Oficiální měnou Spojených arabských emirátů je dirham (AED, běžně používaná je zkratka Dh). Dirham se dělí na 100 fils. Existují bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů, mince se vydávají v hodnotách 1 Dh a 5, 10, 25 a 50 filsů (5 a 10 filsové mince se ale používají jen zřídka).
Dirham byl v roce 1985 svázán pevným kursem s americkým dolarem, proto se 1 USD rovná 3,671 Dh. V SAE neexistují žádné restrikce na cizí peníze, teoreticky lze proto vyměnit téměř jakoukoliv světovou měnu. Doporučujeme mít u sebe dolary či eura. Aktuální přesné kursy najdete například v místních novinách.
Nejlepší kursy na výměnu peněz nabízejí soukromé směnárny, které se nacházejí zejména v centrech velkých měst. V Abu Dhabi najdete nejvíc směnáren kolem Liwa Street poblíž trhu Central Souq. V Al Ainu je kancelář UAE Exchange Centre na Abu Bakr Al Siddiq Street, směnárny se nacházejí také kolem Velké mešity (Grand Mosque). V Dubaji se koncentrují v centrálních oblastech Deira a Bur Dubai, v Sharjah zejména u Blue Souqu na Arouba Street a také na Rolla Square. Směnárny otevírají později než banky, obvykle fungují od 8.30 do 13.00 hod. a pak od 16.30 do 20.30 hod., v pátek mnohdy jen odpoledne.
Využít lze také služeb rozsáhlé sítě bank, i když tady už bývají kursy méně výhodné. Většina bank v Abu Dhabi se nachází v centru města, především na ulicích Sheikh Hamdan bin Mohammed Street a Sheikh Khalifa bin Zayed Street, v Al Ainu kolem kruhové křižovatky s hodinami a u hlavní pošty. V Dubaji má většina mezinárodních bank pobočky podél Khalid bin Al Waleed Road ve čtvrti Bur Dubai. V Sharjah se banky soustřeďují na Burj Avenue (také se jí říká Bank Street).
Peníze vymění i na recepci v hotelech, tam ale bývají kurzy nejméně výhodné a ještě se často odečítá provize.
Ceny:
V SAE je všeobecně draho. Levnější, a to podstatně, jsou pouze pohonné hmoty. Platíte-li kartou a obchodník se vás zeptá, zda chcete platit v měně místní nebo domácí, zvolte vždy měnu místní.
Ceny ubytování se liší od místa. Nejdražšími lokalitami jsou přímořské oblasti nově vystavěných zástaveb, v Dubaji např. Jumeirah, kdy se cena ubytování může vyšplhat až k několika desítkám tisíc korun. Naopak nejlevnější je ubytování v tzv. starých městech, v Dubaji v Deiře, kde dvojlůžkový pokoj pořídíte za přibližně 1 500 Kč. Výborným pomocníkem jsou stránky či aplikace booking.com, vždy nabízí akční slevy.
Nejlevnějším způsobem stravování je nákup surovin v supermarketech. Přesto počítejte až s dvojnásobkem cen u základních potravin než v ČR. U fastfoodového občerstvení jsou ceny jeden a půl násobek cen u nás. Ve starých městech dostanete porci jídla (např. kebab a hranolky za cca 150 Kč).
Alkoholu se zde nenapijete, pokud si ho nepřivezete z ČR, nekoupíte na letišti při příletu nebo nemáte známého, který vlastní licenci pro nákup alkoholu ve speciálních prodejnách pro cizince.
Panuje u nás rozšířený názor, že do Emirátů se jezdí na nákupy. Vzhledem k momentálnímu kurzu dirhamu je pro nás oblečení i při sezónních slevách velice drahé.
Spropitné:
V SAE se rozhodně nestane, že by na vás byl někdo nepříjemný, pokud nedostane drobné navíc, jako například v některých českých podnicích. Spropitné se tu nevyžaduje, ale jako všude, i zde je rozšířené a sluší se ho dát, budete-li s obsluhou spokojeni.
Výjimku tvoří lepší restaurace, které si přímo účtují poplatek za obsluhu (service charge) – v Abu Dhabi je to 16 %, v Sharjah 15 % a v Dubaji 10 % z celkové částky, kterou v podniku utratíte. V restauracích, kde se tato přirážka na účtu neobjeví, se dává spropitné 10 %. Občas se dává na závěr pobytu spropitné i recepčnímu v hotelu, to je však čistě věc osobního rozhodnutí.
[cut]Řidiči taxíků sice spropitné neočekávají, většinou to však bývají lidé z chudých asijských států, pro které každý dirham navíc znamená velmi cenný příjem. 2 Dh se obvykle dávají obsluze benzínového čerpadla (natankují i umyjí skla), pracovníkům supermarketů balícím nákup do tašek i nosičům zavazadel v hotelech.[/cut]
Ubytování:
Hotely
Ubytování představuje při návštěvě SAE většinou nejmarkantnější položku v rozpočtu celé cesty. Zdejší hotely se převážně řadí do kategorie čtyř- a pětihvězdičkových, mnohem méně jich má tři hvězdičky a levnější hotely představují ještě menší skupinu. Vydané peníze ovšem bohatě vynahradí vysoký standard poskytovaných služeb od restaurací po plážová zařízení a sportoviště či komunikační zařízení pro obchodnickou a manažerskou klientelu.Bazén či fitness má téměř každý hotel. Mnoho špičkových hotelů vedou západní manažeři, kteří již nasbírali cenné zkušenosti v jiných turistických destinacích světa. V SAE se zabydlela většina známým nadnárodních hotelových řetězců. Nad všemi ovšem dosud ční vlajková loď mezi zdejšími hotely – superluxusní Burj al-Arab v Dubaji, který se vychloubá sedmi hvězdičkami (přestože oficiální hodnocení připouští maximálně pět hvězdiček).
Zvažujete-li individuální cestu do SAE, vybírejte hotel, který zařizuje vstupní víza (u čtyř a pěti hvězdičkových to bývá standard). Cenově výhodnější ovšem bývá zakoupit si ubytování přes cestovní kancelář. Ty dostávají od hotelů množstevní slevu a při samostatné objednávce za tak nízkou cenu ubytování nepořídíte. Výrazné slevy nabízejí hotely přes léto, kdy zde panují nesnesitelná vedra.
Hotelové apartmány
Nejsou to klasické hotely, jejich pokoje jsou více zařízené, mívají i kuchyňku. Využívají je jak turisté, tak lidé, kteří tráví v SAE delší dobu. Většina těchto ubytovacích zařízení má od 15 do 60 pokojů, ale například dubajský Al Bustan Residence jich nabízí 640. Ceny jsou většinou nižší než v klasických hotelech, některé nabízejí pokoj i za 200 Dh na noc, což představuje na místní poměry přijatelnou cenu.
Vládní ubytovny