Covid, zdraví a bezpečnost

Dne 1. července vstoupilo v platnost ochranné opatření týkající se překročení státních hranic Chorvatska. Čeští občané starší 12 let do Chorvatska mohou vstoupit, pokud disponují platným EU digitální COVID certifikátem. Výjimečně mohou doložit potvrzení o testu, očkování, nebo prodělání onemocnění COVID-19.

Pokud osoba nesplňuje žádnou z výše uvedených podmínek, pak do Chorvatska může vstoupit pod podmínkou, že se na vlastní náklady nechá otestovat PCR nebo antigenním testem na COVID-19 a do doby přijetí výsledku testu je povinná strpět karanténu, které ji bude nařízena přímo na hraničním přechodu při vstupu do země.

Očkované osoby

Je třeba doložit:

  • EU digitální COVID certifikát,

nebo výjimečně lze doložit také:

  • potvrzení o očkování oběma dávkami vakcíny používané v EU (Astra Zeneca, Pfizer, Moderna, Gamaleya, Sinopharm) ne starší 210 dní. V případě očkování vakcínou Johnson & Johnson od očkování musí uplynout nejméně 14 dní, nebo
  • potvrzení o očkování první dávkou vakcíny Pfizer, Moderna nebo Gamaleya, s tím, že od očkování musí uběhnout 22 dnů, ale ne více jak 42 dnů, nebo
  • potvrzení o očkování první dávkou vakcíny AstraZeneca, s tím, že od očkování musí uběhnout 22 dnů ale ne více jak 84 dnů.

Testované osoby

Je třeba doložit:

  • EU digitální COVID certifikát,

nebo výjimečně lze doložit také:

  • negativní výsledek PCR testu (ne starší 72 hodin od odběru do příjezdu na chorvatské hranice), nebo
  • negativní výsledek antigenního testu (ne starší 48 hodin od odběru do příjezdu na chorvatské hranice). U antigenního testu je nezbytné, aby se jednalo o testovací sadu zveřejněnou ve Společném seznamu Evropské rady a také, aby byl test proveden akreditovanou laboratoří a výsledek obsahoval název výrobce použitého testu a/nebo komerční název testu.

Osoby s prodělaným covidem

Je třeba doložit:

  • EU digitální COVID certifikát,

nebo výjimečně lze doložit také:

  • potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 a přijetí první dózy očkovací látky s tím, že od očkování neuběhlo více jak 210 dnů, nebo
  • potvrzení o pozitivním PCR nebo antigenním testu, který byl proveden před více jak 11 dni ale ne před více jak 180 dní anebo lékařské potvrzení o prodělané nemocí COVID-19.

Děti

Výjimka z výše uvedených pravidel se vztahuje na děti mladší 12 let (11,99 let). Děti do Chorvatska mohou vstoupit volně, pokud jejich rodiče / opatrovníci, kteří s nimi přijeli, splňují jednu z výše uvedených podmínek doložení bezinfekčnosti.

Příjezdový formulář

Je doporučené, aby všichni cestující předem vyplnili epidemiologický formulář EnterCroatia, který je dostupný i v české jazykové mutaci.

18. 6. Česko ‚zezelenalo‘ a do Chorvatska už se může bez prokazování testu, očkování nebo prodělání covidu. Jen s pasem nebo občankou. Podmínky pro návrat do ČR ale zůstávají – test, 1.dávka očkování nebo protilátky.

31. 5. Vstup do Chorvatska je nyní podmíněn předložením negativního PCR nebo antigenního testu nebo potvrzení o očkování pro osoby, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou nebo popř. doklad o prodělání nemoci covid-19. Cestující se může nechat testovat na chorvatském území a do výsledku testu strpět izolaci. Na děti mladší 7 let, které cestují s rodiči/opatrovníky, se vztahuje výjimka z povinnosti prokazování se negativním testem a samoizolace pokud jejich rodiče/opatrovníci splňují některou z výše uvedených podmínek pro vstup do Chorvatska. Sestupný trend incidence Chorvatsko brzy zařadí mezi červené a výhledově mezi oranžové, což bude znamenat zjednodušený režim po návratu do ČR.

