Doprava

Do Sýrie se nejčastější cestuje letadlem. Několik aerolinek létá z Prahy do Damašku (přímý let ČSA v současnosti neoperuje, nicméně letecké spojení je dostupné denně). Jet se dá i po souši, a to buď autem či autobusem přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Cesta je poměrně příjemná, ale zdlouhavá. Železniční spojení se nedoporučuje. Lodní doprava mezi Evropou a Sýrií neexistuje. Z letiště v Damašku jezdí do centra autobus (společnosti Karnak) zastávka je přímo před halou.

[cut]Po Sýrii lze cestovat mnoha způsoby, doprava je levná a funkční (kromě několika míst jako pouštní zámečky a některé křižácké hrady a mrtvá města kolem Halabu se lze dostat všude veřejnou dopravou). Na místa mimo dosah veřejné dopravy je možné se dostat pronajatým taxi nebo stopem, který v Sýrii funguje báječně. Městská doprava – minibusy i taxi jsou levné. Vnitrostátní letecké spojení (Syrianair) existuje z Damašku do Aleppa, Lattakie a Deir ez Zoru. Ceny nejsou vysoké, ale času mnoho neušetříte. Navíc ceny autobusové dopravy jsou ještě několikrát nižší. Železniční doprava existuje, ale někdy je komplikované sehnat jízdní řád. (Raritou je svezení tzv. hidžázskou dráhou, která směřovala z Damašku na Arabský poloostrov a jistě ji znáte z historek Lawrence z Arábie.) Společné dálkové taxi (servís) nemá pevný jízdní řád, vyjíždí po obsazení všech míst, taxi směrem do Jordánska jsou většinou staré vysloužilé americké limuzíny z 50. a 60. let. Cena za osobu je vyšší než u autobusu, ovšem existuje jen málo míst, kde se podobným autem svezete.

Tipy cestovatelů:

* Z letiště v Damašku do centra města se vyplatí jet autobusem. Jezdí každou půlhodinu (i v noci), staví přímo před letištní halou a stojí to pro jednoho člověka a bágl 75 syrských liber (1 americký dolar je asi 46 SP). Taxíkem je to podstatně dražší. Zpátky na letiště odjíždí autobus z místa kousek od centra, ale špatně se to hledá. Lze se tam svézt taxíkem, místo se jmenuje Baramka.

*Po prílete vyplníte vstupný formulár, dobre si ho uložte, pri odlete ho budete musieť odovzdať. Na letisku sú 3 bankomaty, často však v nich nie sú peniaze alebo sú nefunkčné. To sa týka bankomatov v celej Sýrii. Nachádza sa tu aj jedna zmenáreň – menia len USD.  Z letiska (pri východe zabočte do ľava a pokračujte asi 150m) odchádzajú do centra mesta – aj v noci – každú hodinu autobusy; cena 75 SYP osoba  + 25 SYP za batožinu. Môžete si zobrať aj taxík 700 – 800 SYP (reálna cena 240 SYP). Späť z mesta sa nám na letisko autobusom dostať nepodarilo, nikto nám nevedel povedať, odkiaľ autobusy presne odchádzajú. Pri odchode zo Sýrie najskôr prejdete kontrolou batožiny, až potom check-inom. Odovzdáte formulár, ktorý ste pri prílete vyplnili a dostanete do pasu výstupnú pečiatku. Neodporúčam konzumovať jedlo v Tranzit bare. Jedlo je staré a pokazené. Duty free shop ponúka staré cukrovinky, šatky a galábije. Sýrske líry sa pokúste minúť ešte pred odletom, v SR sú nevymeniteľné. Taxa 1500 SYP, ktorú pri odlete spomínajú všetci cestovatelia spred roka, sa nevyberá!

* Velký pozor při odletu z Damašku! Kdokoli vyjma dětí platí na letišti při odletu taxu ministerstvu vnitra ve výši 1500 SP (33 dolarů, lze si na místě vyměnit). Bez bumážky o zaplacení vás nepustí dál, takže neutrácet všechny peníze!

* V Sýrii funguje dobrá síť velkých, kvalitních a levných klimatizovaných autobusů mezi všemi většími městy. Lístky (s místenkami) se prodávají vždy v příslušné kanceláři (ne až v busu!), je nutno se doptat. Cizinec musí při koupi lístku ukázat pas, na autobusových nádražích jsou i bezpečnostní rámy. Ceny jsou vlídné (Damašek-Palmyra 200 SP, Damašek-Aleppo 250 SP, Damašek-Tartus 105 SP, Damašek-Bosra 105 SP apod). V autobusech pekelně řve TV s arabským akčním filmem či telenovelou, takže kdo chce spát, špunty do uší s sebou. Na různé směry jsou v Damašku různá autobusová nádraží a i taxikáři v tom mají hodně velký zmatek. Na většinu směrů (Palmyra, Aleppo aj) se jede z autobusáku s názvem Harasta pulman na východě města, do Bosry z autobusáku Sanomario, do Malúly z autobusáku Zablatani atd.

* Ve velkých městech jsou levné i městské busy (lístek cca 40 SP), ale je problém se dopátrat, kam jedou a kde vystoupit, vše je v arabštině. Jinak po městech i mezi městy na kratší vzdálenost jezdí malé mikrobusy, dolmusy. Ceny také vlídné (Damašek-Malúla, což je asi 50 km, jen 40 SP).

* Jinak všude moře žlutých taxíků, ale tam je nutné se poprat o každou cenu, na začátku nasadí až několikanásobek běžné taxy. Když se na ceně taxíka nedohodnete dřív, než se rozjede, a pak po nedohodě chcete po pár desítkách metrů vystoupit, chce taxikář i za těch pár metrů, co vás popovezl, nekřesťanskou sumu. Nediskutovat a trvat si na své ceně. Obvyklé svezení po Damašku pro cizince cca 100-200 SP, domorodec to má tak za 30-50 SP. Taxametr je naprostá výjimka. Menší lupiči jsou starší řidiči v oprýskaných autech.

[/cut]

Stejně jako u nás se jezdí v Sýrii vpravo. Půjčení auta není drahé u lokálních firem, auto ovšem nebývá pojištěno, u Avisu nebo Europcar jsou ceny srovnatelné s Evropou. Věk řidiče by měl být minimálně 21 let. Nafta je prakticky skoro zdarma, ovšem benzín „super“ se blíží našim cenám. Při dopravě po vlastní ose hrozí komplikace na hranicích, protože musíte zaplatit velmi vysokou pojistku. Také se tu příliš nedodržují dopravní předpisy a dopravní značení je převážně pouze v arabštině.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: