Doprava

Přijezd a odjezd: Do Emirátů se nejčastěji vstupuje na mezinárodních letištích v Dubaji a Abu Dhabi. Přechod do Ománu se nejčastěji řeší letecky nebo autobusem v rámci organizovaných zájezdů. V oblasti celého Arabského poloostrova (Gulfu) je nejdostupnější se pohybovat letecky.  

Většina hotelů zajišťuje pro turisty (i individuální) bezplatný transfer přímo z letiště. Hned při ubytování si pak na recepci obvykle vyžádají cestovní pas a nechávají si jej po celou dobu pobytu. Na požádání vám pas samozřejmě vydají, ale jako doklad plně postačí mít u sebe kopii víza.

Na Dubajské letiště vede od roku 2010 metro.

Doprava na místě:

Automobilem

Pro poznání SAE se jako jednoznačně nejlepší varianta nabízí vypůjčení automobilu. Zvláště v Dubaji a Abu Dhabi sídlí hlavní nadnárodní půjčovny. Pobočky mají na letištích i ve velkých hotelech. Oproti mnoha malým místním půjčovnám jsou jejich ceny vyšší, zároveň ale poskytují větší komfort. V případě nehody se navíc na jejich služby můžete lépe spolehnout. Pokud vám nezáleží na ceně, doporučujeme smluvit si pronájem auta přes cestovní kancelář již při zařizování zájezdu, nebo případně hned po příletu do SAE. Při rezervaci přes internet se často nabízejí slevy.

Ceny pohonných hmot jsou v Emirátech nízké. Půjčení auta lze zajistit přes spousty mezinárodních půjčoven, ceny srovnatelné s Evropou. K řízení potřebujete český ŘP a mezinárodní ŘP.

V porovnání s ostatními arabskými zeměmi se řidiči v SAE chovají celkem slušně. Přesto budete muset dávat mnohem větší pozor než na evropských silnicích. Jízda místních řidičů může být často chaotická a nepředvídatelná. Zvláště ve městech je nutné mít oči na stopkách a neustále si přes zpětná zrcátka hlídat všechny strany.

Přestože dopravních policistů mnoho neuvidíte, dodržujte raději předpisy a nekopírujte způsob jízdy místní řidičů. Zejména v Dubaji policie používá radary a kamery ve velkém. Případnou pokutu na viníkovi může vymáhat i po několika měsících. Pokud není určeno jinak, povolená rychlost ve městech a vesnicích se pohybuje mezi 60–80 km/h, mimo pak 100–120 km/h, což je zároveň nejvyšší povolený limit i na dálnici. Překročení rychlosti poznáte v autech z půjčovny snadno, většina má nainstalovaný akustický omezovač. Ten spustí velmi nepříjemný pískavý signál, jakmile ručička na tachometru překročí hodnotu 120 km/h.

Při řízení se nesmějí používat mobilní telefony. Řidiči se musí před jízdou vyvarovat alkoholu, při případné kontrole se netoleruje jiná než nulová hodnota v krvi. Povinné je použití bezpečnostních pásů a děti do 12 let nesmějí jezdit na předních sedadlech.

Na hlavních silničních tazích v Dubaji, Abu Dhabi a také Sharjah se raději vyvarujte se dopravních špiček. Kolony se tu tvoří zpravidla ráno od sedmé do deváté hodiny, v poledne po jedné a k večeru mzi osmnáctou a dvacátou hodinou.

Moderní několikaproudá a plně osvětlená dálnice (Emirates Highway) spojuje Abu Dhabi s Dubají. Na rok 2005 se plánuje její prodloužení přes Sharjah, Ajman, Umm al Qaiwain až do Ras al-Khaimah.

Hotely mají většinou vyhrazené prostory k parkování. Odstavit auto se dá často při chodníku na ulicích, nebo na velkých parkovištích. V Abu Dhabi se za použití parkoviště většinou neplatí, červeně označená místa jsou blokována pro hasiče či záchranku. Budují se tu také velké několikapatrové garáže. V centru Dubaje by měl fungovat placený parkovací systém. Hodina stojí 2 Dh, nejdéle lze zůstat čtyři hodiny. Parkovací lístek se kupuje v automatu u parkovišť a dává se za přední okno. Ve čtvrti Deira se nacházejí dvě velká krytá parkoviště: poblíž trhu s kořením (Spice Souq) a u náměstí Bani Yas Square.

V případě jakékoliv dopravní nehody se musí vyčkat příjezdu policie a odjet lze teprve s jejím svolení. Výjimku představuje emirát Dubaj, kde není třeba policii volat, pokud nedošlo ke zranění a řidiči mají k dispozici správné formuláře pro pojišťovnu (informujte se v půjčovně). Půjčovnu je třeba upozornit v každém případě. Při vážnější nehodě pak volejte celostátní tísňovou linku 999, anebo pohotovostní služby jednotlivých emirátů a měst:

Autem do hor a pouště

Do Hajarských hor, vádí či odlehlejších pouštních oblastí asfaltové silnice většinou nevedou. Pokud již cesty existují, tak jen makadamové či kamenité. Výlety džípem sem organizuje řada cestovních kanceláří a turistických agentur. Kdo terénní automobil nikdy neřídil, měl by se spíše spolehnout na jejich služby. Některé agentury pořádají kursy řízení v poušti.
Pokud budete chtít vyrazit do hor či pouště sami, nezbývá než si pronajmout auto s pohonem všech čtyř kol. Měli byste se držet vyježděných kolejí, abyste neničili pouštní krajinu. Nezbytností je tažné lano a lopata a samozřejmě také zásoby pitné vody. Pokud s terénním vozem uvíznete v písku, někdy pomůže upustit trochu vzduchu z pneumatik, odstranit písek před koly a položit před ně kobereček, kartón či uschlé palmové větve. Potom pomalu nastartajute motor a vaši spolucestující musí tlačit. Každopádně při cestě do pouště (ale i do hor) důrazně doporučujeme, aby spolu vždy jezdila minimálně dvě auta. Hodí se mít po ruce GPS a mobilní telefon.Pro delší výlety do pouště či do hor je neocenitelná publikace UAE Off-Road Explorer (nakladatelství Explorer Publishing) s mnoha satelitními mapami, orientačními GPS body, bezpečnostními radami a tipy. Zakoupit ji můžete v knihkupectvích v Dubaji či Abu Dhabi, případně také přes internetová knihkupectví. Webové stránky dubajského Emirates Off Road Clubu nabízí praktické rady pro řízení do pouště i tipy na různé trasy doplněné mapkami a orientačními GPS body(www.uae4x4.com). Veřejná doprava Mezi jednotlivými emiráty nefunguje pravidelná autobusová doprava. Meziměstské autobusové spoje jezdí pouze v rámci emirátu Abu Dhabi a Dubaje. Dopravu do menších emirátů zajišťují minibusy (pro 14 lidí), které kopírují i trasy autobusů. V systému minibusů je ale poměrně složité se orientovat. Spolehlivě jezdí mezi Dubají a Abu Dhabi. Zdaleka nejvyužívanější způsob veřejné dopravy, a to jak ve městech, tak mezi nimi, představují taxíky.[cut] Hlavní nádraží v Abu Dhabi se nachází na ulici East Road.

Autobusy

Autobusy jezdí do Al Ainu, Liwy a dalších měst v emirátu. Vyjíždějí odsud také spoje do Ománu (od Madinat Zayed Shopping Centre na rohu East Road a Zayed the Second Street). Autobusy jsou čisté a klimatizované. Vedle se nachází stanoviště minibusů, které jezdí po stejných trasách jako velké autobusy. Město Dubaj provozuje veřejnou autobusovou dopravu od 6.00 do 23.00 hod. Jízdenka stojí 1–3.50 Dh podle cílové stanice, platí se řidiči a raději si připravte přesnou částku. Trasy a čísla autobusů jsou uvedeny v arabštině i angličtině. Jízdenky, jízdní řády a plánky tras dostanete na hlavních autobusových stanicích v Bur Dubai (Al Ghubaiba Road) a v Deira (blízko Gold Souqu).
Meziměstské spoje jezdí pouze do Hatty (každou hodinu) a do ománské metropole Muscat (dvakrát za den, cesta trvá 5–6 hodin).Spojení s ostatními emiráty zajišťují minibusy (Dubai Transport minibuses), nastoupit se ovšem dá pouze v Dubaji.

Taxi

Ceny dopravy městské, taxíků i příměstské dopravy jsou srovnatelné s cenami u nás. Vše je čisté a maximálně klimatizované. U taxíků ceny domluvte předem.

Orientace

Značení směrů bývá obvykle velmi kvalitní, mnohem horší je to s názvy ulic. Ty bývají většinou napsány jak arabsky, tak anglicky. Přepis z arabštiny se ale může lišit, což následně vede ke zmatku při vyslovování. Takže se lze setkat nejen s různými nápisy na cedulích a mapách, ale také s odlišně znějícími názvy téže ulice. Další problém při orientaci vzniká tím, že mnoho ulic má několik jmen. Existuje oficiální název, ale ten lidé prakticky vůbec nepoužívají a namísto toho označují ulice podle svých zvyklostí – buď starým nebo neoficiálním jménem. Často vám nepomohou ani taxikáři, kteří v některých případech neznají ani jeden název a spíš se orientují podle tržišť, nákupních center, hotelů, institucí a kruhových křižovatek. Právě při orientaci ve většině měst SAE hrají kruhové křižovatky velmi důležitou roli. Protože uprostřed nich většinou stojí nějaký velký pomník, každý je zná a tak slouží jako orientační body.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: