21.10.2020 Vstup do země se řídí podle izraelských opatření. V současné době není možný.
Palestina patří k nejvýbušnějším místům na zemi, konflikt trvající několik desetiletí s sebou přináší bezpečností rizika pro „nezávislé cestovatele“ mnohdy neznámé. Není to klasická válečná zóna, ale ani oáza míru. Někdy poutník ani netuší, na které straně pomyslné barikády vlastně stojí a jak se tedy má chovat. Však přestože zde probíhají prakticky permanentní střety mezi Izraelci a Palestinci, situace není pro turistu tak zlá, jak by se mohlo zdát z našich médií. Potyčky mezi židovskými osadníky a místními Araby si v poslední době málokdy vyžádají oběti na životech. Většinou skončí u slzného plynu, gumových nábojů a kamenů. IDF (Israel Defense Forces) je dokáže zklidnit a zavést pořádek. Velké jsou také rozdíly mezi Západním břehem Jordánu (ZB) a Gazou. Jelikož druhá jmenovaná je pro převážnou většinu návštěvníků uzavřena, budu se věnovat pouze Judeje a Samaří, jak oblast ZB nazývají Židé. Organizované zájezdy se pohybují po izraelských silnicích, jsou chráněny a zastavují na bezpečných místech, cizincům v nich proto žádné ohrožení nehrozí. Baťůžkáři a trekaři jsou na tom o něco hůře.
Přestože se všude mluví o palestinských teroristech a jejich útocích, oni hlavní nebezpečí pro zahraniční návštěvníky nepředstavují. Napadnutí turisty nepřináší moc příznivý mezinárodní ohlas a každopádně kazí zisky, stejně jako únos či vražda. Tato základní poučka platí (s některými výjimkami) i v Palestině.
Čemu se vyhnout:
Pro cestovatele se na okupovaných územích tak stávají nejvíce nebezpečné tyto tři specifické situace. Měl by si dát vždy pozor, aby si jej Palestinci nespletli s Izraelcem. Z tohoto důvodu je třeba dbát na to, co máte na sobě. Marginální nápisy na tričkách či čepici mohou způsobit vážné problémy. Dalším problémem je setkání s izraelskou armádou, a proto je nutné ctít pořekadlo„armáda má vždycky pravdu“. V neposlední řadě by se turista měl vždy vyvarovat demonstrací, který je v Palestině nemálo. Velice časté bývají protestní akce na přechodu Kalandia mezi Jeruzalémem a Ramalláhem či ve vesnici Bil´in.
Podobných situací jsou desítky. Je dobré si také uvědomit, co komu a jak říkáme. Některé názory a argumentace nemusí vést vždy k pochopení a mohou vést k roztržce. Mnoho témat je velice citlivých a proto je vždy lepší pouze naslouchat, než se hádat. Samozřejmě nesmíme zapomínat na základní pravidla cestování. O zlato pověšené všude na těle a výstavně pohupující se drahý foťák na krku, Vás rád připraví zloděj v New Yorku, Bangkoku i Ramalláhu.
Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cesty na Západní břeh a to již vůbec nemluvím o Gaze. Výjimku tvoří hlavní turistická místa. Palestina by se tak dala rozdělit na tři „bezpečnostní zóny“:
- Hlavní turistické atrakce – mezi ně patří například města Betlém a Jericho, přístupy k mrtvému moři či park Vádí Kelt. V těchto místech není nutné se ničeho bát, bezpečnostní situace je stabilní a cestovatel tak může být v naprostém klidu.
- Velká palestinská města – jedná se především o Nablus či Ramalláh. Do těchto měst není nutné se obávat jet, situace však již vyžaduje určitou opatrnost a obezřetnost. Cestovatel zvládne cestu sám, pokud bude dodržovat základní pravidla slušnosti a vyhne se možným demonstracím, vše bude v pořádku.
- Malé vesnice a uprchlické tábory – tyto místa je dobré navštěvovat s lokálním průvodcem a nebo alespoň někým, kdo mluví arabsky. Vyhrocené vztahy a mnohdy neklidná atmosféra by bez řádného vysvětlení Vašeho původu mohly vést k nepříjemnostem a problémům.
Pět základních pravidel pohybu v Palestině:
1) Sledujte média: na okupovaných palestinských územích se dokáže situace velice rychle změnit a dalo by se říci, že hodně záleží na tom, co přinese ranní zpravodajství. Projevy politiků obou stran dokáží silně pohnout žlučí všem.
2) Neplést se do politiky: v rozhovorech s lidmi se pokoušejte vyhnout politickým tématům (zvláště pokud v nich nejste kovaní) a pokud možno silně neargumentujte. Někdy je lepší včas přestat, než se poté pokoušet rozzuřeným mužům vysvětlit, že Izrael opravdu nepodporujete.
3) Vždy musíte vědět kde jste: pokud se nezávislý cestovatel chce pohybovat sám po Západním břehu vřele doporučuji řádně si prostudovat strukturu Palestiny. Jako například co jsou zóny A,B,C,H1 a H2 atd.
4) Dávejte si pozor s kým jste: vždy se pokuste zjistit o člověku který je s Vámi co nejvíce informací. Klidně to může být člen Hamásu (přeci jenom je to i politická strana) či příznivec jiné teroristické organizace, což Vám může vynést posléze problémy s Izraelci atd.
5) Bacha na to co děláte: pokud Vás někdo zatkne na demonstraci, nikoho nebudete zajímat, že jste nevěděli, o co jde. Stejně pokud budete fotit armádu, děti, ženy či policii, uvědomte si možné důsledky. Na větu „já nevěděl“ může být mnohdy už pozdě.
Samozřejmě nesmíme zapomínat na základní pravidla cestování. O zlato pověšené všude na těle a výstavně pohupující se drahý foťák na krku, Vás rád připraví zloděj v New Yorku, Bangkoku i Ramalláhu.
Přestože všude bývá většinou klid, není dobré zapomínat, že přes toto zdání se stéle jedná o „bojovou zónu“ s živým a stále probíhajícím konfliktem, který není dobré podceňovat. Chovejte se obezřetně, pamatujte na základní pravidla bezpečnosti a dávejte si pozor na to, komu věříte.
Zdravotní péče
Zdravotní péče v palestinských zařízeních je dostačující k ošetření a základní pomoci. Mnoho nemocnic je soukromých či patří pod červený půlměsíc. Vřele doporučuji se zeptat, jestli Vaše pojištění platí v Palestině. Je to území s dosti specifickým politickým statutem a je dobré se přesvědčit, že právě Vaše pojištění na okupovaných územích opravdu platí. Složitější zákroky je zřejmě lepší dělat v Izraeli, stejně jako lidé zvyklí na vyšší standard péče by měli v případě zdravotních potíží odjet do židovského státu. Je nutno se však připravit na přímo závratné sumy, které bude nutno uhradit na místě.
Doporučuje se pít pouze balená voda. Ze své zkušenosti mohu říci, že mi v Palestině nikdy nebylo po jídle či pití zle, ale každý máme jinak stavěný žaludek. Důležité je dodržovat základní hygienické návyky a to by mělo stačit.
Do Palestiny žádné povinné očkování není (vždy je lepší si ověřit před odjezdem), ale doporučuje se vakcinace proti tetanu, žloutence typu A i B a břišnímu tyfu. To by měl bohatě stačit. Zvláště v létě je nutné se chránit před sluncem a dodržovat pitný režim. Ten je zvláště důležitý a nezapomeňte, že čaj a káva odvodňují. S množstvím, které zde vypijete, je dobré pít opravdu dostatečné množství vody.