Při putování na kolech v Černé Hoře jsme se chtěli podívat i ke Skadarskému jezeru. Poprvé jeho hladinu a okolní hory vidíme až při klesání do města Virpazar. Cestou od moře je totiž potřeba překonat vysoký hřbet hor, což zabere několik hodin.
Jezero je obklopeno krasovými horami, které se od hladiny zvedají až několik set metrů. Skalnaté břehy a okolní mokřady jsou domovem velkého množství zvěře, ptáků a ryb, najdeme zde tradiční rybářské vesnice, kostely, kláštery a mešity na ostrůvcích a téměř nedotčené oblázkové pláže.
Skadarské jezero je největší na Balkánském poloostrově a současně je největší evropskou sladkovodní bažinou. Přibližně dvě třetiny se rozkládají na území Černé Hory a jedna třetina v Albánii. V roce 1983 bylo vyhlášeno národním parkem a chráněným mokřadem světového významu. Jeho rozloha je přibližně 500 km2, v závislosti na ročním období a stavu vody. V průměru má 45 km na délku, 10 km na šířku a 8 metrů do hloubky. Jeho nejhlubší bod ovšem dosahuje více než 60 metrů.
Vzniklo v období třetihor při procesu rozpouštění vápencových hornin v tektonické pánvi, jak dokazují i fosílie nalezené v minulosti na jeho břehu. Dříve bylo zálivem, dnes je s mořem spojeno nížinou v oblasti řeky Bojana na hranicích s Albánií. Největším přítokem je řeka Morača, která jezeru poskytuje až 60% vody. Jihozápadně od jezera se rozkládá pohoří, na severu a severovýchodě je pak bažinatá rovina.
Černá Hora je neveliký hornatý stát na Balkánském poloostrově. Na území jen o něco málo větším než Jihočeský kraj bylo vyhlášeno hned pět národních parků. Země se snaží jít ekologickou cestou a někdy dokonce bývá považována za tzv. Švýcarsko Balkánu. Přečtěte si více o jejích krásách v článku TOP 7 divů balkánského Švýcarska, Černé Hory. |
Jezerní poklady
Do Virpazaru přijíždíme v poledne a míříme k nejbližší restauraci na oběd. Zkoušíme místního pstruha, který prý ještě ráno plaval v jezeře. Virpazar je malé město u hlavní silnice, která na sever míří do hlavního města Podgorica a na jih k Jaderskému moři. V městě je několik hotelů, restaurace, které nabízí především rybí speciality a pár agentur organizující vyhlídkové plavby po jezeře.
V oblasti fauny je Skadarské jezero známé rybami a vodním ptactvem. Mezi 35 druhy ryb převažuje kapr, sladkovodní úhoř, okoun, pstruh nebo štika. Ptáků zde žije přes 250 druhů a na jezeře jich přezimuje až 200 000 kusů. Mezi nimi také vzácní kormoráni, pelikáni, volavky a černý ibis. Budete-li mít štěstí, můžete spatřit i orla.
Skadarské jezero je nejkrásnější hlavně v létě, kdy hladinu zdobí množství bílých a žlutých leknínů, rákosí a další bujná vegetace. Neméně zajímavá je také ochutnávka místních produktů – ryb, sýrů, ovoce, zeleniny, šunky (pršut), pálenky (rakija) a vína, které lze koupit od farmářů v jejich stáncích přímo u cesty.
Na kole kolem jezera
Po obědě ještě chvíli pozorujeme rybářské loďky kotvící u mostu a pak pokračujeme podél jezera na východ směr Albánie. Úzká cesta stoupá z Virpazaru do kopců a výhledy začínají být opravdu nádherné. Slunce se zatím schovalo, na albánské straně jsou i dešťové mraky, ale o to víc je celá scéna dramatická. Za hodinu už jsme vysoko nad jezerem a projíždíme malou vesnicí s kostelem.
Za další dvě hodiny jsme na křižovatce cest, kde ukazatel nabízí možnost kempu ve vesnici Miruči. Sjíždíme tedy několik serpentin a ztrácíme asi 400 metrů nadmořské výšky. V kempu je možnost bydlení v chatkách, místa pro stany a malá restaurace s přístřeškem. Zůstáváme přes noc a ještě další den, než se počasí umoudří a ochutnáváme opět ryby a víno a koupeme se v jezeře.
Další den nás čeká stoupání z kempu na hlavní silnici. Opět svítí slunce, je docela horko a na kole dá kopec zabrat. Výhledy ale opět krásné, hlavně na albánské hory v dálce. Pokračujeme až do sedla a pohledem za sebe se loučíme s jezerem. Čeká nás sjezd do údolí k albánským hranicím. Tato část Černé Hory byla pro nás jednou z nejzajímavějších. Pokud se sem vydáte na kole, rozhodně nevynechejte Skadarské jezero a jeho jižní pobřežní cestu.
Roman Bár pracuje v oboru geografie, ve volném čase ho baví cestování a hudba. Mezi nejoblíbenější země řadí Nepál, Indii, Nový Zéland a Bolívii. V posledních letech vyměnil batoh a pohorky za kolo a brašny a věnuje se více cykloturistice. |
Poznat atmosféru Černé Hory můžete také s cestovní kanceláří Alpina. Na zájezdu Krásy Černé Hory se podíváte do hor, na památky i k moři. Pro příznivce cyklistiky je pak připraven zájezd Černá Hora na kole. Podrobnou nabídku v této destinaci naleznete na www.alpina.cz. |