Umajjovská mešita v syrském Damašku je jednou z největších a nejstarších mešit světa, přestavěná mezi lety 706 – 715 z křesťanské baziliky Jana Křtitele, která vyrostla na místě původního prastarého chrámu boha bouří a hromovládce Hadada.
Výlet do země, kterou v současné době známe spíše z médií, cesta za prosincovým teplem (jak jsem si naivně myslel), krok za poznáním novodobé války… Na začátku se zdála nabídka mé kamarádky cestovatelky Jolany Sedláčkové z Jihlavy naprosto bláznivá, za týden jsem už měl pořízenou letenku a čekal mě zajímavý krátký výlet do Sýrie s dalšími pěti cestovateli.
Humanitární situace uvnitř Sýrie se nadále komplikuje. Každý třetí Syřan je uprchlíkem ve vlastní zemi. Lidé utíkají před ozbrojeným konfliktem nebo bombardováním a nemají se kam vrátit.
Zítra, 15. března, uplynou přesně tři roky od začátku války v Sýrii. Zprvu poklidné protesty v rámci Arabského jara přerostly v krvavý konflikt mezi režimem Bašára Asada a opozicí, který se rychle stal nejhorší humanitární krizí 21. století. Jak si katastrofu, která o víkendu načne svůj čtvrtý rok, představit?
Stačí jedno malé nesmyslné sjetí z cesty, jen jedna chybička a dostanete se do konfliktu s armádou. A přitom jste si jen chtěli udělat radost a umístit ve vyprahlé krajině kešku…
Pokračující konflikt v Sýrii prudce zhoršuje humanitární situaci v zemi. Boje, rychlý nárůst cen potravin i kolaps základních služeb donutili už více než šest milionů lidí, tedy téměř každého třetího Syřana, opustit svůj domov.
Syřan Samí chtěl stejně jako mnoho krajanů uniknout dělostřelecké palbě a bombám, které padaly na jeho vesnici. Ale místo, aby odvezl rodinu do jiné země, odvedl ji do podzemí. Již sedm měsíců všichni žijí v místnosti vytesané do skály v pohoří Džabal az-Závíja, v prostorách, jejichž stěny jsou plné rytin a výklenků.
Aby byla i města v poměrně suchých oblastech zelená, vymysleli lidé norie, vodní kola čerpající vodu z velkých hloubek. Ta je pak většinou používána k zavlažování. Norie najdete nejen v muslimských oblastech, ale i v Evropě.