Doprava

Doprava do země

letadlo

Protože je Británie ostrov, jde asi o nejčastější způsob příchodu do země. Největší letiště jsou Londýn*, Manchester, Birmingham, Newcastle, Leeds, Liverpool, Glasgow, Edinburgh a Belfast.

V Londýně je několik letišť (Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, London City) se společným kódem LON, která jsou však daleko od sebe. U přestupu v Londýně počítejte proto s  dostatečnou časovou rezervou. Např. Luton a Gatwick jsou od sebe vzdálené 113km a jen cesta nejrychlejším vlakem zabere 80 minut.

Přímé lety z České republiky nabízí nízko nákladové aerolinky EasyJet  (Praha – Bristol/Londýn/Manchester/Edinburgh), Jet2 (Praha – Belfast/Newcastle/East Midlands/Manchester/Glasgow/Leeds), RyanAir (Praha/Brno/Ostrava – Londýn) a SmartWings (Praha – Londýn/Liverpool). Mezi Prahou a Londýnem létá také British Airways, ČSA a maďarský WizzAir.

vlak

Mezi Londýnem a Francií, a Londýnem a Belgií (kde můžete pak pokračovat vlakem do jiných evropských zemí) je přímé spojení rychlíkem TGV. Lístky zakoupíte na web stránce Eurostaru: http://www.eurostar.com

EuroTunnel (http://www.eurotunnel.com/uk/home/) mezi Calais ve Francii a Folkestonem na jihu Anglie Vám umožní vzít si sebou i auto a je rychlejší (ale dražší) než trajekt.

trajekt

Trajekty jsou jak pro auta tak pro pěší. Hlavní trasy jsou:

Dover-Calais: Na této trase poskytuje přepravu několik společností: P&O Ferries (http://www.poferries.com/en/portal), DFDS Seaways (http://www.dfdsseaways.co.uk/) a My Ferry Link (http://www.myferrylink.com/)

Newcastle – Amsterdam: DFDS Seaways (http://www.dfdsseaways.co.uk/

Doprava v zemi

letadlo

V Británii je rozvinutá vnitrostátní letecká doprava. Oblíbené linky lítají i několikrát denně.  Oplatí se letět na delší vzdálenosti a také je to jedna z praktištějštích možností návštěvy přilehlých ostrovů jako Hebridy, Orkneje, či Šetlandy.

vlak

Nejpohodlnější ale často i nejdražší způsob vnitrostátní dopravy. Výhodu vlaku je, že vlakové nádraží bývají v centru měst. Především Anglie se pyšní vysoce rozvinutou sítí železnic.

Na větší vzdálenosti a mezi většími městy vlak dokáže rychlostí konkurovat letecké přepravě.

Např. trasu Londýn-Edinburgh ujede vlak za cca 5 hodin, s odjezdem a příjezdem do centra města. Ekvivalentní let trvá asi hodinu, ale přeprava na/z letiště Vám klidně může zabrat další 2-2,5 hodiny a na odbavení budete potřebovat minimálně 1,5 hodiny.

Informace o cestovních řádech, cenách a možnost zakoupení lístků najdete na oficiální stránce Britských železnic.  www.nationalrail.co.uk

off-peak:  nejlevnější jízdenky jsou mimo dopravní špičku, tzv. „off-peak“. Přesné časy se regionálně liší ale v zásadě se jedná o odjezd po 9:30 ráno a návrat před pátou nebo po sedmé večer.

Jestli cestujete do Londýna a jiných velkých měst, informujte se pří nákupu jízdenky o možnosti zakoupení speciální jízdenky s rozšířením i na místní MHD.

Railcard 16-25: Pokud se chystáte na delší dovolenou s častými cestami vlakem a máte věk pod 25, uvažujte o nákupu slevové karty Railcard 16-25 s třetinovou slevou na jízdenky za £30,00.

autobus

Autobusové linky jsou regionální. Víc informací získáte na http://www.nationalexpress.com/

Slevový přepravce Megabus (www.megabus.co.uk) prodává levné lístky na autobusy (a na některých trasách i vlaky), a několikrát ročně nabízí ve slevě lístky i za £1

trajekt

Návštěva okolních ostrovů vyžaduje buď leteckou dopravu nebo cestu trajektem.

