Zprávičky z balijské džungle

Zprávičky z balijské džungle

Všichni jsou na nohou. Celá džungle, celá vesnice, celé Bali se pomalinku připravuje na veliký svátek. Podle jejich hinduistického kalendáře 27. 2. 2024 přichází opět po 210 dnech  svátek Galungan a Kuningan. Je to svátek pompézností velký asi jako naše vánoce, jen chybí ta velká komerce a dárky.

U každého domu muži za chvilku vztyčí ozdobené bambusy – penjoury. Bambusy ozdobí přírodními ozdobami z palem nebo květin, některá rodina přidá i sušenku nebo jinou sladkost, aby si více naklonila  božstva. Každá rodina obětuje prase i slepice. Udělají saté z vepřového masa, nakoupí hodně jídla a desetidenní svátek může začít. Čeká je čas velkých ceremoniií, čas setkávání s přáteli. Balijci věří, že v tomto čase se k nim do rodiny vrátí duše mrtvých předků, které se ještě nereinkarnovali. A to je, si myslím velký důvod ke slavení.

Vše je hotovo, může se začínat

… A jak probíhájí tyto oslavy přímo u nás ve vesnici a mají nějaký dopad na chod naší klubovny? Když v tento čas projíždíte naší vesnicí v džungli, vidíte u každého domu krásně ozdobené bambusy a celá vesnice krásně voní. Všude jsou zapálené vonné tyčinky. Ta vůně je úžasná. Na každém rohu potkáváte lidičky v tradičních  svátečních oblecích na ceremonii. Pro tento svátek se všichni oblékli do bílého. Ženy mají krásně upravené vlasy s kvítkem Frangipany a oblečeny jsou do halenek  a překrásných barevných splývavých sárungů. Některé  ženy i dívky mají i krásné šperky. Muži se oblékli do bílých košil, přes nohy mají také sárungy a na hlavách pokrývky hlavy, těm se tu říká udeng.

V průběhu těch 10 dní kdy probíhají tyto oslavy máme naši klubovnu otevřenou, ale dalo by se říci, že jedeme tak na půl plynu. Dětí chodí méně, protože jezdí s rodiči na návštěvy, na ceremonie a nebo mají sami v době nějakou návštěvu z daleka.

Že nemáte vůbec tušení o jaké klubovně tu píši? Hned to napravím. Píši o české klubovně v džungli, kterou jsem tu nechala před šesti lety pro děti postavit. Tenkrát to vzniklo celé úplně náhodou, no i když, náhody neexistují.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Přiletěli jsme s manželem na Bali  v roce 2016 na dovolenou a už tu na ostrově zůstali. Zabydleli jsme se mezi místními v úplně nejchudší rybářský vesnici bez turistů a já tenkrát vytáhla nic netušíc z batohu papíry a pastelky a zavolala jsem na 3 malé holky, ať si jdou se mnou kreslit. No a tenhle moment změnil život úplně celé naší rodině.

Holky přišly za mnou na terasu, kreslily jsme si a druhý den už jich přišlo trochu víc a další den jich bylo 10 a další den 15 a za měsíc už jsem měla na terase 43 dětí…A pak už to šlo ráz na ráz…na nápad postavit klubovnu mě přivedl Balijec, který jen mezi řečí řekl, že mi dá pozemek zdarma, když jim postavím školu. Teď když se na to koukám s odstupem šesti let, tak to zní dost bláznivě, ale já byla k nezastavení . Na portálu Startovač jsem udělala projekt a za 14 dní jsme měla peníze na stavbu klubovny a za 3 měsíce jsme klubovnu otevírali za asistence 63 dětí. Najali jsme učitelku a založili jsme organizaci Help by Sarah.

Všechny děti mají nové boty do školy
Všechny děti mají nové boty do školy

A pak se to stalo a děje se to dodnes. Pochopila jsem , že tohle jsem já a že mi to všechno dává smysl. V současné době máme v klubovně už 100 dětí ve věku od 3-18 let. Chodí k nám po škole 6x v týdnu. V pondělí chodí holky na balijské tance, v úterý a ve středu chodí děti na výtvarnou výchovu ( ta je velmi populární, protože ji ve škole nemají). Ve čtvrtek a v pátek otvíráme naše brány pro všechny děti, které se chtějí učit anglicky a v sobotu příjdou úplně všechny děti a hrají si. Máme fotbálek, míče, panenky…

Za ty roky už máme vše krásně zorganizované a pyšníme se spoustou krásných projektů. Jezdí k nám dobrovolníci na měsíční stáže, vymýšlí pro děti program a učí je angličtinu. Díky projektu Adopcí na dálku podporujeme děti ve studiu. Díky projektu Narozeninových andělů mají úplně všechny děti od nás z organizace narozeninovou párty. Snažíme se s dětmi jezdit na výlety. Byli jsme v ptačím parku, v Královské zahradě Tirtagangaa a také v ZOO.

Výlet do ZOO
Výlet do ZOO

 A nezapomínáme ani na životní prostředí. Vzděláváme děti i jejich rodiče, že je potřeba  se o tu naši zemičku starat.  Máme překrásný projekt – Vyměň plasty za rýži. Balijci nám nosí  jednou za 2-3 měsíce plasty a my jim za 6kg plastu dáme 1 kg rýže. Tento projekt je velmi populární a díky němu máme ve vesnici čisto.  Zaměstnali jsme v organizaci také popeláře a staráme se o svoz odpadu z vesnice. Aktivit máme spousty a já se těším na sobotu před Galunganem, protože nás čeká nádherný den, budeme dětem rozdávat skříňky, které  dětem koupili sponzoři z České republiky. Po rozdání v dalším týdnu budeme s dětmi vyrábět dárečky pro sponzory.  A sponzoři najdou ve schránce za 2 měsíce dopis s dárečkem od dítěte, kterému skříňku koupili. A takhle adresné máme úplně  všechny projekty. Sponzoři podporují přímo nějaké dítko z klubovny  a to potom děkuje přímo jim. A to se mi na tom líbí…ta transparentnost, spojení, propojení…

Líbí se ti co v klubovně děláme, chceš o nás vědět více: Koukni na www.helpbysarah.org a můžeš nás i podpořit nákupem náramků, které děti s láskou vyrábí.

Zkušenosti čtenářů

Petr

Dobrý den, rád bych žil na Bali, je mi však již 55 let. Byl jsem 2krát, nádherná země…Mohl bych s něčím pomoci? děkuji a přeji krásné dny Petr

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: