Souostroví nazývané jako Si Phan Don (Čtyři tisíce ostrovů) leží na středním toku Mekongu, téměř u hranic s Kambodžou. Jestli jich jsou opravdu čtyři tisíce jsme nezjišťovali, nicméně jejich počet během roku kolísá, podle toho jak vysoká je hladina řeky.
Když jsme přijeli do vesničky, z které odjíždějí loďky na ostrůvek Don Det, neoplývali jsme příliš nadšením. Žumpa bylo slabé slovo, pro označení skupiny polorozpadlých domků s bahnitým přístavištěm, které musel člověk projít, aby se dostal na přívoz.
Po vylodění na Don Detu to již vypadalo lépe. Ostrůvek s rozměry asi 4 x 1,5 km je protkán několika cestami, které jsou lemovány rákosovými chatrčemi na kůlech. Většina obyvatel se živí pronájmem chatrčí turistům. Jak se můžou všichni uživit jsme nepochopili. V době naší návštěvy byla většina chatek téměř prázdná a naše spolucestovatele jsme po dvou dnech od vidění znali téměř všechny.
Nejširší nabídku průvodců a map Laosu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Don Det je spojen s druhým menším Don Khonem přes most, který zde zbyl z dob francouzské koloniální éry. Zajímavostí je jediá železnice v Laosu. Tedy spíše byla. Řeka vytváří okolo ostrovů v několika místech docela pěkné kaskády a nelze tedy ostrovy obeplout. Proto byli Francouzi vystavět napříč těmito ostrůvky úzkokolejnou železnici pro přepravu dále do Laosu. Na protilehlých stranách ostrova stojí také velká betonová mola, která sloužila pro nakládku a vykládku zboží. Oba ostrůvky jsou pokryty rýžovými políčky, ale nyní je právě po sklizni, takže se všude pase místní skot. Klidná atmosféra nás celkem pohltila a lenošení v hamakách (houpací síť) při naší chatrči nám po náročných týdnech opravdu prospělo.