30. 4. Chorvatsko je v současné době turistům otevřeno. Podmínkou pro vstup do země je předložení negativního výsledku PCR nebo antigenního testu, který nesmí být starší než 48 hodin. Chorvatsko také umožňuje příjezd lidem, kteří mají ukončené očkování a od poslední dávky uplynulo minimálně 14 dní. Stejné podmínky platí i pro osoby, které prodělaly onemocnění covid-19.

16. 4. Aktuální info od Miskephotos a Holky s bucket listem a jejich psích parťáků z cesty do CHORVATSKA a SLOVINSKA! – Prohlédněte si parádní fotky od Míši v galerii!
S kamarádkou Luckou a třemi čtyřnohými mazlíčky jsme chtěli přes Velikonoce cestovat po Čechách, ale protože nám zavřeli okresy, nezbylo nám nic jiného než vyjet do zahraničí. To totiž zakázané nebylo. Nezastavil nás ani fakt, že se nám před cestou rozbilo „obytné“ auto, kterým jsme měli jet. Vzali jsme tedy menší, vyjeli o pár hodin déle a moc netušili, kde skončíme. Vyrazili jsme směr Slovinsko a Chorvatsko, ale v kurzu byla taky Černá Hora, nebo Albánie. Řekly jsme, že pojedeme prostě tam, kam nás pustí. 
První kontrolu na rakouských hranicích zajímalo pouze to, jestli tranzitujeme a chtěli vidět pasy od všech psů, z nichž jeden měl jen klasický očkovací průkaz. Nakonec se jen koukli, zda jsou odčervení a upozornili nás, abysme je správně připoutaly. Tasemnice by možná mohla být v Rakousku větší problém než Covid.
Na Slovinsko jsme chtěli vstoupit malou hranicí přes Villach. Ta ovšem byla zavřená, tak jsme to museli otočit a vstoupit na Slovinsko přes větší hranici po dálnici. Možná díky tomu, že jsme tam byli pozdě v noci, nás nikdo nekontroloval. A tak jsme na Slovinsku pár dní pobyli, ačkoli tam oficiálně vládl celkem tvrdý lockdown. Nikdo nás ale nikde neřešil. Celou dobu jsme spali v autě a ohleduplně se vyhýbali civilizaci. Později jsem cestou do Chorvatska přejela 2x odbočku a ocitli jsme se v Itálii. Opět bez kontrol, na mávnutí. Zpět do Slovinska jsme ale museli přejet další malou, nehlídanou hranici, oficiálně otevřenou jen pro místní.
Chorvati byli jediní, kdo chtěl vidět testy a ptali se také na online dotazník. Chorvatsko byla skvělá volba. Vládlo tam skvělé počasí, roušky se musely nosit jen uvnitř a většina obchodů byla asi otevřená (moc jsme je nevymetaly, tak nemůžu s určitostí říct). Restaurace byly uvnitř zavřené, ale mohlo se sedět na zahrádkách. Cestou zpět jsme všechny hranice projeli opět na mávnutí bez kontroly až na ty rakouské. Tam si jen oskenovali naše občanky, zeptali se, jestli tranzitujeme a to bylo vše.
Když jsme si na internetech přečetly, jak složité je se do všech zemí dostat, bylo nám smutno z rozdílnosti s realitou. Cestování je možné i v dnešní době a to i v souladu s pravidly. Je to jednodušší, než si myslíte. Domnívám se, že když se člověk pohybuje v přírodě, spí v autě a média sleduje minimálně, strach, který se z nich valí, ho nemůže dostihnout. Podrobnější itinerář i informace jsem uložila na Instagramu do složky Kovikonoce, jak jsme náš legendární trip nazvaly. Tímhle výletem ale rozhodně nekončíme. Nezapomeňte si prohlédnout fotky od Míši v galerii!

6. 4. 2021 Při cestě do Chorvatska z území některého z rizikových států, mezi které patří i ČR, musí při vstupu na území Chorvatska předložit:

  • negativní RT – PCR test ne starší 48 hodin
  • rychlý antigenní test na SARS-CoV-2, který je zveřejněn na Společné listině rychlých antigenních testů, které mezi sebou uznávají členské státy EU, ne starší 48 hodin. Pokud by se cestující, který do Chorvatska vstoupí na základě antigenního testu, v Chorvatsku zdržel déle než 10 dní, pak po uplynutí deseti dnů musí test opakovat.
  • Potvrzení o očkování proti nemoci COVID-19 pro osoby, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou, nebo od očkování první dávkou pokud se jedná o vakcínu, která se podává v jedné dávce.

Na děti mladší 7 let, které cestují s rodiči/opatrovníky, se vztahuje výjimka z povinnosti prokazování se negativním testem a samoizolace pokud jejich rodiče/opatrovníci splňují některou z výše uvedených podmínek pro vstup do Chorvatska.

Dle rozhodnutí Krizového štábu Chorvatské republiky cestujícím bude umožněn vstup do Chorvatska v případě, že prodělali nemoc COVID – 19. Tuto skutečnost dokládají pozitivním RT – PCR testem nebo pozitivním antigenním testem, které byly provedeny za poslední 180 dnů, ale musí být starší 11 dnů. Za stejným účelem lze využít i potvrzení lékaře o prodělané nemoci COVID-19.

Zůstává stále povinnost řídit se pokyny epidemiologů a nahlásit údaje o místě a délce pobytu a kontaktní údaje nejlépe prostřednictvím online formuláře na webové stránce https://entercroatia.mup.hr/

11. 3. CHORVATSKO zahájilo novou kampaň pro digitální nomády – „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ Cílem je představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. V rámci kampaně byla vytvořena speciální stránka Chorvatsko, vaše nová kancelář v angličtině, která obsahuje všechny důležité informace týkající se procesu žádosti o povolení a pobytu digitálních nomádů v Chorvatsku.

5. 3. Ministryně cestovního ruchu a sportu CHORVATSKA Nikolina Brnjac a ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić představili projekt Safe stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvatsku). Jedná se o webovou platformu, na které všichni zájemci nebo zúčastněné strany najdou  informace o tom, co Safe stay in Croatia představuje, mohou získat bezpečnostní štítky a zaslat zpětnou vazbu. Chorvatsko díky dobrým epidemiologickým podmínkám bylo minulý rok považováno za bezpečnou destinaci, v čemž chce pokračovat i v roce 2021.

23.12.2020 Chorvatsko vytvořilo nový semafor. i cestovatelé ze zelených zemí musí mít negativní PCR test (ne starší 48 hodin) nebo jej podstoupit na místě. Výjimka platí pro ty, kteří měli covid v posledních třech měsících. To aktuálně platí i pro ČR. Až do 15.1.2021 je vstup do země omezen.

16.10.2020 Cestovatelé z ČR mají vstup povolen. Nutné je vyplnění cestovatelského zdravotního formuláře. Zároveň je možné vyšetření při vstupu a následná karanténa.

Chorvatské pobřeží je dle vyjádření chorvatské policie bezpečné, zbavené zbytků nevybuchlé munice a min. V některých vnitrozemských oblastech jsou označená a ohraničená území, kde se nebezpečné pozůstatky války mohou ještě vyskytovat

V zájmu vlastní bezpečnosti se nedoporučuje při cestě k moři vstupovat do volné přírody mimo vyznačené cesty na úseku Karlovac – Split a do válkou zničených objektů.

Jídlo i saláty by měly být bezpečné, to platí i o zmrzlině. Voda z vodovodu bývá zpravidla pitná. V každém případě je důležité uzavřít vhodné pojištění.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: