Před více než tisíci lety žili Khmérové hluboko v srdci kambodžské džungle a poblíž velkého jezera Tonlé Sap postavili stovky rozsáhlých chrámů s masivními bránami a detailní výzdobou.
Po mnoho let skrývala džungle fantastické skvosty. A dnes máme možnost prozkoumat s podobně zatajeným dechem jako jejich objevitel Henri Mouhot. Kdo jednou zaslechl o nedozírné slávě Angkoru, musel podlehnout a na cestě Kambodžou se zastavit na pár dní v Siem Reapu.
Angkor Wat
Titul největší náboženské stavby světa hovoří snad za vše. Zarážející však je, že téměř každičký centimetr čtvereční byl vyzdoben pečlivě tesanými skulpturami, abstraktními vzory nebo výjevy z bájného eposu Rámajána. Samotný chrám Angkor Wat je obehnán vnější zdí, podél které je 190 metrů široký vodní příkop. Procházka kolem dokola by tak byla dlouhá přes pět a půl kilometru.
Po kamenném mostě z masivních bloků pískovce se dostanete do hlavní brány, která vám otevře hlavní pohled na pověstný chrám Angkor Wat. Do výše cca 70 metrů se tyčí hlavní věž uprostřed, kterou obklopují čtyři další o něco menší věže. Vytváří se tak krásný symetrický obraz, který má zpodobňovat bájnou horu Meru. Tvar věže pak připomíná lotosový květ. Od hlavní brány následuje další téměř 500m dlouhý chodník k samotnému vchodu do chrámu.
Samotný chrám je tvořen třemi vysokými stupni, na jejichž obvodových zdech jsou pečlivě vytesané basreliéfy – série výjevů z eposu Mahabharata i Rámajána, triumfální bitvy královského vojska, vyobrazení nebe a pekla, bitva bohů a démonů a další bohové v jiných příbězích. Zdá se, jakoby obvodové tesané obrazy byly historickou knihou pro mladé studenty. Většina tesaných reliéfů je velmi dobře zachováno.
Projít celý chrámový komplex během jediné návštěvy je dosti vyčerpávající. Zvlášť pokud máte zájem si detailně prohlédnout všechny reliéfy. Doporučuje se tedy navštívit chrám během jednoho dne při východu slunce a pak druhý den během západu slunce.
Město Angkor Thom a chrám Bayon
Pár kilometrů za Angkor Watem stojí velký komplex opevněného města Angkor Thom s mohutnými vstupními bránami. Za hradbami je několik dalších chrámů, paláců, věží, knihoven, vodních příkopů a visutých teras pro veřejné ceremonie. Nejmarkantnější stavbou je chrám Bayon. Jeho vzhled je totiž unikátní v celém komplexu Angkoru. Legendární král Džajavarman VII. zde vytvořil dílo, které nemá obdoby. Do výše se zde tyčí 54 věží a na každé z nich jsou vytesány obrovské hlavy boha Avalokitéšvary, jejichž pozadí tvoří zelené stěny džungle. Každou hlavu zdobí milý úsměv jakoby samotného panovníka. Při procházce kolem chrámu vás tak bude kontrolovat 216 úsměvů a 532 očí.
Jedinečný skvost Ta Phrom
Podobný chrám jako je Ta Phrom nenajdete nikde jinde na světě. Jeho atmosféra je nejlepší z celého Angkoru. Jeho půvab tkví v tom, že byl ponechán džungli, která jej pohltila. Dnes tedy vypadá podobně jako vypadaly ostatní chrámy v době, kdy sem přicházeli evropští průzkumníci. Okolní basreliéfy jsou pokryté zelenavým lišejníkem, některé chodby jsou zasypány popadanými kamennými bloky. Komplex chodeb, kamenných brán a podloubí je prorostlý divokými kmeny tropických velikánů. Jejich kořeny jsou zamotané do chrámu tak spletitě, že již není možné přírodu a kamenné zdivo od sebe oddělit. Vznikla podivná symbióza, která se ve školních lavicích nevyučuje.
Nejdražší vstupné v JV Asii
Dosud jsme nenarazili na dražší vstupné, než které nás překvapilo v Angkoru. Srovnatelný už je snad jen Tádžmahal – jedna slavná mešita za 18 dolarů. Jednodenní vstupenka do celého komplexu Agkoru stojí 20 USD, třídenní permanentka 40 USD a týdenní 60 USD. I když se 40 dolarů vymyká našemu rozpočtu, vrhli jsme se do Angkoru na tři dny. Do některých chrámů jsme zavítali dvakrát, dvakrát si přivstali na magický východ slunce a měli jsme čas prozkoumat na kole i pár vzdálených chrámů. Stálo nás to mnohem více peněz, více sil, ale zůstaly nám vzpomínky nezkažené uspěchaným rytmem jednodenního běhu kolem několika chrámů.
Pro ty, kteří šetří spíše čas než peníze je tu přeci jenom jednodenní varianta možná. Pečlivě si připravit seznam několika chrámů, oběd do batůžku a vyrazit tuk-tukem v pět ráno. Je možné vyrazit i odpoledne den předem, protože vstupenky vydané po páté hodině odpoledne se počítají až od následujícího dne.
Nejširší nabídku průvodců a map Kambodži (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Tak jenom doplním, že jednodenní vstupné do Angkoru je od 1.2.2017 37 USD.
Články v okolí