Poprvé jsem do Slovinska zamířili před několika lety na cyklistickou dovolenou a opakovaně se sem vracíme, protože Slovinsko je země, která nabízí spoustu aktivit přes běžky, vysokohorskou turistiku, sjíždění řek a jezer, a my jsem prostě propadli kráse této země.
Naše redakce vám jde příkladem a cestujeme, jak jen to jde 🙂 Naše kolegyně Natálie, šéfredaktorka časopisu Svět outdooru, se letos v létě vypravila do Slovinska. Přečtěte si krátký rozhovor o tom, jak se jí tam líbilo a co určitě stojí za vidění.
Stalo se vám už někdy, že jste spatřili přírodní skvost a zůstali na něj koukat doslova s otevřenou pusou? Že ne? Tak ve Škocjanské jeskyni se vám to určitě stane! Kromě toho, že si po vstupu do jedné z největších jeskynních prostor světa budete připadat malí jako mravenečci, ze zvuků neviditelné řeky tekoucí kaňonem se vám budou ježit chlupy a budete neustále přemýšlet, jak takový ohromný prostor vůbec mohl kdy vzniknout.
Jedno z nejpůvabnějších a nejstarších měst ve Slovinsku. Leží stranou od hlavních turistických cest i atrakcí. I tak však Škofja Loka uchvacuje svým kouzlem a příjemně si hýčká všechny návštěvníky.
Stojím na mostě nad 70 metrů vysokou, nesmírně úzkou a prakticky nepřekonatelnou roklí, v níž divoce pění své vody řeka Koritnica. Konečně je mi jasné, proč právě tohle místo mělo tak strategickou hodnotu už od dob Římanů. Ne jinak tomu pak bylo i za I. světové války…
Pokud byste na internetu hledali, kolik je ve Slovinsku jezer, došli byste k závratnému počtu 321. Znám borce, který se rozhodl, že si zapádluje na všech, ale věřte, že ho čeká několik skutečně prapodivných výletů, protože se do výčtu jezer počítají i rybníčky o ploše 20 m2. Proto se raději přidržíme jen těch jezer, která za pádlování opravdu stojí. A že se jich několik najde.
Pro české cestovatele není Slovinsko neznámou zemí. Vzhledem k blízkosti a pohodlí cestování na místě volí většina cestu vlastním autem, bez dopravních problémů cesta trvá kolem šesti hodin. Existuje však nějaká alternativa pro ty, kteří auto nemají, nebo je pro ně při cestování přítěží? Existují v podstatě dvě: dražší a dobrodružnější.
Kamnicko-Savinjské Alpy budou v rámci Slovinska vždy až na druhém místě oblíbenosti a návštěvnosti za těmi Julskými. To může být paradoxně jejich výhoda, protože tady nenajdete zástupy lidí ani autobusové zájezdy. Jaká jsou výstupové možnosti na nejvyšší vrchol Grintovec (2 558 m.n.m)?