Louka Rütli, místo, kde byly položeny základní kameny Švýcarska

Louka Rütli, místo, kde byly položeny základní kameny Švýcarska

Louka Rütli, to je něco jako švýcarský Říp. Právě zde se začaly 1. srpna 1291 psát dějiny jednoho z momentálně nejobdivovanějších států světa: malá svažitá pastvina vklíněná na úpatí strmých seelisberských skal nad Lucernským jezerem se onoho dne stala dějištěm památného setkání delegátů tří kantonů (Schwyz, Uri, Unterwalden) za účelem uzavření prvního spříseženstva neboli společné aliance na obranu proti Habsburkům. Staletí ukázala, že to byl nadmíru úspěšný tah.

Dnes je Rütli pastvinou se zvonícím stádem krav, seníkem, výletní restaurací a dřevěnou boudou, která ukrývá miniaturní muzeum se stručným přehledem švýcarských dějin a veřejnými záchodky. Místo je to odlehlé, výhled odtud není kdovíjaký, autem ani vlakem se na Rütli nedostanete, musíte přijít buď pěšky shora ze Seelisbergu, nebo připlout parníkem přes vodu z Brunnenu.

Přesto stojí za to Rütli navštívit. Startuje tady totiž Švýcarská cesta. Díky ní zvládnete Švýcarsko obejít za jeden den! Jistě, není to jen tak, od rána do večera našlapete 35 kilometrů, plus poctivých pár set metrů převýšení nahoru i dolů. Možná bude lepší pochod rozdělit na dva dny – i kvůli všudypřítomným báječným vyhlídkám… Trasa lemuje nejjižnější cíp Lucernského jezera v úseku Rütli – Brunnen, v některých mapách je nazýváno jezerem Urnerským.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Zdejším krajem Viléma Tella, švýcarského národního hrdiny symbolizujícího odpor proti Habsburkům, vedou všelijaké stezky odedávna. Túru v současné ucelené podobě si Švýcaři nadělili v roce 1991 k 700. výročí prvního protihabsburského spříseženstva, jež se stalo prazákladem nezávislého a dnes tolik obdivovaného helvétského státu. Ke třem zakládajícím kantonům se připojovaly po staletí další, dnes je jich 26.

Švýcarská cesta tyhle dějiny v kostce dokumentuje. Začíná na louce Rütli, v místě uzavření prvního spříseženstva z roku 1291. Končí v Brunnenu, v místě uzavření druhého spříseženstva z roku 1315 po vítězné bitvě nad Rakušany u Morgartenu. Mezitím minete 26 základních kamenů Švýcarska, což jsou oválné betonové bloky s helvetským křížem, názvy jednotlivých kantonů a rokem jejich vstupu do spolku.

Kde složit levně hlavu

Švýcarsko je nákladná turistická destinace, přesto tam lze nalézt pozoruhodné a zároveň překvapivě výhodné nabídky. Na Švýcarské cestě máme vyzkoušené následující dva tipy. Hostel Seelisberg je nejbližší možností pro přenocování u louky Rütli: stojí v pastvinách nad Lucernským jezerem, asi 20 minut výstupu od jezera. Z dřevěného gadenhausu, což bývalo ve Švýcarsku tradiční společné obydlí pro hospodářská zvířata i lidi, vznikl romantický hostel s 25 lůžky. Za postel dáte 25 CHF, musíte se však objednat předem a donést si proviant na vaření ve zdejší kuchyni, není tu stálý personál.

Neméně zajímavou variantu představuje naproti přes vodu v Brunnenu, kousek od nádraží, farma rodiny Bucheli, kde lze nocovat na seně a ráno si pochutnat na vydatné farmářské hostině. Místo na spaní včetně pronájmu lehkého spacáku, možnosti sprchy a snídaně vyjde na 30 CHF.

Během putování Švýcarskou cestou navštívíte též Tellovu kapli, což je místo, kde údajně uprchl z lodního žaláře, aby pak na břehu dohnal a sprovodil ze světa svého věznitele, habsburského tyrana hrdých švýcarských sedláků, Hermanna Gesslera. Poblíž kaple stojí elektrická zvonkohra, pochod lemují pikniková ohniště s nachystaným dřívím, hřiště i koupaliště. Švýcarská cesta spolehlivě zabaví i děti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí