Pečená alka, uzený papuchalk, restovaný siven, sleď na sladko, shnilý fermentovaný žralok nebo steak z velryby. Zní to docela šíleně, že? Ale vězte, že Island je schopen vás svojí kuchyní ohromit.
Po roce stráveném z velké části v azylu na naší chalupě v Beskydech jsem jednoho večera zbystřil, když jsem při rožnění kuřat v krbu zaznamenal informaci, že na Islandu začala poměrně výjimečná sopečná erupce, kdy se láva hrne na povrch z hloubky zhruba 20 kilometrů. Tím pádem nemá explozivní charakter a dá se k ní relativně bezpečně přiblížit.
Když se řekne Island, vybaví se mi automaticky sopky, gejzír, horké prameny a rok 2010, kdy polovina Evropy nemohla nikam letět díky sopce Eyjafjallajökull. Ale ne nadarmo se mu říká “Land of Ice and Fire”, protože zima je tam v porovnání s naším mírným klimatem víceméně pořád. Avšak ta pravá islandská začíná, až se sobi přesunou do údolí a začnou opět brázdit pláže jihovýchodního pobřeží posetého ledovými krami.
Jeden z nejkrásnějších a zároveň nejoblíbenějších treků na Islandu, Laugavegur, je plný kontrastů. Je názornou ukázkou, proč se ostrovu přezdívá země ohně a ledu.
Island je v dnešní době čím dál tím populárnější destinací a často tam může být poněkud těsno. Pokud vám ovšem nevadí zima a trochu kratší dny, vydejte se, jako my, objevit jeho zimní kouzlo. Odměnou vám bude nádherná drsná příroda, kterou hlavně na severu ostrova budete mít sami pro sebe.
Je červen a já nešťastně posedávám doma. Plány na prázdniny se boří jak domeček z karet. Už sedmý kamarád odřekl naplánovanou akci se slovy „Nezlob se, ale nakonec nemůžu jet – mám moc práce!“
Island je pro mnoho cestovatelů destinace zaslíbená. Nádherná příroda, hory, ledovce, polární den… A k tomu koupání v horkých pramenech a noci pod hvězdnou oblohou. Jak ale procestovat Island bez davů ostatních senzacechtivých turistů? Inspirujte se v rozhovoru s Honzou Kolandou, průvodcem CK Adventura.
Když se řekne Island, většina z nás si vybaví úžasnou přírodu, ledovce, horké prameny nebo papuchalky. Také si často vzpomeneme na to, že život na Islandu je velmi drahý a proto návštěvníci často volí kempování a stopování. Jaké to ale je, žít a pracovat na Islandu delší čas? Přečtěte si rozhovor s Michalem Hubertem, který tam strávil nějakou dobu v rámci studentského programu Erasmus. Také si můžete poslechnout jeho přednášku na Festivalu Rajbas, který se koná 25. – 27. listopadu v Blansku.