Mnozí z nás znají Nendaz jako součást Čtyř údolí – jednoho z největších alpských lyžařských středisek. Zatímco v zimě je tu čilý ruch, léto je jako stvořené pro romantické duše. Nenáročnou turistiku tu představuje třídenní trek po rozkvetlých pastvinách, voňavých lesích, tyrkysových jezerech a místních „kabinách“ – jednoduchých a maličkých horských chatách, které nabízejí nocleh ve společných pokojích a polopenzi.
Kamkoli se ve Švýcarsku vydáte, kráse přírody a hor neuniknete. Až se nabažíte středověkých uliček a hrázděných domů v Lucernu, až ochutnáte vůni kaváren v Interlakenu nebo až se nasytíte slunce a vinic na riviéře v Montreux, dříve či později vás ty bílé štíty vysoko nad vámi zlákají. A přestože jsou tato tři města každé úplně jiné, jedno mají společné. Na vyhlídkové vrcholky se dostanete snadno – nejstrmější zubačkou světa, pozemní lanovkou nebo vláčkem.
Železniční tratě Albula a Bernina ve správě alpské Rhétské dráhy jsou od roku 2008 zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. Je to mistrovské stavitelské dílo ve švýcarských velehorách.
Horské údolí řeky Engelberger je obkrouženo vyhlídkovou trasou vedoucí nádhernou krajinou po místních sýrárnách. V uších nám zvoní kravské zvonce, oči se kochají rozkvetlými pastvinami a rozeklanými skalami, nos cítí horský vzduch i kravský pach, chuť se sytí sýry a nohy vesele ťapou po pohodlné cestě, většinou sjízdné i na horském kole.
Vyrážíme z od kostelíka Panny Marie Sněžné ve vesničce Bettmeralp. Do výšky 1950 metrů nás dovezla lanovka; auta sem naštěstí nesmějí. Kdesi hluboko pod námi teče řeka Rhôna a odděluje nás od masivu walliských čtyřtisícovek. Vzdálené panorama Dóm – Monte Rosa – Matterhorn – Weisshorn nás bude provázet celým dnem.
Rozkvetlé louky, skalnaté strže, zurčící potoky a mohutné vodopády, pěšina šplhající do závěru údolí Lauterbrunnen až pod bělostné ledovce horských štítů. Vesničky Mürren a Gimmelwald leží na zelených pastvinách vysoko nad plochým údolím, kterým burácí řeka Weisse Lütschine i vodopády padající z mohutných, 800 metrů vysokých skalních stěn rokle.
Deset věcí, které musíte v zemi pod Alpami ochutnat! Ať už jste ve městě či na vesnici, přimíchejte k tomu příjemnou a trochu starosvětskou atmosféru na hony vzdálenou hektickému tempu mnoha evropských velkoměst.
Letní sezóna ve Švýcarsku sice začíná teprve kolem poloviny června, trvá však často až do konce října. Babí léto tu bývá obzvláště nádherné – zatímco úplně nahoře už trochu nasněžilo, v údolí se stále pasou krávy na svěže zelené louce a lesy v úbočích svahů se zlatí modříny. Keříky borůvek v horských sedlech září podzimními červenohnědými tóny. Samozřejmě se vám může stát, že první sněhová nadílka uzavře letní cesty nebo že vám více dní v kuse proprší, ale přesto je konec léta nesmírně krásným obdobím.