Doprava

Příjezd a odjezd:

Z České republiky neexistuje do Černé Hory přímý letecký spoj. Nejdostupnější je let z Vídně s aerolinkami Air Serbia, kde zpáteční letenka vyjde na zhruba 5 500 Kč. Z Vídně rovněž létají aerolinky Air Montenegro, u kterých za zpáteční letenku zaplatíte okolo 6 500 Kč, či aerolinky Adria se zpáteční letenkou od 7500 Kč. Z Prahy lze letět s Austrian Airlines s přestupem ve Vídni od 7300 Kč za zpáteční letenku. Všechny zmíněné aerolinky zajišťují spoje do černohorského hlavního města Podgorica. Mezinárodní letiště zhruba 12 kilometrů jižně od samotného města. Z letiště do centra metropole je možné se přepravit minibusem, cesta taxi vyjde zhruba na 15 euro.

Další mezinárodní letiště se nachází u města Tivat na pobřeží. Zde můžete nasednout například na let do Bělehradu, během léta sem létají také charterové lety z mnoha evropských metropolí. Další možností je letecká přeprava do chorvatského Dubrovníku, který leží jen půl hodiny od černohorských hranic a přímořského města Herceg-Novi.

Podstatně výhodnějším způsobem cestování do Černé Hory je pozemní cesta. Do země je možné vstoupit z Chrovatska, Bosny a Hercegoviny, Srbska i Albánie. Z České republiky sem však rovněž nevede žádný přímý autobusový spoj. Nejjednodušší je asi zvolit cestu autobusem s přestupem v Bělehradu. Tam se lze z Prahy dostat například se společností Eurolines. Zpáteční jízdenka stojí 2400 pro dospělého a spoje vyráží z Prahy každé úterý, pátek a neděli v 15.30 z pražského Florence, v cílové destinací jsou v 6.30 ráno následující den. Z Bělehradu vyráží autobusy směr Praha každou středu, pátek a neděli. Cestu do Bělehradu zajišťuje rovněž společnost Eurotours, cena zpáteční jízdenky je rovněž 2400 Kč a autobusy odjíždějí z autobusového nádraží Florenc v Praze.

Z Bělehradu do Podgoricy i dalších černohorských měst pak jezdí denně hned několik autobusových spojů. Cesta trvá zhruba devět hodin. Cena jedné cesty se pohybuje okolo 25 euro.

Další možností je cesta vlakem. Na trase Praha – Podgorica-Bar je během letní sezóny zaveden pravidelný spoj lůžkovým vlakem Českých drah. Vlaky jezdí dvakrát týdně, z Prahy vždy v úterý a pátek, z Černé Hory pak každou středu a sobotu. Cena zpáteční jízdenky se pohybuje okolo 3800 Kč. Vlaky vyráží vždy brzy ráno a v cílové destinaci jsou druhý den dopoledne.

Stejně tak lze do Černé Hory přicestovat nočním či denním vlakem z Bělehradu. Cesta do Podgoricy trvá zhruba deset hodin a cena jednosměrné jízdenky se pohybuje okolo 20 euro. Zejména v letní sezóně bývají vlaky přeplněné, doporučuje se tedy rezervace místa.

Další možností je cesta automobilem po vlastní ose. Zvolit lze buďto trasu vedoucí z České republiky přes Rakousko a Chorvatsko nebo trasu přes Maďarsko a Bosnu a Hercegovinu. Obě varianty vyjdou časově víceméně nastejno, cesta trvá zhruba 14-15 hodin. Poplatky na silnicích však vyjdou podstatně levněji při cestě přes Maďarsko. Zatímco na trase přes Rakousko zaplatíte zhruba 70 eur, při cestě přes Maďarsko zaplatíte pouze polovinu.

Lodní přeprava funguje zejména mezi Černou Horou a Itálií.

Doprava v zemi:

Železniční trať spojuje černohorská města Bar, Podgorica, Kolašin, Mojkovac a Bijelo Polje. Vlak lze považovat za nejrychlejší a rovněž nejlevnější způsob dopravy v zemi. Železniční spoje jsou však méně frekventované než autobusy. Jízdní řád lze vyhledat na webových stránkách černohorských železnic: http://www.zcg-prevoz.me/. Jízdenky lze zpravidla zakoupit přímo ve vlaku. V současné době dochází k modernizaci vozového parku černohorských železnic.

Koho však tlačí čas, raději by měl zvolit cestování autobusem. Autobusové spoje jsou zejména v letní sezóně velmi frekventované. Ceny jízdenek se pohybují od 3 do 15 euro. U autobusů se nemusíte obávat žádných větších zpoždění. Většina z nich však není vybavena klimatizací, což může být zejména při delších přejezdech v horkém létě poměrně nepříjemné.

Silniční dopravu v Černé Hoře značně komplikuje absence dálnic a pouze dvouproudé cesty. Většina cest je plná zatáček a často stoupají. Nejvyšší povolená rychlost je na většině silnic 80 kilometrů za hodinu, ve městě je to 50 kilometrů v hodině. Řidiči jsou povinni svítit po celý den a samozřejmě být připoutaní. Telefonování za jízdy je zakázáno. Zejména v letní sezóně jsou poměrně časté zácpy. Černohorští řidiči patří mezi ty méně trpělivé a zručné, při řízení je tedy lepší neustálá pozornost a obezřetnost.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: