Na konci roku 2019 Saúdská Arábie poprvé v historii začala vydávat turistická víza. Do té doby bylo možné tuto zemi navštívit jen s pracovním nebo business vízem. Pro cestovatele se tak otevřela rozlohou 13. největší země světa s mimořádnou historií a přírodními krásami nejvyšší kategorie. Co v Saúdské Arábii vidět a co od ní čekat?
Podnikli jsme průzkumný běžecký výlet do Saúdské Arábie. Ta byla donedávna pro turisty neznámá, dokonce zapovězená. Turistické vízum neexistovalo. Avšak to se změnilo na podzim 2019, kdy Saúdská Arábie zavedla turistická víza a obrovská, přírodou i historií bohatá země se otevřela k poznávání.
Džidda, druhé největší město v Království Saudské Arábie, založené na východním pobřeží Rudého moře už v 7. století. Od samého počátku byla křižovatkou obchodních tras, ale také branou do Mekky, přes kterou přicházeli a dodnes přicházejí poutníci z celého světa.
Stále více zdravotníků a lékařů odchází za prací do Saúdské Arábie, především do Rijádu. Saúdové nepracují a „levná pracovní síla“ z Evropy se sem jen hrne. Jaká je skutečná každodennost jsme se zeptali Zuzany Petříkové.
Po stopách dávné kadidlové stezky se můžete vydat spolu s Romanem Garbou v jeho fotografiích. Zavede vás za „květinovými lidmi“ i na atrakci číslo jedna v Saúdské Arábii.
Mají moře ropy a písku a jednou za rok se tam koná hadždž, velká náboženská pouť muslimů do jejich nejsvatějšího města, Mekky. To je asi tak všechno, co běžně víme o Saúdské Arábii. Co je tam k vidění kromě písku a ropy?