Vydávat se na Nový Zéland jen za surfařením je poněkud z ruky. Když už tam ale jste, rozhodně byste si měli jeden či dva dny vyhradit pro zážitky na vlnách. nejlépe právě v Raglanu!
Slunce stojí přímo uprostřed oblohy a pálí jako o život. Na nekonečně dlouhé pláži je asi padesát stupňů. Černý písek nesmlouvavě absorbuje každý paprsek a není tu nic, co by vrhalo milosrdný stín. Nevydržím, zvedám se, připínám si na kotník suchý zip manžety a pod paži beru velké, jasně modré prkno. Od rána potřetí.
Jako spojeni pupeční šňůrou spolu kráčíme k šedomodré hladině s bílými čepičkami. Skoro slyším, jak to zasyčí, když zanořím chodidlo do chladné vody. Ááách, úleva. Pokládám půjčený měkký longboard pro začátečníky na hladinu a jakmile mě mine druhá vlna, naskočím a břichem se uvelebím doprostřed. Pádluj! Vlna přede mnou. Zatlačit špičku prkna pod hladinu a sklonit hlavu, překulí se mi přes záda. Pádluj. Další. A další. Svaly na rukou bolí, ale dokázala jsem to.
Otočím se čelem ke břehu a sednu si obkročmo na prkno. Užívám si houpání vln. Dívám se, jak se zvedají a lámou přede mnou v místech, kde jsem s nimi před chvílí bojovala. Můj parťák mě pádluje pozdravit na svém krátkém rychlém prkně. Na chvíli jsem ho ztratila z dohledu. Od rána nevylezl z vody, užívá si dnešní mírné vlny, i když by zvládl i větší. Pro mě jsou tyhle tak akorát. Teď počkám na tu svou, a když ji chytím, pokusím se vstát. Párkrát se mi to už podařilo. Vzpřímený postoj vždycky trval jen krátce, ale radost od rána ještě neskončila.
Sladké volno
Raglan. Vyjela jsem si s přítelem do Mekky surfařů. Máme jen tři dny, vzali jsme si extra volno z práce. Naštěstí je Raglan od Aucklandu jen asi dvě hodiny cesty autem, takže máme spoustu času. Na surfování, čtení, nicnedělání, sushi, koncerty v barech a mise do okolí. Ubytování jsme si raději předem zamluvili, v sezóně je tu dost nabito. K tomu, abyste si Raglan vychutnali, nepotřebujete nic jiného, než plavky a jedny šaty na večer. Pokud nemáte vlastní vybavení, neopren i prkno vám pronajme buď ubytovatel, nebo jedna z půjčoven ve městě a na pláži. Na oficiálních stránkách města si můžete najít, co potřebujete.
Raglan je mezi místními i turisty oblíbeným místem pro aktivní odpočinek, hlavně ten na pláži a ve vlnách. Městečko leží na západním pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu a jeho černé vulkanické pláže neúnavně propírá divoké Tasmanovo moře. Tady je ale díky jedinečným přírodním podmínkám síla příboje učesána do úhledných řádků, které míří na Manu Bay, Whale Bay, Vortex Bay a Ngaranui Beach a láká začátečníky i surfující nomády. Celkem v okolí Raglanu najdete tři surfařská místa světové třídy a není náhoda, že kultovní film Endless Summer se natáčel právě tady.
Když vás pádlování proti vlnám přestane bavit, můžete podniknout túru na nedalekou Mt. Kairoi, vyhaslou sopku opředenou maorskými legendami a užít si novozélandskou “buš” a vodopády. Ale popravdě, kdo by chodil do lesa, když na pláži je tak dobře? Vhod každopádně přijde pauza ve městě, kde můžete bez výčitek sledovat opálená těla a hippie auta mířící k pláži a vychutnávat si přitom v malebných uličkách (ve srovnání j jinými novozélandskými městy: nečekejte francouzskou riviéru) typickou kávu s mlékem “flat white”.
Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Život na Novém Zélandu
Když jsem v říjnu sama odjížděla z Čech do neznáma na druhý konec světa, nikdy by mě nenapadlo, že život na Zélandu bude tak báječný. Zařídit si práci a bydlení, všechno šlo naprosto hladce a rychle, a tak jakmile se přihlásilo léto, mohla jsem si dovolit menší prázdniny a vyjet s kamarádkou na kurz surfování. Tehdy jsem poprvé zakusila kouzlo tohoto sportu a Raglan pak byl jasná volba pro můj další výlet. Jedno z mnoha dobrodružství se surfem i bez něj na souostroví Aotearoa.
Nový Zéland není jen Mekkou surfařů, oblíbili si jej i vášniví fotografové a turisté. Pobyt v přírodě je teď ale jiný kvůli omezením při kempování. |
Ani největší surfováním posedlý nadšenec – našinec- pravděpodobně na Zéland nepojede jen kvůli vlnám. Je to docela z ruky. Ale ať už jsou vaše důvody, proč chcete jet na Zéland jakékoliv, zvažte surfování jako jeden navíc. Rozhodně to stojí za to.
Pokud uvažujete o Novém Zélandu v rámci programu working holiday, mám pro vás pár tipů:
- nenechávejte věci na poslední chvíli. Zažádejte si o vízum včas, abyste nebyli překvapeni, že pro daný rok je kvóta vyčerpána.
- Načasujte si odjezd: například na práci v pohostinství je lepší jet raději v říjnu nebo listopadu, na česání ovoce později.
- Zorientujte se v “paperwork”, jež vás čeká před odjezdem i po přiražení k břehům Aotearoy.
- Prostudujte si stránky ragbyového teamu All Blacks, abyste byly připraveny (pro ženy v tomto případě) až potkáte některého z chrabrých bojovníků.
- Cokoli sháníte, od auta a počítače po bydlení najdete na www.trademe.co.nz.