Doprava

Doprava do země

Do Rigy létá přímými lety většina hlavních evropských leteckých společností. Mezinárodní lety v Lotyšsku odbavuje pouze letiště v hlavním městě Riga. Spoje z Prahy sem zajišťují aerolinky LOT, Brussels Airlines, Lufthansa či Finnair. Zpáteční letenku lze pořídit zhruba od 5500 korun. Do Rigy létá rovněž nízkonákladová aerolinka Ryanair, která lotyšské hlavní město propojuje například s Bruselem, Dublinem, Frankfurtem, Londýnem či Oslem. Wizzair do Rigy létá například z Londýna, Paříže, Hamburku či Osla.

Železnice lotyšskou metropoli Riga spojuje s Moskvou a Petrohradem. Vlakem se rovněž můžete dostat do sousedního Estonska a také Litvy.

Rigu s ostatními evropskými velkoměsty spojuje také mnoho mezinárodních autobusových linek. Nejfrekventovanější jsou samozřejmě spoje do estonských měst Tallinn a Tartu a litevských měst Vilnius a Kaunas. Autobusovou dopravu z České republiky zajišťuje společnost TRANSINESTA. Cesta vede přes Vilnius a trvá přes 22 hodin. Cena zpáteční jízdenky se pohybuje okolo 2200 korun. Další mezinárodní spoje z Rigy zajišťují dopravci Ecolines a Eurolines.

Mezi Rigou a letišti v litevském Kaunasu a Vilniusu pak funguje zvláštní linka Flybus. Cesta do Vilniusu vyjde na 15 eur, do Kaunasu na 20 eur.

Do Lotyšska vede dobré silniční spojení z jihu po tzv. Via Baltica. Tato mezinárodní silnice E 67 spojuje Rigu a vlastně všechny Pobaltské státy s Varšavou a měří 970 kilometrů. Po této cestě se lze do Estonska nejjednodušeji dostat také z České republiky. Na E 67 by v budoucnu měla navazovat rozestavěná dálnice D 11, která by měla vést z Prahy přes Hradec Králové do Varšavy.

Z Rigy se lze na trajektech společnosti Tallink dostat do Stockholmu. Jednosměrnou jízdenku lze pořídit od 100 eur.

Doprava v zemi

Po Lotyšsku lze cestovat vlakem i autobusem skoro všude, i když do méně turisticky zajímavých míst nejezdí spoje tak často. Oba dopravní prostředky jsou levné, ale pomalé.

Automobilová doprava a cyklistika jsou v Lotyšsku populární a vzdálenosti krátké. Většina z hlavních společností, které pronajímají auta, jsou v Rize a v okolí letiště. Lotyšsko má přiměřeně vyvinutou síť železnic. Celková délka železničních tratí je 2413 km. Z toho je 271 km tratí elektrifikovaných. Je zde 108 železničních stanic. Největší z nich, „Hlavní nádraží v Rize“, je největším vlakovým nádražím v Pobaltském regionu. Roční objem cestujících přesahuje 20 miliard. Stav silniční sítě (21 000 km) není příliš dobrý. Jsou zde dobré silnice první třídy do Běloruska, dvou sousedních pobaltských států i do Ruské federace. Téměř všechna místa v Lotyšsku jsou dosažitelná autobusem.

Do větších měst jezdí autobusové linky poměrně často. V Lotyšsku se autem jezdí po pravé straně vozovky jako v převážné většině Evropy. Bezpečnostní pásy jsou nutné. Maximální rychlost ve městech a jiných obydlených oblastech je 50 km/h. Mimo města a vesnice je 90 km/h. Speciální značky povolují 100 km/h na určitých úsecích dálnice. Od 1. října do 1. dubna je povinnost jezdit s rozsvícenými světly. Koncentrace alkoholu během řízení nesmí přesáhnout 0,5 promile v krvi.

Mezi některými městy je jednodušší přepravovat se po železnici než autobusem. Platí to zejména o spojích mezi městy Riga a Jurmala, Daugavpils či Sigulda. Například do Jurmaly vyjíždí z Rigy vlak každou půlhodinu, cesta trvá zhruba 30 minut a stojí pouze 2 eura. Cestování vlakem tak v mnoha případech vychází levněji než autobusem. Jízdenky na vlak lze zakoupit v předstihu online. V takovém případě je však nutné si jízdenky vyzvednout před samotnou cestou na pokladně na nádraží.

Taxíky jsou zde celkem levné. Najdeme je buď na oficiálních stáních, můžeme si je nechat zavolat z hotelu a nebo je zastavíme zvednutou rukou na ulici. Každý taxík by měl být vybaven taxametrem. Od 10:00 večer do 6:00 ráno jsou ceny o 50% větší.

Místní letecká doprava tu zatím neexistuje, i když je zde několik letišť uzpůsobených pro malá letadla.Do Rigy jezdí přes Baltské moře třikrát týdně trajekt ze Stockholmu. Cesta trvá 18 hodin. Můžeme samozřejmě využít i sousedního Estonska, kam do hlavního města Tallinu přijíždí denně 8 pravidelných trajektových linek z Helsinek a Stockholmu.

V Rize se můžete přepravovat autobusem, trolejbusy a tramvajemi. Jedna jízda veřejnou dopravou stojí 1,15 eura a jízdenky lze zakoupit ve specializovaných kioscích, v automatech, na poště či v supermarketech. U řidiče lze jízdenku zakoupit dráž a to za 2 eura. Rovněž je možné si zakoupit za zvýhodněnou cenu více jízd nebo jízdné na celý den i více dnů. Například pětidenní jízdenka vyjde na 15 eur. 

Lotyšsko je víceméně považované za příznivou zemi pro stopaře.

Plánujete-li cestu z Rigy do Jurmaly, zejména během letních dnů je skvělou volbou plavba po řece. Dvoupatrové lodě mají kapacitu zhruba 60 až 100 pasažérů a většinou vyrážejí z centra Rigy brzy ráno a vrací se zpět odpoledne či k večeru. Této dopravy můžete využít denně od 1. května do 30. září. Cesta trvá zhruba 2,5 hodiny a lístek stojí 15 eur pro dospělého, 10 eur pro děti.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: