NEJVĚTŠÍ VÝBĚR MAP A PRŮVODCŮ na www.KnihyNaHory.cz:
MAPY ČERNÉ HORY a PRŮVODCE ČERNOU HOROU
Dovolenou v Černé Hoře můžete naplno prožít a užít si nejen na hotelové pláži. Díky malé rozloze, která přesahuje jen nepatrně velikost Středočeského kraje, i nevídaně pestré krajině se dá tato jihobalkánská země relativně důkladně procestovat za několik málo dnů.
Na kolech přijíždíme z chorvatského Dubrovníku do Boky Kotorské až k večeru. Stavíme stan v kempu u moře nedaleko města Herceg Novi. Další den se chystáme na cestu podél pobřeží prozkoumat celou zátoku, na jejímž konci je nejzajímavější historické město v Černé Hoře – Kotor.
Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku a přemýšlíte kam se v Evropě vydat prozkoumat přírodní krásy hor, pak rozhodně stojí za zmínku Národní park Durmitor nacházející se v Černé Hoře. Pohoří je situované v její severozápadní části a od roku 1980 je zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Miluji cyklistiku v Černé Hoře. Chcete vědět proč? Až neskutečně krásná krajina, přátelští lidé, snadná domluva, hustá síť cest vhodných pro MTB, služby pro turisty ve větších obcích a rozumné ceny – stačí?
Z městečka Kotor pokračuje naše cesta směrem do pohoří Lovčen. Vyrazit hned po obědě bylo docela odvážné. Čekají nás totiž asi tři hodiny stoupání na slunci. Cesta se točí v mnoha serpentinách, které už po půlhodině přestáváme počítat. Námahu ale vynahrazují nádherné výhledy, které se mění za každou další zatáčkou.
Při putování na kolech v Černé Hoře jsme se chtěli podívat i ke Skadarskému jezeru. Poprvé jeho hladinu a okolní hory vidíme až při klesání do města Virpazar. Cestou od moře je totiž potřeba překonat vysoký hřbet hor, což zabere několik hodin.