Pamplona je hlavním městem španělského autonomního státu Navarra. Když už do této krásné oblasti vycestujete, rozhodně nezůstávejte pouze v Pamploně, ale prozkoumejte i blízké a lehko dosažitelné okolí, jež vám nabídne středověké památky i nádherné přírodní úkazy.
Iratský les se rozprostírá na severovýchodě Španělska v autonomní oblasti Navarra, jež je bývalé španělské království zasahující a okupující kdysi i území jižní Francie. Díky téměř nedotčenému přírodnímu bohatství můžete Irati prozkoumávat v každém ročním období a stále bude co objevovat.
Jen těžko uvěřit, že krajinu, která svým vzhledem zapadá spíše na africký kontinent, a připomíná měsíční krajinu, najdeme jen několik kilometrů od Pyrenejí v zeleném regionu. Řeč je o Bardenas Reales de Navarra.
Největší španělský ostrov Mallorca se pyšní nejen nádhernými plážemi s jemným světlým pískem a tyrkysově modrým mořem jedinečné čistoty, ale i skvělými podmínkami pro pěší horskou turistiku a cykloturistiku v kulisách cypřišových či borovicových hájů, které lahodí oku i nosu. Na své si přijdou též cestovatelé se zájmem o historii a lokální kulturu, kterou ztělesňují rušné trhy ve zdejších malebných městečkách a vesnicích.
Přijďte si poslechnout netradiční povídání o Španělsku, které možná znáte, ale ne tak, jak bychom vám rádi ukázali. Akci pořádá Španělská kancelář pro cestovní ruch ve spolupráci s cestovní kanceláří Rady na cestu a vydavatelstvím Svět Outdooru.
Španělská autonomní oblast Valencie se stejnojmenným hlavním městem se rozprostírá na východě země u Středozemního moře. Nabízí svým návštěvníkům téměř po celý rok teplé počasí, krásné pláže, horské hřebeny, ale vyznačuje se především pěstováním citrusů. Od března do května je hlavní sezóna, kdy citrusy ucítíte všude. Je několik důvodů k návštěvě Valencie. Jedním z nich je Sorolla.
Některá města vykročila ze stínu svého regionu a stala se slavnější než samotná oblast. Takový je osud Santiaga de Compostela, hlavního města nejzápadnějšího cípu Španělska, Galicie. O této oblasti se toho ví u nás málo, ale Santiago je díky poutníkům známé až dost. Letiště nese název galicijské spisovatelky Rosalíe de Castro. Nic o ní nevím, ale protože se do Santiaga a Galicie vracím po několikáté a mám pocit, že o něm skoro všechno vím, je to výzva se dozvědět něco nového.
Camino del Cid je turistická trasa vedoucí nejen nádhernou oblastí Kastílie, ale i jinými španělským oblastmi jako například La Manchou. Jenže pozor, správně by se tato trasa měla jít nebo jet na kole z Burgosu do Valencie nebo až do Alicante. Proč? Právě v blízkosti Burgosu, který leží v oblasti takzvané Staré Kastilie (dnes Castilla y León) ležící severně od Madridu, se Cid narodil, vstoupil do služeb krále, oženil, byl vyhoštěn pro spory v královské rodině, a je zde také v burgoské katedrále dokonce i se svojí ženou Jiménou pohřben