Co to znamená být polárník? A proč se lidé bojí zimy?
Petře, proč tě vlastně tolik baví polární výpravy?
Vždycky, když někomu řeknu, že jsem polárník, má to takový zvláštní wow/chichi efekt. Lidé se ptají co vlastně dělám a proč dobrovolně chodím do zimy. A někteří si myslí, že mám rád, když se klepu. Došel jsem už na severní pól , přešel Grónsko, byl jsem také na Sibiři anebo v zimním Mongolsku a nikde jsem se nesnažil mrznout – ani polárník nechce klepat kosu. Přišel jsem na to, že spousta lidí se podvědomě bojí zimy. Je to zvláštní… horka se nebojíme, ale zimy ano. Přitom jde jenom o to připustit, že i v chladu může být příjemně. Navíc v zimě se mohu přiobléknout, víc hýbat – a bude mi fajn. Naproti tomu ve velikém horku už si kůži nevysvléknu… V Norsku a dalších skandinávských zemích je naprosto normální, že lidé tráví volný čas venku klidně na mrazu. Umí si vybrat správné oblečení – pravda, toto tam má staletou tradici – a užívají si venku za každého počasí.
Nejširší nabídku průvodců a map Norska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Jak se tedy obléknout do zimy? Máš jako vzor Nory Amundsena a Nansena?
Nansena mám moc rád a je velmi zajímavé, že logika oblékání se od jejich dob příliš nezměnila. Ano, máme nové moderní zpracování materiálů, takže vlna už není těžká a nekouše, namísto těžkých kůží si vezmeme moderní bundy a overaly s membránami, ale logika, že skládáme vrstvy a izolujeme vzduch mezi nimi, se příliš nezměnila. Pravda, že vlna hřeje i mokrá, platí pořád. V Norsku dokonce šijí pořád ty stejné rodiny jako kdysi pro Nansena s Amundsenem, jenom už mladší generace.
Ve spojení s expedicí jsi založil svaz českých polárníků. Proč?
Jojo, založili jsme to s několika kamarády částečně jako recesi, ale částečně vážně. Nemusí se platit žádné poplatky a členové nemusí mít žádnou dramatickou polární zkušenost. Polárník pro mne není definován podle toho, kde byl, ale tím, co má v sobě, v srdci! Budu úplně nejradši, když se tam přihlásí táta se synem a vyrazí spolu přenocovat třeba do Beskyd, co já vím na Lysou horu. Počkej, může se to…? Já jsem tam loni šel v zimě pod širák, ale vlastně teď nevím, jestli nenabádám k něčemu zakázanému! Ale to je ve finále jedno, protože klidně si vyšlápnout na lyžích za humna, postavit stan a přespat na sněhu je taky paráda. Polárník prostě může být každý! Hlavní je zažít si to dobrodružství. Polárnický spolek, to je takové „hnutí za rehabilitaci zimy”. Vždyť spousta lidí na to čtvrté roční období jakoby vypne. Zatne zuby a čeká na jaro. Jako kdybychom z naší země měli užívat jenom kousek. V létě vyrazí na putování kdekdo, ale v zimě, kdy se i ta naše příroda promění v divočinu, kde nepotkáte pomalu ani živáčka, to jsou všichni zbytečně zalezlí doma. Proč? Chtěl bych hlavně motivovat, aby si to lidi chtěli zkusit.
A jak toho chceš dosáhnout?
Na konec zimy anebo začátek jara se domlouvám s horskou službou a s mými partnery norskamoda.cz, že uděláme workshop. Kdo chce, přijede, vyzkouší si, jak se správně obléknout, jak si nachystat spaní a bude. Nikdo si nebude muset nic koupit, ani nebudeme nikoho nutit aby trávil celou noc venku, pokud by mu byla zima – pro ten případ bude blízko roztopená chata, kam se půjde schovat. Hlavní je překonat to psychologickou hranici, ten pocit, že přežít noc v zimě nejde. Je to jenom o nastavení hlavy.
V portfoliu Norské módy je dnes více než 15 značek, které jako importér na českém a slovenském trhu exkluzivně zastupuje. Norská móda je přitom významným dodavatelem outdoorového oblečení pro prodejní sítě HUDYsport, Rockpoint nebo Intersport. Norská móda vybavuje nespočet českých expedic a obléká Horskou službu České republiky. Více na www.norskamoda.cz.