Kuchyně

Barmská kuchyně je zajímavou směsí barmských, monských, indických a čínských vlivů. Základem každého barmského jídla je rýže, ke které se podávají různá kari, nejčastěji z ryb, drůbeže, krevet a skopového. Barmánci jedí velmi málo hovězího a vepřového masa, neboť jídla z hovězího jsou nepřípustná pro většinu hinduistů a barmských buddhistů a konzumaci vepřového zapovídají natové. Mnoho barmských buddhistů ve skutečnosti nejí maso žádných čtyřnohých živočichů a v průběhu buddhistického půstu v období dešťů jedí pouze syrovou zeleninu a ovoce. Téměř všichni řezníci v Myanmě jsou buď muslimové nebo Číňané.

Barmská jídla je na rozdíl od mnoha čínských pokrmů třeba dlouho připravovat a nejlepší jsou v době oběda, kdy jsou čerstvě uvařená. Barmská kari jsou v Asii nejmírnější co se týče použití chilli a mnoho kuchařů chilli vůbec nepoužívá. Kari se obvykle připravují tak dlouho, dokud se z jednotlivých přísad oddělí olej a plave na povrchu. V některých restauracích ještě olej přidávají, protože jídlo stojící v hrncích i po několik hodin je pod vrstvou oleje chráněno před znečištěním hmyzem a bakteriemi.

Oblíbeným zakončením barmských jídel jsou naložené lisované zelené čajové lístky doplněné směsí sezamových semínek, opražených fazolek, sušených garnátů, smaženého česneku, arašídů, naloženého kokosu a zázvoru a jiných křupavých přísad. Tato mazlavě vypadající hmota lístků nemusí na některé cizince působit lákavě, ale pokud se nedáte odradit vzhledem pokrmu, zjistíte, že chutná velmi dobře.

Nudlové pokrmy jsou nejčastěji podávány ke snídani nebo jako lehké občerstvení mezi hlavními jídly. Nejoblíbenější je mohinga z rýžových nudlí s kuřetem nebo rybou, která se jí lžící a pomocí jídelních hůlek.

V Mandalaji a v Šanském státě lze ochutnat šanskou kuchyni, která je velmi podobná kuchyni severního Thajska. Oblíbeným jídlem jsou široké šanské rýžové nudle s kari a různé rybí a masové saláty, v celém Šanském státě jsou také běžné rýžové krekry.

Šanská nudlová polévka z tenkých pšeničných nudlí ve slabém vývaru s kousky kuřete marinovaného v čili je velmi oblíbená v celé Myanmě, ale nejčastěji se podává v Mandalaji a v Šanském státě.

Ve velkých i menších městech po celé Myanmě je velké množství čínských restaurací, které mnohdy podávají regionální speciality velmi odlišné od čínských jídel nabízených v západních zemích.

Běžné jsou také indické restaurace, které ale mnohem častěji najdete v Yangonu než v jiných místech, a většinu z nich provozují indičtí muslimové, některé i hinduisté. V hlavním městě si můžete dát výborný kuřecí pokrm dan bauk (biryani) a také vegetariánské thali podávané na banánovém listu, kdy za neomezenou konzumaci zaplatíte jednotnou cenu. Indické restaurace mimo Yangon bývají velmi jednoduché.

Nealkoholické nápoje

V Myanmě pijte pouze vodu, o které víte, že je nezávadná – tedy vodu balenou; voda podávaná ve většině restaurací by nezávadná být měla. Konzumaci ledu je dobré zvážit, přestože negativní následky po jeho požití nebývají časté. K dostání je několik značek balené pitné vody, koupit ji můžete prakticky všude.

Barmský čaj je podáván v indickém stylu s velkým množstvím mléka a cukru a je levný. Velmi rozšířený je slabý čínský čaj podávaný bez mléka a v mnoha restauracích, zejména čínských, dostanete k jídlu prakticky neomezené množství tohoto čaje zdarma. Je to bezpečný nápoj pro zahnání žízně a mnoho lidí mu dává přednost před barmským čajem. Pokud nechcete jíst, můžete si koupit nějaké drobné občerstvení, ke kterému čaj dostanete. Dobrým řešením jsou čajovny, ve kterých je podávaný čaj bezpečně převařený a kde si můžete dát levné občerstvení.

Nealkoholické nápoje jsou o něco dražší, ale na asijské poměry ještě dobré, v zemi se prodává mnoho místních značek, jež jsou chuťově zajímavější než limonády z dovozu.

Alkoholické nápoje

Barmánci dříve alkohol moc nepili jednak kvůli nízkým příjmům a také proto, že mnoho barmských buddhistů považuje pití za porušení páté zásady o nepožívání opojných látek. S růstem počtu takzvaných „beer stations“, což jsou pivnice či pivní zahrádky podávající levné točené pivo, vzrůstá také počet obyvatel měst, kteří si několik sklenic piva po práci dovolí. Dokonce by se dalo říct, že tyto pivnice začínají konkurovat tradičním barmským čajovnám.

Všechny podniky prodávající pivo a jiné alkoholické nápoje musí vládě platit „poplatky za licenci k prodeji alkoholu“, které někdy mohou být relativně vysoké.

Pivo

Kromě zahraničních značek jako je Tiger, ABC Stout, Singha, San Miguel, Beck a některých dalších piv vyráběných v Thajsku, Singapuru a Indonésii, existuje v Myanmě několik domácích piv. Je to například dlouho vyráběné pivo Myanmar Beer; pivo Mandalay Beer je vodovější a při jeho objednání se může stát, že se personál několikrát zeptá, jestli jste měli na mysli pivo „Myanmar“. V některých lahvích může být na dně usazenina způsobená nedostatečnou filtrací. Pivovar Mandalay Brewery, založený v roce 1886 v Yangonu, vyrábí také pivo New Mandalay Export, které je považováno za nejlepší místní pivo. Dalšími místními značkami jsou Dagon a Skol, které stojí podobně jako pivo Mandalay Beer, ale chutnají výrazně hůře. Za zkoušku stojí také nová značka piva Mandalay Strong Ale, které má pěkných 7,5 % alkoholu.

Mezi místními obyvateli je nejoblíbenější točené pivo Myanmar, které je levnější než pivo lahvové.

S aktualizací online průvodce Barmou nám pomohl průvodce, překladatel a fotograf Jan Styblík.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: