Peníze a ceny

Ceny, peníze a banky

Slovinsko bylo vždy s přehledem nejbohatší zemí dnes již zaniklé Jugoslávie. Rozdíl v ekonomické výkonnosti bývalých členů jugoslávského soustátí se od jeho rozpadu ještě prohloubil. Slovinci přes všechny potíže prožívají prudký hospodářský rozmach, který byl ještě podpořen vstupem do Evropské unie, který místním podnikům výrazně usnadnil přístup na společný evropský trh. Přesto si mnoho Slovinců stěžuje na stoupající náklady na bydlení, zejména v hlavním městě, kde ceny nemovitostí vylétly do závratných výšek. Ve Slovinsku se od 14.1. 2007 platí eury, přechod ze slovinských tolarů na euro proběhl bez problémů.

Ceny základních služeb

Ačkoli Slovinsko rozhodně není levná země, stále je možné považovat je za jednu z cenově výhodnějších evropských destinací. Poměr nabízených služeb k cenám je tu vcelku příznivý, výjimkou je nicméně hlavní město, kde se často setkáte s nemístným předražováním. Totéž platí v poněkud menší míře také o oblíbených turistických centrech jako jsou například jezera Bled a Bohinj a pobřežní letoviska.[cut]
Jako ve většině zemí i zde největší část vašich denních výdajů půjde na ubytování. Mimo hlavní město a pobřežní letoviska za dvojlůžkový pokoj v průměrném tříhvězdičkovém hotelu v průběhu hlavní turistické sezony zaplatíte kolem 60 euro, pokud byste se rozhodli noc strávit na některé z početných turistických farem, musíte počítat přibližně s 12 euro na osobu. Večeře v solidní restauraci stojí asi 12 euro, přičemž v uvedené ceně jsou zahrnuty nápoje (samozřejmě v rozumné míře). Na mnoha místech je nicméně možné poněkud jednodušší, ale rozhodně syté jídlo dostat již za ceny pohybující se kolem 7 euro. Pokud si budete potřebovat doplnit zásoby potravin na cestu, můžete zamířit do některého z místních supermarketů či menších obchodů, které jsou zásobovány prakticky shodně jako podobné obchody u nás či jinde v západní části Evropy.
Doprava není nijak nákladná. Obecně platí, že autobusy jsou o něco levnější než vlaky. Když vezmete v úvahu rozlohu Slovinska, jistě rychle pochopíte, že vás tu nečekají nijak obzvláště dlouhé cesty. Ceny pohonných hmot jsou ve srovnání se zbytkem zemí Evropské unie spíše nižší. Vstupné do muzeí se pohybuje kolem 2,50 euro.

Studentské slevy

Denní studenti si mohou bez problémů nechat vystavit Mezinárodní studentskou kartu (ISIC, www.isiccard.com), která svého nositele opravňuje k uplatňování slev na leteckou, železniční a autobusovou dopravu, na vstupné do muzeí, divadel a řady atrakcí.
Pokud jste nedosáhli věku dvaceti šesti let, můžete požádat o Mezinárodní cestovní kartu pro mládež, která stojí 22 USD/7 GBP a přináší rovněž řadu výhod. Pedagogové by se měli informovat o Mezinárodní kartě pro učitele ITIC. Za 22 USD s ní získáte nárok na podobné slevy jako studenti s Mezinárodní studentskou kartou. 

Banky a směnárny

Svou zahraniční měnu si nejsnáze a často nejvýhodněji směníte v bankách (banka), jejichž pobočky najdete i ve většině malých měst. Obvykle jsou otevřeny ve všední dny 8.30–12.30 a 14.00–17.00 a v sobotu 8.30–11.00 případně do 12.00. Ve zbývající době vám velmi dobře poslouží neobyčejně početné směnárny (menjalnice), informační kanceláře, turistické kanceláře, pošty a také hotely – nevýhodou všech těchto míst jsou většinou poněkud vyšší poplatky, které však zejména v případě pouličních směnáren mohou být kompenzovány výhodnějším směnným kurzem. Své cestovní šeky můžete uplatnit takřka ve všech bankách, avšak některé budou před vyplacením peněz požadovat potvrzení, které jste obdrželi při vystavování šeku.

Cestovní šeky

Nejbezpečnější způsob převozu peněz jsou cestovní šeky – pokud se přece jen rozhodnete pro hotovost, doporučujeme bankovky s nižší nominální hodnotou.Šeky jsou pojištěny a v případě ztráty či převozu jsou vám proplaceny v plné výši. Vcelku snadno je uplatníte ve všech velkých městech Slovinska. V bankách menších měst se vám může stát, že ověření šeku bude trvat delší dobu, neboť zdejší zaměstnanci na tyto finanční nástroje nejsou zvyklí. Běžně můžete mít šeky v dolarech, librách nebo eurech. Při jejich výměně si nejprve zjistěte výši manipulačního poplatku, který se může místo od místa poměrně výrazně lišit. Obvykle činí dvě procenta požadované částky, ale pokud ji vybíráte u banky, u níž máte veden účet, poplatky vám budou odpuštěny. Vždy se vyplatí požádat o bankovky v různé nominální hodnotě. Nezapomeňte si uschovat potvrzení o výměně. Okamžitě po vydání cestovního šeku si poznamenejte jeho sériové číslo a uschovejte je stranou samotných šeků. V případě ztráty vám velmi zjednoduší jednání s institucí, která vám šek vystavila. Kancelář společnosti American Express najdete v hlavním městě, naproti vlakovému nádraží, na ulici Kolodvorska 16 (pondělí–pátek 8.00–17.00; tel.: 01/430-7720) – ztracené či ukradené šeky vám tu nahradí do dvaceti čtyř hodin.

Kreditní karty a debetní karty

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: