Zážitek opravdu na celý život nabízí nádherný ledový hotel ve švédském Laponsku. Vyfasovat teplý spacák, zabalit se do kožešin a celou noc sledovat ledové odlesky je něco, co opravdu nezažijete kdekoliv.
Divoké řeky, skalnaté hory a ledovce. Žádné značené stezky, žádné ubytování nebo kemping. Nic pro začátečníky. Jen divočina a panenská příroda. To všechno je švédský Sarek.
V srpnu jsme se vydali do Švédska, kde jsme prozkoumali NP Färnebofjärden a také nedalekou oblast gysingských peřejí (Gysingeforsarna). Po výletu na kánoích v národním parku nám počasí příliš nepřálo, ale ještě nám zbývala jedna noc v této oblasti. Co s ní?
V srpnu znovu do mého srdcového Švédska, no není to paráda? Každoroční tradice od roku 2012 musí být zachována. Musela jsem ale vymyslet program, pro který by byl ochoten jet znovu do Švédska i můj manžel. Příroda byla jasná věc, ideálně nedaleko od letiště Arlanda a s trochou té akce. Vznikl z toho národní park Färnebofjärden a výlet na kánoích s rybařením na jezeře. A nalákala jsem ho! A nejen jeho, ale i sestru s přítelem – můžeme vyrazit!
Naši srpnovou návštěvu Švédska jsme zakončili stylově, na chatě u příbuzných, hodováním u dobrého a pro nás netradičního jídla, kterým jsou raci. Kräftskiva (čti kreftšíva) je tradiční švédský srpnový svátek oslavující sezónu chytání raků. Zpravidla se jedná o venkovní událost (když počasí a komáři dovolí), při níž se rodina či kamarádi schází a společně pojídají raky vařené ve slané vodě s množstvím dalších lákavých příloh, povídají a popíjejí.
Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob vikingských válek. Nejlépe si ho užijete, když vám při prohlídce bude nad hlavou svítit jihošvédské slunce a chladivý vzduch bude vonět mořem. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek. Jihošvédský Helsingborg leží v kraji Skåne a díky fantasticky výhodné poloze u moře je jedním z nejstarších švédských měst. Leží čtyři kilometry od dánských břehů a uchovává v sobě stopy historie sahající až do dob keltských válek.
Národní park Skuleskogen je součástí švédského Vysokého pobřeží (Höga Kusten), které je jedinečné svou skalnatou krajinou vyvýšenou nad mořem s mnoha ostrůvky, které se pomalu ale jistě vynořují výše nad hladinu a jednou se zřejmě spojí s pevninskou částí. Celá oblast byla díky své nezaměnitelné kráse v roce 2000 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. A vážně stojí za to!
Národní park Store Mosse se rozkládá na ploše 78,5 čtverečních kilometrů a je tím pádem považován za největší rašeliniště jižního Švédska. Příroda je tu velmi různorodá, i na krátkých okruzích objevíte pestrost místní flóry i fauny s ohromujícím množstvím druhů mechů, lišejníků, ptáků a lesní zvěře.