V průběhu Velikonoc jsme se 30. března 2024 v albánském hlavním městě Tiraně setkali na dlouho dopředu domlouvané schůzce s následníkem albánského trůnu, jenž je vnukem posledního albánského krále Zogu I.
Od Tirany jsme vlastně neměli žádná velká očekávání. Na druhou stranu jsme ale byli strašně zvědaví, jak to vypadá ve městě, které nemělo až do roku 2000 vlastní městský znak a které bývalo až do devadesátých let minulého století nejizolovanějším místem v Evropě, kam se prakticky nedostala noha turistova.
Hory, pastevecké stezky na pobřeží, ospalý albánský venkov, i opravdu rušná města. Taková je Albánská odysea.
Když chcete začít s popisem Beratu, může se snadno stát, že nevíte, kde vlastně začít. Berat se svou více než 2400 let starou historií ukrývá řadu architektonických památek, muzeí a kouzelných dlážděných uliček, které jsou stejné dnes jako před 300 lety.
Stejně jako mnohé další lokality v Albánii zažívá i Albánská riviéra období rostoucí návštěvnosti – mnoho návštěvníků ale chybnou volbou cesty přímo na jih země (např. přes Makedonii) přichází o její největší poklady. Snoubí se zde totiž úžasná příroda i unikátní kulturní památky. Přečtěte si, kam vyrazit a co rozhodně při návštěvě Albánie nevynechat podle zkušeností Roberta Dobry.
Z pohledu průvodce byla letošní sezóna katastrofální. To asi nepřekvapí nikoho. Co by ale překvapit mohlo je to, že totálně největší klid a pohodu jsme si užili v Albánii. V zemi daleko na Balkáně, která je stále opředená řadou mýtů a negativních představ. A přitom tak zbytečně!