Zimní dobrodružství v evropských horách: Průvodce pro náročné turisty

Zimní dobrodružství v evropských horách: Průvodce pro náročné turisty

Zahrnuje vaše představa dokonale stráveného volného času během zimních měsíců horské túry, které jsou spojené s čerstvým vzduchem, nepřekonatelnými výhledy a radostí z těsného kontaktu s přírodou? Připravili jsme si pro vás přehled několika evropských hor, které jsou na zimní túry jako stvořené.

Objevte krásu Dolomit v Itálii

Jedním z oblíbených cílů milovníků horské zimní turistiky jsou Dolomity na severu Itálie, které byly v roce 2009 zařazeny na seznam UNESCO. Jedná se o místo, kde se psala historie horolezectví a které je spojené s fenoménem „Enrosadira“, tedy se zbarvením hor do růžova při východu slunce. Podle místní legendy je tato barva odleskem růžové zahrady trpasličího krále Laurina.

Zajímavostí také je, že v Dolomitech byla bojová linie 1. světové války, konkrétně v oblasti městečka Cortina d´Ampezzo probíhaly boje mezi italskou a rakousko-uherskou armádou. Dodnes je tak možné narazit na pozůstatky vojenských tunelů a stezek.

Jaká jsou nejkrásnější místa v Dolomitech?

Jedním z nejpopulárnějších cílů v Dolomitech je jezero Lago di Braies přezdívané jako Perla Dolomit, které v zimě zamrzá až do tloušťky 1 metru. Na kratší výšlap je jako stvořené Tre Cime di Lavaredo s třemi ikonickými vrcholy Dolomit.

Chcete si užít vícedenní trek? Za jednu z nejkrásnějších horských tras v Dolomitech je považovaná trasa Alta Via 1 s délkou 120 km.

Dechberoucí výhledy v italských Dolomitech. Foto: Unsplash
Dechberoucí výhledy v italských Dolomitech. Foto: Unsplash

Užijte si arktickou divočinu Laponska

Kde najdete jedinou pravou arktickou divočinu v Evropě? Ve finském Laponsku, jež je domovem původních obyvatel Sámů. Sámská kultura je ostatně velmi zajímavá, Sámové tradičně rok rozdělují na osm ročních období a dodnes respektují posvátná místa známá jako „seita“. Za zmínku stojí také přírodní fenomén „Kaamos“, tedy polární noc, která trvá 51 dní. Laponsko si vás získá i fascinujícím kontrastem tradičního života sobích pastevců a používáním nejmodernějších GPS pro sledování sobích stád.

Místa v Laponsku, která vám nedají spát

Kde si užít výhled na dechberoucí zimní krajinu a při dobrých podmínkách i na polární záři? Na vrcholu hory Riisitunturi Hill, jež je součástí národního parku Riisitunturi.

Ideální trasy pro sněžnice nebo běžecké lyže na vás čekají v národním parku Pallas-Yllästunturi. Chcete se během cesty kochat laponskou divočinou charakteristickou zmrzlými jezery, malebnými údolími a zasněženými horami? Pak by měly vaše kroky směřovat do národního parku Kekkonen.

Zažijte pravou arktickou zimu v Laponsku. Foto: Unsplash
Zažijte pravou arktickou zimu v Laponsku. Foto: Unsplash

Klenot našich sousedů: Vysoké Tatry

Věděli jste, že jsou Vysoké Tatry – nejvyšší pohoří na Slovensku a v Polsku, nejmenšími velehorami světa? Vysoké Tatry jsou domovem mnoha vzácných druhů, jako je například kamzík tatranský, který se vyskytuje pouze v Tatrách. Tatry jsou také spojeny s mnoha legendami a pověstmi. Traduje se například, že se na Lomnickém štítu ukrývá velký poklad, který dnem i nocí střeží duchové hor.

Trasy, které musíte v zimě v Tatrách navštívit

I během zimních měsíců je ve Vysokých Tatrách přístupných několik oblíbených turistických tras. Jednou z nejznámějších je trasa vedoucí od Štrbského plesa k Popradskému plesu o délce asi 8 km. Zkušené turisty se sněžnicemi nebo skialpinistickým vybavením nenechá chladnými okruh kolem Veľkého Hincova plesa o délce okolo 15 km.

Nejmenší velehory na světě. Foto: Unsplash
Nejmenší velehory na světě. Foto: Unsplash

Nepodceňte kvalitní vybavení na zimní horskou turistiku

Základem horských túr v zimních měsících je samozřejmě vhodné tepelně izolační oblečení a kvalitní turistické boty. Oblečení, které vás ochrání před chladem, větrem i vlhkostí, by se mělo skládat ze spodní vrstvy (termoprádlo), střední izolační vrstvy a vrchní ochranné vrstvy.

Podcenit byste neměli ani doplňky, jako jsou rukavice, teplé ponožky (např. z merino vlny), nákrčník a čepice. Při delších túrách se neobejdete ani bez kvalitního turistického batohu a v náročném terénu oceníte teleskopické hole.

Chytré hodinky s GPS: Nejlepší technologický společník do hor

Velmi užitečným pomocníkem jsou na horských túrách chytré hodinky, které díky svým funkcím zvyšují bezpečnost, sledují váš výkon a pomáhají se lépe orientovat v nepřehledném terénu, například za mlhy. Chytré GPS hodinky pro turistiku umožňují sledovat trasu a zaznamenávat polohu. Obvykle také dokážou sledovat nadmořskou výšku, monitorovat zdraví nebo díky předpovědi počasí upozornit na blížící se bouřku.

Tipy na chytré hodinky do hor

Jak si z velkého množství chytrých GPS hodinek vybrat ty, které jsou dokonale uzpůsobeny potřebám turistů? Máme pro vás dva tipy:

  • Garmin Instinct 2 Solar: Výhodou těchto outdoorových hodinek je solární dobíjení, díky kterému jsou energeticky soběstačné. Hodinky jsou velmi odolné a jsou navrženy i do extrémního prostředí. Disponují všestrannými sportovními a outdoorovými funkcemi i celodenním monitoringem zdravotních funkcí.
  • Garmin Fenix 7X Solar: Solární nabíjení přináší i hodinky Garmin Fenix 7X Solar, které kombinují sportovní, zdravotní a outdoorové funkce. Jejich výhodou je i vysoce výkonná integrovaná LED svítilna.

Bezpečnost na horách by měla být na prvním místě

Jak zvýšit bezpečnost při cestách do hor? K bezpečnosti přispívají i outdoorové navigace a chytré hodinky, které jsou často vybaveny bezpečnostními funkcemi, jako je například detekce nehod či SOS tlačítko. Pokud hodinky zaznamenají během outdoorových aktivit nehodu, odešlou nouzovým kontaktům automatickou zprávu se souřadnicemi.

K vyšší bezpečnosti na horách přispívá i pečlivé plánování a sledování trasy, kontrola počasí, dostatečné zásoby jídla a pití a správná výbava.

Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění na hory

Před cestou do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění do hor, které vás může ochránit před vysokými výdaji. Záchranná akce v horách se může bez pojištění vyšplhat na stovky tisíc a v některých případech i na miliony korun. Základní cestovní pojištění se u většiny pojišťoven zpravidla vztahuje na turistiku do 3.000 až 3.500 m n. m. Zimní vysokohorská turistika, která se odehrává ve výškách nad 3.000 m n. m., obvykle vyžaduje připojištění.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: