“Doživotí a k tomu ještě 30 let navrch, 18 let nebo dvakrát 25,” odpočítává Mohamed tresty a ukazuje na fotografie mladých Palestinců odsouzených k desítkám let v těch nejhorších izraelských žalářích.
Svatá země je plná překvapení. Přestože by se mohla zdát notoricky známou, každé údolí či pláň v sobě ukrývá poklady historické, kulturní i přírodní. Jenom kousek za magickým Betlémem, schovaný v Judské poušti, čeká na své objevitele například velkolepý klášter Mar Saba.
Autobus se po půlhodinové cestě z Jeruzaléma otáčí za izraelským kontrolním stanovištěm a začíná šplhat po úzkých serpentinách k místu, ze kterého jsou v údolí vidět první betlémské domy.
Ani členové Hamásu netrpí nedostatkem smyslu pro humor. Ten jejich je ale krapet drsnější, o čemž se přesvědčil i novinář Jiří Kalát. Chvilku snad stál i tváří v tvář smrti…
Na ulicích je mnoho lidí a jinak klidné město ožilo tisíci návštěvníky. Je chvíli po poledni, plní se první pivní kelímky a všude voní pečené maso. Palestinský Oktoberfest, od roku 2005 konaný každoročně v městě Taybe (v arabštině znamená chutný) může začít.
Palestina patří k nejvýbušnějším místům na zemi. Konflikt trvající několik desetiletí s sebou přináší bezpečností rizika pro „nezávislé cestovatele“ mnohdy neznámé.
Hustota obyvatel je v Gaze hned třicetkrát vyšší než v České republice. Zejména dětí je na ulicích opravdu hodně a turistům dokážou dětské tlupy připravit opravdu horké chvíle.
Hebron leží v oblasti Západního břehu řeky Jordán. Pod palestinskou správou tam na malém prostoru žijí nejen palestinští Arabové, ale i Židé. Město se hlavně kvůli toho stalo jedním z nejvíce výbušných míst v Palestině vůbec.