Covid, zdraví a bezpečnost

27. 4. Cestující ze zahraničí musí předložit negativní test ne starší 72 hodin. Avšak aerolinky požadují předložení testu již před odbavením jako podmínku přepravy. Test ne starší 72 hodin je nutné předložit i při odletu ze země. Hranice s okolními zeměmi jsou uzavřeny s výjimkou Uzbekistánu (od. 1.10. otevřeny). Hranice s Kyrgyzstánem otevřena jen pro kargo. 

Od 1.3.2021 cestující, kteří se prokáží certifikátem o očkování proti covidu, které se uskutečnilo před měsícem nebo i dříve, nemusí mít u sebe negativní test. Pokud předloží doklad o očkování starý dva nebo tři týdny, negativní test bude vyžadován.

9. 4. Vstup do Tádžikistánu je opět možný po předložení PCR-testu ne staršího než 72 hodin, případně certifikátu o očkování (pak není nutné předkládat PCR-test).

14.10.2020 Pro cestovatele je vstup do země zakázán, lety jsou zrušeny.

Tádžikistán je země se špatnou ekonomikou a velkou nezaměstnaností, důsledkem je zvýšená pouliční kriminalita, která roste zejména v době hospodářské krize, kdy mnozí gastarbeitři nemohou sehnat práci za hranicemi. Větší riziko je pochopitelně v nočních hodinách, avšak neznamená to, že nelze po Dušanbe cestovat večer. Vyskytují se kapesní zloději, zejména na bazarech. Z hlediska cizinců je třeba věnovat kriminalitě běžnou ostražitost. Problémem mohou být úředníci a zejména policisté, kteří se mohou pod různými záminkami pokoušet vymáhat úplatky z cizinců (oblíbeným místem je památník Ismoila Sómóního v Dušanbe, kde si policisté berou záminku „fotografování strategického objektu“).Obecně fotografování čehokoliv může být pochopeno jako „špionáž“. V politickém životě se objevují občas atentáty na některé starosty či jiné státní představitele. Obvykle však při nich jde o srážky mezi vládnoucími klany či mafiánskými strukturami. Tajná policie může odposlouchávat například hotelové telefony.


Zdravotnická péče je špatná, pouze v Dušanbe se nacházejí soukromé kliniky, které jsou poměrně nákladné. Lidé obvykle chodí do lékáren, kde kromě léků hledají i radu namísto doktora. V Tádžikistánu je akutní nedostatek kvalitních zdravotníků. Platba za poskytnutou péči je však vyžadována v hotovosti, pojištění se neuznává (náklady lze přeúčtovat po návratu pojišťovně). Cestovatelům v Tádžikistánu hrozí i tyfus, především v Dušanbe a okolí, riziko nákazy je také v jižních oblastech. Obecně se nedoporučuje pít nepřevařenou vodu z vodovodu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: