Portugalsko sice není nějak extra velkou zemí, ale pyšní se velkým množstvím památek a zajímavostí. Ať již těch kulturních a nebo přírodních. Nachází se zde také poměrně hodně přírodních parků a chráněných rezervací, které se lákají milovníky pohybu na čerstvém vzduchu k trekingu. Jedním takovým místem je i národní park Parque Natural do Alvão rozkládající se v severoportugalském regionu Trás-os-Montes.
Když jsme se s přítelkyní rozhodovali, kam vyrazit na dovolenou, výběr byl celkem snadný. Prioritou samozřejmě nebyl pěti-hvězdičkový hotel s bazénem u pláže, nýbrž krajina, kde bych se jako cestovní fotograf krajinek mohl plně vyžít.
Svatojakubskou pouť každoročně podniká spousta poutníků. Někteří z náboženských důvodů, někteří zde hledají vnitřní klid, pro některé je to dobrodružství… Na „caminu“ se z nich všech stává jedna velká rodina, potkávají se ve společných noclehárnách a vzájemně se zdraví „Buen camino“. Pokud o takové pouti také uvažujete, přečtěte si dobré tipy Lucie Radové, která popisuje svou cestu po Camino Portuguese.
Nejjihozápadnější cíp Evropy, Algarve, je víc než z poloviny omýván Atlantikem. Že hrají prim čerstvé ryby a mořské plody nikoho nepřekvapí. Mnohé ale zaujmou prvky arabské a indické kuchyně. V případě prvním cataplana, která se z mořských plodů, ryb a zeleniny připravuje ve stejnojmenném hrnci ve tvaru mušle srdcovky, v případě druhém hojné používání kari, koriandru, zázvoru i česneku. Abyste měli zážitek z Algarve ucelený, přichystali jsme pro vás gastronomického průvodce po Algarve.
Ať už vyrážíte do Portugalska ve kterékoliv roční době, určitě doporučujeme navštívit krásné pobřeží na jihu u oceánu, svést se žlutou tramvají v Lisabonu a připít si sklenkou portského v Portu. Pokud se ovšem nechcete v parném létě prodírat davy turistů, vyzkoušejte něco trochu jiného. Na severu Portugalska to může být třeba náboženská Braga.
Městečko hluboko v borovicových lesích, obklopené skalami a magickou přírodou. Nachází se pouhých třicet kilometrů od hlavního města Lisabon a přeci je zcela rozdílná. To je královská Sintra. Oblíbili si ji portugalští panovníci pro své kouzlo, příjemné klima a po mnoho let pak zde stavěli svá královská sídla.
Kdysi se tu setkávaly nestálé historické regiony Estremadura a Ribatejo, dnes jsou to spíše okresy Leiria a Santarém. Řeč bude o místech v srdci Portugalska, která hrála nezastupitelnou roli v jeho historii, v koloniální éře nebo i novodobé religiozitě.
Ač je nejsevernější a nejmenší provincií Portugalska, nabízí Minho cestovatelům nejen úchvatnou přírodu, reprezentovanou pohořím Peneda-Gerês, které leží na samé hranici se Španělskem, ale i kulturní a historické poklady. Z Porta to sem není daleko, až do Bragy se dá pohodlně po dálnici nebo vlakem.