Inspirativní příběhy i portréty skutečných horolezeckých legend zvučných jmen, první výpravy do nejvyšších hor a dechberoucí příběhy vytrvalosti, odolnosti, ale i přátelství a vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka. To vše a ještě mnohem více vám přináší knižní novinky Nakladatelství Jota.
Navždy první – Příběhy legendárních československých horolezců; Martin Krejsa
Kniha zachycuje historii československého horolezectví v období od druhé světové války po první výpravy našich horolezců do nejvyšších hor v sedmdesátých letech minulého století prostřednictvím vyprávění legendárních českých a slovenských horolezců. Jedná se o unikátní autorizovaný soubor portrétů historicky významných postav československého horolezectví, které obsahují horolezecký životopis, rozhovor a výčet nejvýznačnějších výstupů. Nechybí horolezecký slovníček, přehled zásadních výprav a množství dalších doprovodných materiálů.
Kniha vychází s úvodním slovem Máry Holečka, fotografiemi Viléma Heckela, Bohumila Svatoše, Josefa Kývaly, Petra Piechowicze a dalších.
|
Navždy první – Příběhy legendárních československých horolezců; Martin Krejsa
Kukuczka – Příběh nejslavnějšího polského horolezce; Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Jerzy Kukuczka, známý jako „Jurek“, byl slavný polský horolezec, který jako druhý člověk (po Reinholdu Messnerovi) zdolal všech 14 osmitisícovek. Trvalo mu to pouze osm let, což dodnes nikdo nepřekonal. Většinu výstupů navíc uskutečnil bez umělého kyslíku, v zimě nebo novými cestami, a proto bývá mnohdy považován za nejlepšího výškového horolezce 20. století. Zahynul 24. října 1989 při výstupu na Lhoce jižní stěnou, když se mu přetrhlo lano. O pár dnů se tak nedožil změny režimu. Právě fakt, že tehdejší komunistický režim v Polsku pro něj byl velkou brzdou, dělá jeho činy ještě výjimečnější.
Biografie ale nepojednává jen o Kukuczkovi. Popisuje také, s jakými dnes nepředstavitelnými obtížemi se tehdy horolezci setkávali a jaký boj na mnoha frontách je to stálo. Přibližuje počátky polského himálajismu v padesátých a šedesátých letech, kdy se nutné vybavení vyrábělo doslova na koleni (doma šité oblečení, stavební helma, svářečské brýle – a bylo dostupné jen těm, kdo měli konexe), mluví o pocitu kamarádství, ze kterého vlivem doby vznikla rivalita, o tom, jak se vůbec horolezci tehdy živili, jak se vyrovnávali se ztrátami kamarádů spolulezců při nehodách či jak obtížné bylo v době politického vření vycestovat do novozélandských nebo aljašských hor.
|
Kukuczka – Příběh nejslavnějšího polského horolezce; Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Horolezci – Příběhy o odvaze a dobývání hor
Kromě dechberoucích příběhů vytrvalosti a odolnosti v knize najdete i profily více než stovky dobyvatelů hor, od Hannibala až po Hillaryho, s nimiž budete moci prožít jejich triumfy i tragédie. Zápisky z deníků, fotografie a mapy z dosud nepublikovaných archivů vám přiblíží historicky nejvýznamnější výstupy. Kniha napsaná ve spolupráci s Royal Geographical Society a The Alpine Club popisuje příběhy průkopníků horolezectví, kteří si podmanili závratné výšky naší planety. Dozvíte se o pozoruhodných vědeckých objevech, které formovaly běh lidských dějin, a užijete si příběhy o velké odvaze, přátelství a dobré náladě tváří v tvář nepřízni osudu. To vše dělá z knihy Horolezci fascinující čtení pro každého s duchem dobrodruha.
|
Horolezci – Příběhy o odvaze a dobývání hor
Lezci svobody – Zlatý věk polského horolezectví; Bernadette McDonaldová
Mezi lety 1980 a 1989 platili polští horolezci za naprostou světovou špičkou. Vyrůstali a žili v nesvobodném Polsku, a přesto se z nich záhy stali jedni z nejuznávanějších himálajských lezců. Patřili sem mezi jinými také J. Kukuczka, W. Kurtyka či W. Rutkiewitzová. Přestože tato skupinka vyrostla v těžké poválečné době plné nesvobody a bez reálné šance na vlastní smysluplný život, vytvořili si svůj svět, díky němuž se mohli vydat na vlastní „lezeckou“ cestu za svobodou. V době, kdy běžní občané Polské lidové republiky byli „chráněni“ před Západem za železnou oponou, se tito nespoutaní dobrodruzi vydávali na expedice po Aljašce, Jižní Americe, Evropě, a především po Asii, která se stala jejich druhým domovem.
Autorka knihy Bernadette McDonaldová je sama lezkyně. Polské horolezce osobně znala a navíc poskládala obrovské množství dokumentů a svědectví. Kniha obsahuje i přehlednou chronologii všech zásadních polských výstupů na vrcholy Himálaje.
|
Lezci svobody – Zlatý věk polského horolezectví; Bernadette McDonaldová
Skotsko – Turistický průvodce
Vydejte se do Skotska po stopách Jamese Bonda i Seana Conneryho.
Skotové jsou svérázný, ale pohostinný národ, rozesetý mimo území Skotska po celém světě. Nové vydání průvodce Rough Guide po Skotsku před vás rozestře paletu možností, po kterých se rozhodně vydejte, budete-li se chtít s touto drsnou, ale půvabnou zemí seznámit.
Dozvíte se, co se stalo při vyklízení Vysočiny, počíháte si na Lochnesskou příšeru, navštívíte další třpytivá jezera a hory, prohlédnete si historická zákoutí Glasgow a Edinburghu. Připravte se na specifické počasí panující ve Skotsku a vydejte se za zvuky dudáků do této překrásné země, a to za pomoci tohoto tematicky členěného průvodce s cennými kontakty, spoustou map a fotografií.
|
Skotsko – Turistický průvodce
Nakladatelství JOTA vydalo za téměř třicet let své existence na českém knižním trhu více než 2 500 titulů v celkem téměř 8 milionech výtiscích. Knihu Pod Annapurnou svítá modře můžete objednávat přímo na jejich eshopu www.jota.cz. |