Co by vám nemělo uniknout: vikingské hroby na severním ostrově Špicberk, město Longyearbyen, národní parky North-West Spitsbergen National Park a Forlandet National Park.
Cestopisy ze Špicberk
Souostroví ležící v Severním ledovém oceánu severně od Norska bylo objeveno roku 1194, poté znovu roku 1594 Willemem Barentsem. Původně zde byla zřízena velrybářská stanice, koncem 19. století byla na Špicberkách zahájena těžba nerostných surovin.
Pod patronací Společnosti národů byla roku 1920 podepsána dohoda, která přiřkla ostrovy do správy Norska. Podmínkou však bylo, že území zůstane demilitarizované a že právo na využívání přírodních zdrojů na ostrovech a v přilehlých mořích mají všichni signatáři dohody. Mezi nimi bylo i tehdejší Československo. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy ze Špicberk.
Zajímavosti ze Špicberk
Díky dohodě z roku 1920 na Špicberkách mohla vzniknout osada Barentsburg mající stálé ruské osídlení. Bývaly časy, kdy na Špicberkách byla ruská populace větší než norská, ale to dnes již neplatí. Další ruská osada Pyramiden zůstala od roku 2000 opuštěná. V roce 1925 byly Špicberky a Medvědí ostrov spojeny do správní jednotky Svalbard. Trvale obývané jsou pouze tři ostrovy: Spitsbergen, Bjoernoeya a Hopen.