Hebridy a ostrovy západního Skotska: Caledonian MacBrayne Ferries (https://www.calmac.co.uk)

Okrneje a Šetlandy (severní Skotsko): Northlink Ferries (www.northlinkferries.co.uk) a na Orkneje na jiné trase také Pentland Ferries (www.pentlandferries.co.uk).

Channel Islands (Jersey, Guernsey), mezi Anglií a Francií: Codor Ferries (http://www.condorferries.co.uk/destinations/default.aspx)

Isle of Wight (jih Anglie): http://www.wightlink.co.uk

Isle of Man (mezi Anglií a Irskem): http://www.manxferries.com nebo Steam Packet http://www.steam-packet.com

Isles of Scilly (malebné ostrůvky jihozápadně od Anglie): http://www.islesofscilly-travel.co.uk

Severní Irsko: P&O Irish Sea (http://www.poferries.com/en/portal) nebo StenaLine (http://www.stenaline.co.uk)

auto

V Británii se jezdí na levé straně. Vzdálenosti a rychlosti se udávají v mílích. 1 míle = 1,6 km. Pokud se chystáte opustit město a vyrazit na venkov, uvažujte o pronájmu auta. Budete potřebovat doklad totožnosti, český řidičský průkaz a kreditní/debetní kartu.

populární půjčovny jsou např. Arnold Clark (http://www.arnoldclarkrental.com/), Enterprise (http://www.enterprise.co.uk), EuropeCar (http://www.europcar.co.uk), Hertz a Avis

Omezení rychlosti: v obci (oficiálně v oblastech s pouličním osvětlením) 30mph (mil za hodinu) – 48km/h

  • mimo obce 60mph – 96km/h
  • dálnice 70mph – 112km/h

V centru měst bývá problém s parkováním a i když parkovací najdete, poplatky bývají dost vysoké. Parkování na ulici: Na dvojitých žlutých čárách se parkovat nesmí. Na žluté čáře se parkovat může jen mimo času napsaného na ceduli. Mnoho měst proto nabízí službu „park and ride“. Auto necháte na parkovišti na okraji města a do centra se dopravíte levným autobusem přímo z parkoviště. Pokud tato služba existuje, její využitím ušetříte čas, nervy  i peníze.

single-track roads – v odlehlejších oblastech můžete narazit na tzv. „single-track roads“, silnice jen s jedním jízdním pruhem. Základní pravidla:

Vyhýbání/předjíždění je pomocí vyznačených odpočívadel (tzv. „passing place“). Držte se vlevo a vždy zastavte na svojí straně vozovky! (t.j. pokud  je passing place na pravé straně vozovky nezajíždějte do něj ale zastavte paralelně na levé straně cesty a počkejte až Vás druhé auto objede). Je možné, že budete muset couvat.

Všímejte si i aut za Vámi. Jestli jedou rychleji než Vy, zabočte na passing place a pusťte je napřed. Druhému řidiči poděkujte mávnutím ruky nebo zablikáním světly.

Všechny cesty v Británii jsou značené číslem. Dálnice mají předponu M (např. M6, M25 atď), cesty první třídy předponu A a cesty druhé třídy předponu B. Malé místní cesty jsou bez předpony.

Odbočky jsou mnohem častěji značené číslem cesty  než názvy měst, proto si dobře zapamatujte číslo cesty na kterou se máte napojit. Uvidíte třeba odbočku ne na Glasgow ale na M9 (která vede do Glasgow).

Na vyznačení směrů jízdy se používají závorky. Jde buď o zkratky světových stran, jako N (sever, od anglického North), S (jih/South), E (východ/East) a W (západ/West) nebo čísla cest. Tedy A9(N)  znamená cesta první třídy A9, severní tah. A9 (M90) znamená cesta první třídy A9 s přípojem na dálnici M90.

kruhové objezdy: Kruhové objezdy najdete téměř všude, kde se křižují dvě rovnocenné cesty.

S aktualizací online průvodce pomohla Dagmar Belesová.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: