Celkové podnebí Černé Hory ovlivňuje blízké moře, které se v létě ohřívá a během podzimu své teplo postupně uvolňuje do okolí. Svůj vliv ale uplatňují i větry; zatímco severovýchodní Bóra a jihovýchodní Jugo zvedají vysoké vlny, severozápadní Maestral ochlazuje horké léto a západní Nevera přináší prudké bouře. Průměrné srážky na pobřeží činí asi 1400 mm ročně.
V pobřežní oblasti Černé Hory vládne středomořské podnebí s teplým a suchým létem a mírnou deštivou zimou. Průměrná teplota vzduchu v červenci činí 27 °C, zatímco teplota moře ve stejném období dosahuje 25 °C. Maximální teploty vzduchu se mohou přiblížit až ke 40 °C. Příjemný je podzim, který bývá teplý a slunný až do konce října nebo poloviny listopadu. Průměrný počet slunečních hodin ročně je asi 2700.
Ve vnitrozemí převažuje mírně kontinentální podnebí s průměrnou teplotou v červenci 18 °C. Vyšší dešťové srážky jsou obvyklé na jaře a na podzim, sníh se v zimě vyskytuje pouze ve vnitrozemských horách, kde se drží až 120 dní v roce. Pokud napadne na pobřeží, okamžitě roztává. Vysoké srážky přijímají hory nad Bokou Kotorskou, kde ročně spadne průměrně 4928 mm, což tuto oblast řadí mezi nejdeštivější místa v Evropě.
Za nejteplejší místo bývá označováno hlavní město Podgorica, kde v červenci teploty dosahují v průměru až 40°C. Naopak během zimy pak v některých oblastech, zejména na severu země, klesají teploty až po bod mrazu. Horské oblasti patří k nejdeštivějším místům v Evropě. Sníh v nejvyšších místech leží až do konce jara.