V Bělorusku převažuje ze ¾ pravoslavné náboženství, ostatní občané, převážně polská menšina,se hlásí ke katolické církvi.
Národnostně převládají ze 78%Bělorusové, dále z 13% Rusové, Poláci, Ukrajinci, Litevci, Židé a Tataři.
Historie
Území dnešního Běloruska bylo původně částí Kyjevské Rusi, od 14. století patřilo Litevskému velkoknížectví. V roce 1569 získali tuto část východní Evropy Poláci, ale dlouho se z jejího držení neradovali. Ve druhé polovině 18. století bylo Bělorusko postupně připojeno k Rusku.[cut]
Tahanice Ruska a Polska o tento stát pokračovaly i na začátku 20. století. V roce 1919 byla sice vyhlášena Litevsko-Běloruská sovětská socialistická republika, ale neměla dlouhého trvání. Po obsazení polskými vojsky v roce 1920 byla západní část Běloruska připojena k Polsku. Ve východních oblastech vznikla Běloruská SSR, která se v roce 1922 stala součástí svazové republiky SSSR. Západní polské území bylo k Bělorusku, respektive k Sovětskému svazu, připojeno v roce 1939.
Významný historický mezník přišel v roce 1991, kdy se sovětská velmoc rozpadla a Bělorusko vyhlásilo samostatnost. K moci se dostal Alexandr Hryharjevič Lukašenko označovaný za novodobého diktátora. V roce 1994 se stal prezidentem, rozpustil parlament a v roce 1996 nechal referendem schválit novou ústavu, která nebývalou měrou posiluje prezidentské pravomoci. [/cut]
Lidé
Bělorusové jsou velmi hrdý národ a svoji zemi opravdu milují. Přesto je zajímavé, že se zde mluví převážně rusky a to i na školách. Sice se na školách běloruština učí, periodika se též vydávají bělorusky, ulice i názvy zastávek jsou v běloruštině, ale téměř nikoho neuslyšíte bělorusky mluvit. V současnosti je trend opozice mluvit bělorusky, snad aby ukázali, že nesouhlasí s prorusky orientovanou politikou.
Když k vám získají důvěru, tak vás výtečně pohostí a pobaví. Rozhodně stojí za to se s nimi spřátelit, mnohonásobně vám to oplatí.
Úsměvné je, že Bělorusové na veřejnosti nikdy nesmrkají a málokdy si stěžují, že jim je zima.