Doprava do země
Cestujete-li na Kypr, je nutné si uvědomit, že do země můžete vstoupit pouze na oficiálních místech, která se nacházejí na území Kyperské republiky. To znamená, že pokud přicestujete nejprve do turecké části, nebudete pak vpuštěni na území Kyperské republiky. Zároveň však platí, že z Kyperské republiky můžete libovolně cestovat do turecké části. Nejsnazší cestou, jak se dostat na Kypr, je samozřejmě letecky. Většina leteckých spojů létá na mezinárodní letiště v Larnace či Pafosu. Mezinárodní letiště v hlavním městě Nikósie se pro veřejnou leteckou přepravu nepoužívá již od roku 1974 a v současné době leží v demilitarizované zóně – tzv. zelené linii, která rozděluje obě části ostrova a mezinárodní mírové mise zde dohlížejí na bezpečnost.
Z České republiky se na Kypr dostanete například s ČSA, které mají jako jediné přímý let, pak také s polskými aerolinkami LOT, Air Serbia, Aegean Airlines či Austrian Airlines. Například z polského Krakowa lítá na kyperské letiště Pafos nízkonákladová aerolinka Ryanair.
Dále je možné do země legálně vstoupit skrze přístavy v Larnace, Limassolu a Pafosu. Trajektové spojení s okolními zeměmi je však velmi omezené a nepravidelné.
Do turecké severní části ostrova se můžete dostat přes několik hraničních přechodů. Některé z nich je však možné překročit pouze jako chodec, jiné pak zase jen v automobilu. Nejvytíženější přechod je v hlavním městě Nikósie, které je rozdělené na tureckou a řeckou část. Přechod v ulici Ledra slouží pouze pro pěší, kvůli potenciální hrozbě atentátů zde zakázali průjezd automobilů. Přechod mezi Astromerits a Zodhia je zpřístupněn pouze pro automobily.
Další přechod je mezi Vryssoules a Deryneia. Ten leží nedaleko severokyperského města Famagusta. Odtud je to jen kousek k archeologickému nalezišti v místě bývalého starořeckého městského státu Salamis.
V severní části Kypru je mezinárodní letiště Ercan, kam však létají přímé spoje pouze z Turecka.
Pokud se rozhodnete cestovat po Kypru ve vypůjčeném automobilu, většinou bude součástí smlouvy zákaz nebo výslovné nedoporučení cesty do turecké části Kypru. V případě, že se tam s autem vypravíte, činíte tak na vlastní zodpovědnost a nebude zde platit pojištění automobilu. Proto jste na hranicích nuceni uhradit poplatek za pojištění v turecké části ve výši 20 eur na tři dny nebo 35 eur na měsíc.
Doprava v zemi
Na ostrově Kypr se jezdí po levé straně silnice. Silniční ukazatele jsou dvojjazyčné, řecké a anglické, na severu ostrova jsou v turečtině. Vzdálenosti jsou označeny v kilometrech. Jsou umístěné na levé straně vozovky. Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 100 km/hod, mimo obec 60 km/hod a v obci 50 km/hod. Řidič musí být starší 21 let, pro motocykl starší 18 let.[cut]
Kyperské silnice jsou v celkem dobrém stavu. Velká města jako je Lefkosia nebo Limassol spojuje čtyřproudová silnice pro motorová vozidla. Vedlejší a lesní cesty nemají pevný povrch, ale jejich kvalita je celkem ucházející, pokud není deštivé období.
Během řízení musíte mít obě ruce volné po celou dobu řízení. Telefonování za jízdy je přísně zakázáno. Parkování je zakázáno za žlutými plnými čarami. Povinné je používání ochranných pásů. Děti do 5 let nesmí sedět vedle řidiče za žádných okolností. Řidičům je doporučováno, aby při jízdě používaly sluneční brýle. V odpoledních hodinách je jízda na západ ohrožena oslněním řidiče slunečním svitem. Může to být nepříjemné i nebezpečné. Řízení po požití alkoholu je přísně zakázáno.
Dopravní zácpy jsou většinou mezi 7.30 a 8.00 hod a 13.00 a 13.30. Také odpoledne mezi 17.00 a 18.00 hodinou.
Můžete použít mezinárodní řidičský průkaz. [/cut]Vlastní auto si můžete přivézt, pokud váš pobyt nebude delší než 3 měsíce. Musíte mít s sebou technický průkaz a řidičský průkaz. Kypr je členem systému Zelených karet – Green Card Systém. To znamená, že pojištění na auto je platné i v této zemi.
Nejjednodušším způsobem, jak se pohybovat po Kypru, je jednoznačně půjčit si automobil. Funguje zde hned několik autopůjčoven, u kterých si automobil můžete vybrat a zamluvit po internetu. Zástupci společností vás pak vyzvednou na letišti. Méně prostorný automobil pro čtyři osoby s menším úložným prostorem se dá půjčit již za zhruba 4 tisíce korun na týden. Automobil si může půjčit osoba, která disponuje řidičským průkazem alespoň tři roky, nebo starší 25 let. Na Kypr není nutné si zařizovat mezinárodní řidičský průkaz a to ani v případě, pokud se chystáte vyjet také na výlet do turecké části.
Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že Kypřané nevynikají jako zrovna nejlepší a nejspořádanější řidiči na světě. Spíše se o nich dá říct, že bývají netrpěliví a nezdráhají se často používat klakson.
Veřejná doprava
Na Kypru funguje víceméně dostatečná síť veřejné dopravy. Tu zajišťuje hned několik společností – například Intercity Buses. Pro plánování cesty po Kypru je nápomocná webová stránka Cyprus By Bus s přehlednými informacemi o všech spojích. Mnoho spojů využívá pohodlné a moderní autobusy.
Autobusem můžete poměrně pohodlně a bez problémů cestovat rovněž po turecké části Kypru. Na Kypru neexistuje železniční doprava.