Když se začnou zkracovat dny a je potřeba si vzít na pádlování teplejší boty a oblečení, začne mi vždy v hlavě vrtat, kam vyrazit za teplem…
Španělsko, to nejsou jen dlouhé pláže lemované vysokými hotely a palmami. Je to v podstatě taková malá Evropská Argentina. Plná skvělého jídla, vášnivého tance, historií prosycených měst, bujarého veselí a netradičních festivalů.
Tak je nazýván největší z Kanárských ostrovů, Tenerife. A opravdu. I v zimě tu teploty klesnou jen výjimečně pod dvacet stupňů. Proto je návštěva tohoto ostrova ideálním způsobem, jak se v našich chladných měsících trochu ohřát.
Z moře písku tu a tam trčelo uschlé stéblo trávy. Pískové duny si přímo říkaly o to, aby se na jejím vrcholku objevil kolébající se koráb pouště a logicky doplnil celou scenérii. Jenže ve Španělsku moc velbloudů po pouštích neběhá. Navíc tohle je velmi malá, ale velmi unikátní poušť.
Víte, kde se ve Španělsku nachází katedrála geologie? Samozřejmě v podzemí. V podzemí Kantábrie, kde netopýři poletují tmou v 6 500 jeskyních. To je El Soplao.
Ráj odvážných skalních lezců i turistů hledajících adrenalin na rozbořené stezce Camino del Rey v hlubokém kaňonu řeky Guadalhorce. To je El Chorro, malinkatá vesnička ležící 50 kilometrů severozápadně od Malagy, v níž objevíte španělskou pohodu a vápencové skály.
Pokud jste milovníky jara, na Kanárských ostrovech budete po celý rok jako v ráji. V zimě teploty neklesají pod 18 °C, a proto zejména Evropané rádi tráví nevlídné měsíce na tomto atlantském souostroví.
V českých luzích a hájích by byla dozajista řeč o pivíčku. Vzhledem k tomu, že se nacházím na jihu Španělska, mám na mysli hutnější zlatavou tekutinu, která má uplatnění převážně v kuchyni, kosmetice a lékařství.