpoved.
Na cenu ubytování a nesmylnost stanu u Annapuren jsem ti odpověděl ve vláknu Nepál v srpnu, tak proč se znovu ptáš? Počasí loni v srpnu jsem také popsal, a to bylo neobvykle jen málo deště, hory asi neuvidíš. Na EBC treku byla loni na podzim cena jídla 3-5 USD, u Annapuren je znatelně levněji. Za TIMS kartu zaplatíš v Káthmándú 20 USD (v rupiích v aktuálním kurzu) a 2000 rupií (cca 20 USD) za vstup do Annapurna Conservation Area. Do jiných více zpoplatněných oblastí asi nepůjdeš.
http://welcomenepal.com/promotional/travel-essentials/permits-fees-etc/
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Dokonalé holení nejen na cestách
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru