Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Kandy je jedno z nejvýznamnějších srílanských měst a druhé největší na ostrově. Jde také o poslední hlavní město Sinhálského království s dodnes je symbolem sinhálské kultury. Přečtěte si reportáž Terezy Kramplové, co při návštěvě města nevynechat.
Název města pochází ze sinhálského výrazu „kande uda rata„, což v překladu znamená „město v horách“. Poloha Kandy je strategická, město se dá dobře bránit a proto sem byl přesunut v 16. století královský dvůr. Co tedy nevynechat, až se sem vypravíte?
Pokud sem přijedete jako my autobusem (ale vlastně i čímkoliv jiným), na příjezdu do města vás uvítá smog a kouř výfukových plynů, troubení tuktuků a do toho se přimíchávající pach odpadků. Je to vlastně jako ve většině velkých srílanských měst. Rozhodně se ale nenechte odradit a pokračujte dál. Až se ubytujete v některém z koloniálních domů v centru, sednete si na terasu s čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou a budete se kochat výhledem najezero Kandy, rozhodně na toto město změníte názor.
Šrí Daladá Maligawa
Chrám Šrí Daladá Maligawa ležící na břehu kandijského jezera určitě musíte zařadit na seznam míst, která zde navštívíte. Patří mezi nejvýznamnější buddhistiké památky vůbec. V chrámu je totiž uložena cenná relikvie –Buddhův zub. Rozsáhlý chrámový komplex plný buddhistických svatyní provoněný vůní vonných tyčinek a lotosových květů rozhodně stojí za prohlídku.
Při vstupu si dejte pozor, abyste byli opravdu dobře zahaleni. Nutné je mít zakrytá kolena a lokty a to pořádně – naše snaha zabalit se všemožně do šátků se nesetkala s úspěchem. Pokud se obsluze při vstupu zdá, že máte šátek kolem ramen moc krátký či moc průhledný, vrátí vás zpátky a vy se budete muset jít buď převléci, nebo si zakoupit od místních prodavačů předražené sarongy.
Před stupem je také nutné odložit obuv za drobný poplatek do úschovny a projít řadou bezpečnostních opatření. V roce 1998 zde totiž došlo k teroristickému útoku, při kterém zahynulo 20 osob a chrám byl poškozen. Poté už můžete s davy věřících (ano, vzhledem k popularitě chrámu se jedná doslova o davy) pokračovat dovnitř. Po cestě si v různých stáncích můžete zakoupit květinové oběti pro Buddhu a položit je před některou z jeho soch.
Tereza není jediná z redakce, která Srí Lanku v poslední době navštívila. Na tento ostrov se také letos na jaře vydala naše kolegyně Petra Greifová. Jak se jí tam líbilo a co viděla si můžete přečíst v článku Redakce na cestách.
Pamatujte, že k Buddhovi se nikdy nesmíte otáčet zády. Vzhledem k množství soch v chrámu je to ale občas trochu problém a možná se i vy setkáte s laskavým upozorněním od obsluhy. Samotný Buddhův zub mohou spatřit pouze vyvolení, ale schránu, ve které se nachází a která se skládá ze sedmi částí, mohou spatřit věřící i turisté, kteří se do chrámu vypraví.
Procházka kolem jezera Kandy a starou částí města
Pokud se vám v nabitém programu povede ušetřit část dne, kdy byste si v klidu mohli projít promenádu okolo jezera, pochutnávat si přitom na pražené cizrně od místích prodavačů a nasávat kandyjskou atmosféru, rozhodně si jezero obejděte. V pouličních stáncích můžete také nakoupit drobné suvenýry. Dejte si ale pozor, abyste se kolem jezera procházeli během dne. Kromě toho, že jsme v průvodcích četli nejedno varování ohledně zhoršené bezpečnosti (naštěstí jsme tuto zkušenost neměli osobní), večer se na stromy okolo vody slétají hejna ptáků a po promenádě se téměř nedá projít, aniž byste si odnesli nějaký ptačí suvenýr na hlavě nebo ramenou 🙂
Pokud vás už všechno turistické pozlátko unaví, doporučuji zabrousit do na první pohled ne příliš vábných křivolakých uliček vedle městkého centra. Zde uvidíte tradiční obchůdky a opravdový život místních lidí. Uvidíte uličky, které každý den z rána ožívají ruchem místních, nakoupíte zde to nejčerstvější ovoce, prohlédnete si obchůdky s obilím, sušenými rybami, čerstvými rybami, čajem, pečivem a vším možným i nemožným. Místní prodavači jsou velmi milí a ochotní a kromě toho, že budou nejprve překvapení, kde jste se tam vůbec vzali, dovolí vám pořídit fotky a ještě nabídnou betel na žvýkání.
Samostatnou kapitolou by mohla být návštěva představení tradičních tanců. Kandy je nimi proslulé a ani my jsme si je nenechali ujít. Bohužel se často jedná pouze o lákadlo pro turisty, cena vstupného je nadsazená, soubor neprofesionální a ještě vám na konci budou chtít prodat všechno možné i nemožné. Shodli jsme se ale, že pokud bychom představení neviděli, rozhodně by nás to mrzelo, takže mé doporučení je – za návštěvu to stojí, ale nečekejte žádné zázraky 🙂
Kandy turistické i baťůžkářské
Pokud se do Kandy vypravíte, můžete si ho užít po svém (vlastně jako celou Srí Lanku). Můžete dorazit letadlem či taxíkem, ubytovat se v luxusním hotelu, najmout si průvodce, který vás provede těmi nějdůležitějšími místy, večer strávit popíjením koktejlů v luxusní kavárně, kam místní noha nevkročila. Nebo můžete dorazit přeplněným autobusem, kde vám na klín posadí dvě malé děti a slepici k tomu, ubytovat se ve staré čtvrti v tradičním hostelu, projít si ty nejzapadlejší uličky města a na jídlo chodit s místními do jídelny na výborné samosy a čerstvou ovocnou šťávu za hubičku. Pokaždé z toho budete mít asi jiný dojem, ale v obou případech si Kandy užijete!
Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz